Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zdanění amerických technologických obrů v Česku odvetu USA nevyvolá, tvrdí Schillerová

ČTK

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Po jednání ministrů financí zemí EU to řekla česká ministryně Alena Schillerová. Podle jejího chorvatského kolegy Zdravka Mariče, jehož země nyní unii předsedá, očekávají evropské státy kompromisní návrh v OECD do konce letošního roku.

Čeští poslanci podle Schillerové začnou příští týden debatovat o vládním návrhu na zavedení digitální daně, jejímž prostřednictvím chce Praha provizorně řešit zdanění velkých technologických firem stejně jako například loni Francie. Případné odvety, kterou v souvislosti s daní ve Francii hrozil Washington, se Schillerová neobává.

Unijní ministři se zabývali otázkou zdanění internetových gigantů, z jejichž podnikání by podle nich měly mít příjmy také evropské země. EU se už předloni neshodla na zavedení společné digitální daně a jednotlivé země začaly přicházet s vlastními pravidly. Podle Mariče se zástupci vlád shodli na tom, že se prozatím nebudou vracet k jednotné evropské dani a že chtějí problém rychleji řešit v rámci OECD.

USA se usmířily s Francií. Spor okolo digitální daně je prozatím zažehnán

„Je to globální problém, který vyžaduje globální řešení,“ řekl Marić, pro jehož zemi bylo dnešní ministerské jednání první Radou EU v předsednické roli.

Tématem pro ministry byla také možná odveta se strany Spojených států, kterým se nelíbí daň zavedená loni ve Francii. Pro tu se vžilo označení GAFA - podle začátečních písmen čtyř velkých zamýšlených plátců, amerických firem Google, Amazon, Facebook a Apple. Washington ale označuje daň za nespravedlivou a pohrozil zavedením cel na některé francouzské zboží.

„Pokud by takové opatření bylo vůči některé zemi nastaveno, tak se tím bude zabývat Evropská komise,“ uvedla Schillerová. „Počítám s tím, že nic takového nenastane. A pokud nastane, tak to bude téma pro Evropu,“ dodala. Řekla také, že nemá informace o žádných požadavcích USA vůči chystanému českému zákonu.

Vláda schválila extra daň pro digitální obry. Maláčová: Sektorové zdanění nesmí být tabu

Deník Hospodářské noviny s odkazem na zdroj z americké vlády v pondělí napsal, že Washington Prahu varoval před odvetou za zavedení daně.

V Česku by dani podle projednávaného návrhu měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (18,8 miliardy korun), které budou mít na území České republiky roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů Google, Facebook, Amazon či Apple. Do státního rozpočtu by podle odhadů ministerstva financí mohla daň přinést pět miliard korun ročně.

Platnost daně je podle Schillerové plánována na čtyři roky a Česko je zákon připraveno okamžitě zrušit, pokud se najde globální řešení. „USA to mají v rukou a mohou návrh posunout v rámci OECD,“ dodala česká ministryně s odkazem na zablokovaná jednání.

Senátoři rozhodnou o Trumpově osudu. Historicky prvním odvolaným prezidentem USA ale zřejmě nebude

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis po jednání uvedl, že Brusel má pochopení pro zavádění digitální daně v jednotlivých zemích a že celní odveta ze strany USA není na místě.

„Z našeho pohledu ty věci nesouvisejí a neměly by se spojovat,“ řekl novinářům Dombrovskis. EU je podle něj stále připravena zavést protiopatření, pokud by Washington uvalil na evropské země cla.

V Davosu začíná ekonomické fórum. Mezi nejsledovanějšími účastníky jsou Trump a Thunbergová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!