Akcie, měny & názory Tomáše Vlka: Padající dolar marně hledá oporu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Akcie, měny & názory Tomáše Vlka: Padající dolar marně hledá oporu

Tomáš Vlk

Tomáš Vlk

Že i hlavní světová měna dokáže rychle padat, jsme viděli před třemi lety a vidíme to i nyní. Dolar rychle slábne proti koruně, euru i dalším měnám. V časech, kdy optimismus investorů mnohdy nezná hranic, jsou vyhledávané výnosnější investice.

Úročení dolaru přitom koronakrize stlačila citelně dolů a trh spekuluje dokonce o výhledovém posunu úrokových sazeb do záporu. Dolar něco takového dosud nezažil, zatímco u eura, franku či u jenu jsme si na to už zvykli. Na druhé straně si euro mohlo připsat důležitou výhodu v podobě společné fiskální pomoci.

Čekání na pomoc

Fiskální pomoc skýtá šanci také pro dolar, ovšem musela by to být ta americká, která zatím vypadá docela komplikovaně. Kongres se ne a ne dohodnout. Jestliže však projde nový balík pomoci nahrazující opatření z března, jež právě vyprší, americké měně by to mělo pomoci. Podporu by teoreticky mohla dodat rovněž centrální banka, pokud by začala tlumit očekávání na svou expanzivní politiku. Jenže zatím zůstane opatrná a nebude něco podobného chtít dělat.

Reálnou vzpruhou pro dolar by pak bylo propuknutí nového strachu z toho, že druhá vlna koronaviru přidusí hospodářské oživení. Takové obavy jsou však zatím malé, a když přece přišly, spolu s nimi rovnou vyšla špatná data z americké ekonomiky, takže toho dolar stejně nevyužil. Potřeboval by, aby se investoři báli daleko víc.

Přes 50 tisíc dolarů za online výuku je moc, bouří se studenti. Máme finanční potíže, hájí se školy

Když se bát nebudou, tak i nový fiskální balík Kongresu pomůže jen na chvíli a dolar se znovu dostane pod tlak. Výhled ještě nižšího úročení i horšího zvládnutí krize v zámoří vede investory k přesypávání pozic, ve kterých má dolar stále ještě velkou váhu.

Prostor tu je

Jinak řečeno, i přes velkou změnu kurzu není část trhu sázející na euro proti dolaru příliš rozsáhlá a má prostor se zvětšovat. A do budoucna se do hry pravděpodobně zapojí ještě jeden nový fenomén – společné dluhopisy EU. Ty se z přechodného opatření mohou snadno stát trvalou součástí finančních trhů.

Jde přitom o cenné papíry, které si přímo říkají o to, aby byly využívány jako rezervy – na úkor těch amerických, z jejichž dominance by aspoň malou část ukously.

Autor je hlavní analytik Patria Finance

Republikáni začínají jednat o návrhu, který zasype americkou ekonomiku biliony

Život na dluh budoucích generací nemohl vydržet, říká ekonomka Danuše Nerudová

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!