Glosa Petra Peška: Laskaví komunisté | E15.cz

Glosa Petra Peška: Laskaví komunisté

Petr Pešek

Ještě před pár lety by to znělo jako špatná politická satira. Dva komunističtí pohlaváři přijdou do sídla vlády, aby více než 30 let po listopadové revoluci přišli žádat o stažení českých vojáků vyslaných v rámci spojenecké mise do Iráku. A i když svého nedosáhnou, blahosklonně prohlásí, že nebudou usilovat o svržení kabinetu.

Jenže toto je realita roku 2020. A jen trochu barvitě popsaný skutečný výsledek schůzky, kterou v pátek ve Strakově akademii absolvovali na jedné straně předseda KSČM Vojtěch Filip a šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik, na druhé pak premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.

Je zřejmé a vlastně i samozřejmé, že podpora kabinetu nemůže být zadarmo. A bylo by iluzorní myslet si opak. Komunisté si už vymohli zdanění církevních náhrad – naštěstí zaražené Ústavním soudem – a zkoušejí to i u dalších témat včetně těch zahraničně-politických. Tiché vládní společenství se jim dle volebních průzkumů příliš nevyplácí, takže je jen logické, že přitvrzují.

Premiéra i ministra obrany je třeba pochválit, že komunistickým požadavkům na stahování našich vojáků vzdorují a netorpédují naše spojenecké závazky.

A je jen paradoxem politické doby, že v případě zmíněných vládních zástupců jde v jednom případě o bývalého člena KSČ zapsaného v seznamech agentů StB, v druhém pak dle medializovaných údajů o bývalého příslušníka SNB, respektive člena nechvalně proslulého pohotovostního pluku VB. Ale v dnešní netradiční době buďme rádi, že alespoň drží prozápadní směr.

Páteční jednání mezi špičkami KSČM a dvěma klíčovými členy vlády bylo samozřejmě jen drobnou epizodou, z níž není třeba vyvozovat širší závěry.

Je to ale také další z konkrétních ukázek toho, co obnáší přijetí tiché podpory při vládnutí – a u komunistů je třeba se mít na pozoru dvojnásob.

Protože ono shakespearovské Konec dobrý, všechno dobré či přesněji Dobrý konec vše napraví v tomto případě neplatí.

Pátečním nevyslyšeným komunistickým požadavkem ke stažení českých vojáků z Iráku to nejen nezačíná, ale ani nekončí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!