Glosa Petra Peška: Předčasné volby ve vzduchu? | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Glosa Petra Peška: Předčasné volby ve vzduchu?

Petr Pešek

Petr Pešek

Sociální demokraté z vlády neodejdou, žádnou ústavní krizi nemáme. Premiér Andrej Babiš se v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi pokoušel uklidnit rozjitřenou politickou situaci, seč mohl. Což je pochopitelné. V debatách se nicméně začíná operovat už i s možností předčasných voleb, byť zatím jen velmi okrajově. A hlavně jako s nátlakovým prostředkem, protože pro některé současné parlamentní strany by mohly být likvidační. Včetně vládní ČSSD.

Příští volby do Poslanecké sněmovny by se měly konat až za více než dva roky. A ještě předtím – příští rok na podzim – se bude volit v krajích. I proto se do předčasných voleb žádné ze stran moc nechce. Jednak kvůli únavě voličů, kteří by to jejich strůjcům spočítali, v neposlední řadě ale i kvůli dalším finančním nákladům.

Důvodem by ale mohla být patová situace při vytváření nové vlády po případném odchodu ČSSD kvůli sporu o (ne)jmenování nového ministra kultury. Náhradním řešením, které se nejčastěji zmiňuje, by sice mohlo být vytvoření nové vlády či „rekonstrukce“ té stávající – ovšem za problematické tiché podpory Tomia Okamury. 

A premiér Babiš se snaží přesvědčovat, že nic takového nenastane, a to ani v jednom z uvedených scénářů. O sociálních demokratech sebevědomě tvrdí, že prostě „neodejdou“. A v případě SPD se dušuje, že s nimi nepůjde, že to je „nesmysl“.

Babiš: Spekulace, že SPD nahradí ve vládě ČSSD, jsou nesmyslné

Jenže pokud by se toto tvrzení ukázalo pravdivým jen napůl – tedy v té druhé půlce týkající se SPD – varianta předčasných voleb by se mohla jevit jako nejschůdnější. Ostatně v nedělní debatě ji zmínil i sám premiér Babiš. Byť s dodatkem, že pro ně není důvod, protože „vláda je úspěšná“.

A ještě před ním tak učinil i prezident Zeman v rozhovoru pro sobotní MF Dnes, když by tuto variantu „vůbec nevylučoval“. Oba  se liší jen v iniciačních okamžicích. Pro premiéra by jím mohl být odchod ČSSD z vlády, pro prezidenta naopak to, kdyby Andrej Babiš ztratil nervy…

Madeta přišla o velkého dodavatele mléka, musí omezit výrobu

A komu by předčasné volby pomohly? Určitě Pirátům, kteří v posledních průzkumech stoupají, nejspíše i ODS. Pro premiérovo hnutí ANO to až doposud vypadalo, že by procentně mohlo přinejmenším zůstat na svém, ale početně ve sněmovně lehce posílit. A to díky tomu, že by některé z nynějších parlamentních stran zůstaly pod pětiprocentní hranicí a jejich procenta by se přerozdělila.

A třebas by ANO svitly i nové koaliční varianty. Jenže v posledních průzkumech už premiérovo hnutí nejen že neposiluje či stagnuje, ale dokonce lehce ztrácí – viz například volební model představený v nedělnídebatě na ČT, kde mu přízeň vyjádřilo jen 25,5 procenta dotázaných (celý průzkum zde). Takže asi ani Andrej Babiš se do předčasných voleb teď nepohrne. Pokud to tedy nebude nezbytně nutné či jednoznačně výhodné.

Připomeňte si fotogalerii z Letné:


Komentář Petra Peška: Prezidentova noha ve dveřích
Hamáček: Jsme na hraně ústavní krize
Komentář Petra Peška: Vítězný premiér v kleštích

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!