Komentář Petra Peška: Zalíbit se. Více než minimálně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Petra Peška: Zalíbit se. Více než minimálně

Petr Pešek

Petr Pešek

Stát, přesněji řečeno ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, se rozhodl připravit odboráře o práci. Jinak si totiž nelze vysvětlit požadavek ministryně, aby minimální mzda arbitrárně vzrostla zhruba o deset procent. To, že skutečné odbory žádají růst ještě o pár stokorun vyšší, není polehčující okolnost.

Ministryně a její ČSSD opět prokazují, že jim jde o vlastní politickou záchranu mnohem více než o fungování ekonomiky. Paradoxní navíc je, že ve finále nemusejí pomoci ani těm, o nichž tak zapáleně mluví – tedy lidem s nejnižšími příjmy.

Aby nedošlo k mýlce, je správné, že se vláda snaží o vylepšení životních podmínek obyvatel. A to včetně růstu mezd a platů. A že nezapomíná na ty, co jsou na tom nejhůř.

Minimální mzda: odboráři a zaměstnavatelé se nedohodli. Teď se o její výši opět pře vláda

Minimální mzda 14 700 korun, jak chce Maláčová, či dokonce kulatých odborářských 15 tisíc zní jistě vcelku důstojně, i když může pro firmy v některých regionech představovat problém. Horší je, že zvýšení je skokové – nejnižší výplata má růst radikálně rychleji než ostatní platy a mzdy, a především rychleji, než se zvyšuje produktivita práce.

Skutečná minimální mzda se přitom týká opravdu malého zlomku pracujících. Navázána na ni je ovšem i zaručená mzda, která už teď v některých oborech dosahuje téměř 27 tisíc. A to už může být skutečně velký problém.

„Nesmírně inteligentní a slušný člověk.“ Lukačovič se zastal Kellnera kvůli ovládnutí Novy

Viděno politickýma očima, od sociálních demokratů je to chytrý tah. Jednak se mohou profilovat jako obránci nejslabších a doufat, že přetáhnout zpět alespoň část voličů, kteří prchli k hnutí ANO.

No a vyšší mzdy – včetně těch minimálních – znamenají i vyšší příjmy pro stát na odvodech. Takže zaměstnanci budou spokojeni a v rozpočtu bude více peněz na rozdávání. Z pohledu ČSSD situace win–win. A firmy? Však ony to nějak unesou.

Babiše jsem popichoval, aby šel do politiky. Byl to fatální omyl, říká publicista Motejlek

Mohou, ale nemusejí. Zvlášť ve vidině zpomalujícího ekonomického růstu. Ve finále se může stát, že pro ně bude zaměstnávání lidí čím dál tím těžší.

A vyloučit nelze ani to, že výsledkem zdražování práce bude zdražování zboží či služeb. Konkurenční tlak tomu sice brání, ale i zde existuje jistá hranice.

Středula: Politici by měli dát jasně najevo, že nepotřebujeme levnou práci, ale nové technologie

Jelikož handrkování o růst minimální mzdy bude pokračovat, je předčasné byť jen odhadovat ekonomické dopady. Politickým soupeřům ČSSD – ve vládě i v opozici – nezbývá než vysvětlovat voličům, že odpor k nepřiměřenému zvyšování minimální mzdy neznamená nechuť k růstu mezd a platů.

Toho lze docílit i jinými způsoby. Sociální demokraté ale volí jistotu. Sice ne desetinásobku, ale deseti procent. Následky nenásledky.

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem
Středoevropský boj s levnou prací: Polsko chce téměř zdvojnásobit minimální mzdu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!