Komentář Michala Půra: Daň, která má smysl | E15.cz

Komentář Michala Půra: Daň, která má smysl

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Málokdy se stane, že do české sněmovny zamíří poměrně povedený návrh, natož návrh daňový. Návrh digitální daně, který má zasáhnout zejména největší internetové giganty Facebook a Google, takovou legislativou je.

Pokud by prošel beze změn, znamenalo by to, že internetové monopoly zaplatí pět procent z cílené reklamy, obchodu s daty uživatelů a z takzvaného mnohostranného využití internetového rozhraní. Ve zkratce řečeno: jde o daň z obratu, nikoliv ze zisku.

Jakkoliv může znít obhajoba daní „socialisticky“, není tomu tak. Je třeba si uvědomit, jak trh v současnosti vypadá. Pohybují se na něm společnosti – Facebook, Google, Amazon a Apple –, které tvrdí, že se jich zákony v podstatě netýkají, protože jsou platformami, na něž regulace nikde na světě nepamatuje.

To jim poskytuje obrovskou výhodu ve srovnání s konkurencí, která rapidně ztrácí, či spíše ztratila téměř veškerý obchodní podíl a vliv. Jmenované firmy jsou zkrátka monopoly, které jsou, jak je obecně známo, největším nebezpečím pro kapitalismus.

Je to vidět dnes a denně. Facebook i Google neváhají likvidovat bez vysvětlení některé názorové proudy. Když jim roste konkurence, tak ji jednoduše koupí, případně její nápad okopírují, a konkurenta tím v podstatě zlikvidují. Neexistuje žádné jiné odvětví, kde by se mohl kdokoliv pohybovat stejně, aniž by přivolal pozornost úřadů. O to horší je, že všechny jmenované firmy mají podporu vlády USA, která v jejich prospěch zcela otevřeně lobbovala.

Je to jen pár měsíců, co premiérovi Andreji Babišovi údajně přišel dopis od Donalda Trumpa, který právě výhrůžku kvůli případnému zavedení daně obsahoval. O něco později ji ostatně zopakoval i americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Zněla přitom jednoduše. Pokud daň schválíte, zasáhneme vaše exportéry. Samozřejmě v tomhle případě neuslyšíme okřídlené „nenecháme se vydírat“, jako jsme jej slyšeli třeba v případě Číny. Politici na výhrůžky ze zámoří slyší a to je také důvod, proč jsem velmi skeptický, že by návrh mohl projít, případně že by mohl projít v jakékoliv srozumitelné verzi.

Vláda už bez zjevného důvodu snížila sazbu ze sedmi na pět procent. Když poslala návrh poprvé do sněmovny, nepřelezl první čtení a výbor jej vrátil k dopracování. Dopracování můžete libovolně zaměnit za „rozmělnění“.

Je to zkrátka o něco horší návrh, než byl na samém začátku. A to jej čeká ještě poslanecká debata, v níž se zdaleka ne každý návrh dočká vylepšení. 

Autor je šéfredaktor serveru Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video