Život v době (po)virové podle Daniela Drahotského 1: Viru se už nikdy nezbavíme | E15.cz

Život v době (po)virové podle Daniela Drahotského 1: Viru se už nikdy nezbavíme

Sportování s rouškou.
Sportování s rouškou.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
10. dubna 2020 • 18:00

Většina dnešní zpupné, podzásobené a nepřipravené společnosti takzvaně vyspělého světa stáhla rolety a zavřela se do domácího vězení. Hrozí ji smrt zčásti z vyděšení, zčásti na obezitu, čím dál více však hladem. Nemají-li lidé dál přežívat v režimech ne nesrovnatelných s válečným stavem, ovládaných úzkými skupinkami jedinců a represivními složkami státu, budou se muset době (po)virové přizpůsobit, změnit.

Pohledem realisty, skeptika a v oblasti epidemiologie a virologie nic víc než poučeného laika jsem došel k názoru, že virové nebezpečí nezmizí. Možná se s příchodem vakcíny proti SARS-CoV2 podaří potlačit právě tenhle jeden druh, ale po něm přijdou jeho reprodukčně mnohem chytřejší a agresivnější nástupci zcela odlišné konfigurace a dosud neznámých vlastností.

Viry nelze vymýtit zcela. Budou vznikat lokální epidemie, budou se preventivně uzavírat celé školy, vesnice, města, státy. Zvykneme si. Svět se však změní s razancí a dosahem srovnatelnými s takovými přelomovými událostmi, jako bylo zavedení první transatlantické letecké linky ve 40. letech, příchod mikroprocesorů v 70. letech nebo nástup internetu v 90. letech minulého století. Doba (po)virová přinese změny do každodenního života. Přinese zánik i zrod nových firem, nových odvětví.

I bez křišťálové koule je nabíledni, že velké změny se odehrají v oblastech denního společenského styku, přepravy osob, turistiky, ubytování, pohostinství, plateb, nemovitostí, sportu, kultury a mnoha dalších.

Osobní jednání

Přijít mezi lidi se skleněnýma očima, nekrytým nosem odřeným od kapesníku a kýchající papulí se stalo faux pas již před pár lety. Chřipkoví hrdinové, kteří u všeho museli být a všechno zvládat, vymřeli po konci 90. let. Buď si uvědomili, že ostatní opravdu neradi sdílejí společný uzavřený prostor, do kterého hrdinové prskali viry a bacily, nebo na následky opakovaného přecházení nemocí zemřeli doopravdy, často na infarkty myokardu.

Než se nastaví nějaká pravidla, u obchodních jednání budeme chvíli zažívat trapné momenty, kdy např. na pozdrav napřažená ruka jednoho z partnerů se nesetká s chytem protistrany. Lidé se omluvně pousmějí a místo stisku ruky se ukloní a pokusí třeba o namaste – bezkontaktní pozdrav Hindů a jogínů. Před usednutím k jednacímu stolu se pak navzájem obhlédnou a rozdělí se na dva tábory ne podle jednajících stran, jak bylo zvykem, ale podle toho, kdo má roušku a kdo ne. Poté přes videokonferenci připojí ty, kdo zůstali doma na home office, a jednání začne.

Rouška se stala běžnou součástí oděvu. Začne podléhat módě a dámy jich budou mít více než bot. Metalisti nasadí vzor s úsměvem smrtihlava, vtipálci si na ni nechají vyšít úsměv Jamieho Homera. Když už hadr přes tlamu, tak přeci stylově.  

Kancelářské profese

U profesí, které to umožňují, nebude již home office považován za benefit zaměstnavatele. Naopak zaměstnavatelé budou své lidi vybízet a vytvářet podmínky k tomu, aby zaměstnanec s příznaky onemocnění mohl pracovat z domova a neohrožoval na zdraví ostatní kolegy a chod celé firmy.

