Komentář Petra Havla: Startuje dotační „Dešťovka“ za 100 milionů, přináší ale víc rizik než pozitiv | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Petra Havla: Startuje dotační „Dešťovka“ za 100 milionů, přináší ale víc rizik než pozitiv

Komentář Petra Havla: Startuje dotační „Dešťovka“ za 100 milionů, přináší ale víc rizik než pozitiv
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Petr Havel

Neschopnost dohlédnout důsledků legislativních aktivit i možných variant uplatnění příslušných projektů v reálné praxi je téměř permanentním projevem celé řady iniciativ, předkládaných občanům naší země našimi politiky. Platí to také o na první pohled záslužném programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Dešťovka“, jehož cílem je omezit plýtvání vodou a přispět k prevenci rizik sucha.

Oba zmiňované cíle jsou samozřejmě správné, otázkou ovšem je, zdali je tím správným nástrojem k jejich plnění právě „Dešťovka“, a dokonce, zdali nemá tento dotační program více rizik, než pozitiv. Protože má.

Využití dešťové vody, které je pod okapy jímána do různých typů nádrží a sudů, k zalévání zahrádek, je tradiční zahrádkářskou metodou a proti tomu není třeba brojit, ale ani není nutné takovou iniciativu dotačně podporovat, protože lidé si tímto způsobem v minulosti poradili a v budoucnosti poradí sami.

Pokud se přitom týká deklarovaného šetření s vodou, pak je možná vhodné uvést, že podle odhadu se může tímto způsobem ušetřit v celkové spotřebě vody řádově několik promile procenta spotřeby, a jde tedy o zcela marginální úspory. Ale budiž, jistý morální apel na uvážlivější nakládání s vodou podpora zalévání zahrádek dešťovkou splňuje.

Komentář Miroslava Cvrčka: Díky Babišově EET v Česku bitcoin vytlačí korunu

MŽP ale bohužel nabádá občany nejen k využití dešťové vody k zalévání zahrádek, ale také k jejímu dalšímu využívání například na splachování toalet. To ovšem představuje zásadní zdravotní rizika, a to nejen pro příjemce příslušné dotace.

K tomu, aby bylo takové využití dešťové vody možné, je totiž nutné napojit příslušný zdroj dešťovky na odpadní vody, tedy fakticky do veřejné vodovodní a kanalizační sítě.

Nové ruské dopravní letadlo úspěšně absolvovalo první let. Má prorazit na světovém trhu

To je mimochodem už dnes běžnou praxí, které se uskutečňuje občas prostřednictvím odborné instalace, častěji ale prostřednictvím „zlatých českých ručiček“.

V obou případech, byť v tom prvém s nižší pravděpodobností, tak ale vzniká riziko zmiňované kontaminace veřejných vodovodů a možných následných zdravotních komplikací všech, kteří využívají vodu z kohoutku, která je ovšem znečištěna dešťovkou buď z nádob pod okapy, nebo ze studně napojené na veřejný vodovod a kanalizaci. Ne každý totiž využívá ventilů se zpětnou klapkou…

Jihočeši chtějí dostat parníky až na Malši do centra Budějovic

Nejde přitom o imaginární hrozbu – případů kontaminace veřejného vodovodu vodou ze studní je celá řada. Nyní lze očekávat, že jich bude ještě více, a to navíc s posvěcením státu.

Autor je agrární analytik

Další komentáře čtěte na webu týdeníku Reflex >>>

Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy tamní krajiny
Šašek provokuje: Hypotéka? Ne, raději avokádové toasty. O čem svědčí bizarní logika miléniálů
Spojené státy se jako jediné ze skupiny G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu
Expert z Cambridge nastínil 7 rizik umělé inteligence. Brzy se má změnit svět, jak ho známe

Autor: Petr Havel
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!