Open space

Velkokapacitní kancelář ne nepodobná klecovému chovu drůbeže zůstane již jen v učebnicích historie architektury. Tam, kde si z finančních důvodů nebo povahy práce firmy nebudou moci dovolit rozdělit zaměstnance do uzavřených kanceláří, každé s vlastními filtry ve vzduchotechnice, přibudou fyzické překážky. Pracovní místa se proti kapénkám náhodně kýchnuvších oddělí zástěnami nebo plexiskly. Filtry v klimatizacích se budou měnit mnohem častěji než dnes. Benefitem zaměstnavatele se stane „telefonní budka“ – zvukově a klimaticky separované pracovní místo.

Objeví se firmy, které budou dodávat kancelářské moduly pro 1–2 zaměstnance. Hygienicky a ergonomicky certifikované buňky vybavené od stropního osvětlení přes stůl s přípojkou elektřiny a ethernetu až po antibakteriální koberec se budou skrz výměnný plášť budovy vkládat do skeletů budov a napojovat na centrální kabelové rozvody.

Ze společenských prostor zmizí kliky a madla. Dveře se budou otevírat buď zcela automaticky na fotobuňku, nebo jim přibude patka umožňující otvírání nohou.

Zmizí čtečky dlaní a krevního řečiště, kterými některé pokrokové firmy nahradily čipové karty u turniketů. Bezkontaktní identifikace a ovládání budou nutností. Budou doznívat čipové karty, přibudou čipové náramky, čtečky obličeje a očního pozadí. Ve výtazích zmizí tlačítka, ovládat se bude hlasem nebo apkou v osobním mobilu.

Buďte negativní! Buďte zdraví!

Upozornění 1: Následující text je osobním názorem autora a není prognózou nebo investičním doporučením. J&T BANKA ani J&T Investiční společnost nenesou žádnou odpovědnost za použití spekulativních informací uvedených v textu.

Upozornění 2: Text je součástí šestidílného seriálu, který nabízí neotřelý ale snad inspirativní zamyšlení nad tím, co nás všechny výhledově čeká. Další díl vypustíme ven přesně za 24 hodin.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Investujte jako miliardáři

Koupit? Prodat? Investovat? Akcie, zlato, eura, dolary, exotické měny, bitcoin, pozemek, investiční byt, obrazy, fondy, forex , dluhopisy, start-up… Poraďte se s odborníky, kteří se starají o peníze miliardářům VIP Investiční poradna na e15.cz/premium

Své otázky posílejte pomocí formuláře na této stránce, snažte se popsat svůj problém co nejpřesněji. My je odborníkům předáme a odpověď zveřejníme bez vašich osobních údajů.

Disclaimer:

Informace obsahující názor, prognózu nebo úvahu redakce, konkrétní fyzické osoby (včetně, nikoli však výlučně poradců zaměřených na konkrétní obor), právnické osoby nebo jakékoli jiné osoby, nepředstavuje pokyn, doporučení nebo radu uživateli této stránky (dále jen „Uživatel“) a Uživatelé nejsou žádným způsobem vyzýváni k jejich respektování, ani nepředstavuje nabídku na poskytnutí jakékoli služby nebo na realizaci jakéhokoli obchodu. Takto publikované informace jsou adresovány široké veřejnosti a neberou v potaz osobní ani ekonomickou situaci, záměry a očekávání konkrétních Uživatelů a nemohou samy o sobě, ani ve spojení s jinými informacemi publikovanými v rámci Služby být podkladem pro kvalifikované rozhodnutí Uživatele nebo jakékoli jiné osoby a nemohou nahradit vlastní úvahu nebo konzultaci s odborníkem v dané oblasti. Takto publikované informace se zpravidla vztahují k situaci v místě a čase, kdy byly publikovány a provozovatel této stránky (dál ejen „Provozovatel“) není povinen je aktualizovat nebo měnit v souvislosti se změnou okolností ani z jakéhokoli jiného důvodu. Provozovatel neodpovídá za škodu ani za jakoukoli jinou ztrátu způsobenou jednáním Uživatele nebo jakékoli jiné osoby na základě publikované informace.