Mše on-line. Sledovanost překonává návštěvy kostelů, na Velikonoce budou stovky přenosů | E15.cz

Mše on-line. Sledovanost překonává návštěvy kostelů, na Velikonoce budou stovky přenosů

Michal Kalina

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a zákazu shromažďování se nemohou konat ani církevní obřady, což je pro věřící zvlášť nepříjemné v době nejvýznamnějších křesťanských svátků. Řada farností proto připravuje jejich přímé přenosy na internetu. Česká biskupská konference pro ně i kvůli tomu vytvořila manuál a už teď zaznamenala zvýšený zájem o on-line bohoslužby i vysílání své televize.

Například v kostele svaté Terezie v pražských Kobylisích chtějí do velkopáteční internetové bohoslužby zapojit přeci jen také věřící. „Během obřadů se čtou Janovy Pašije. Abychom do nich byli více vtaženi, budeme během jejich četby promítat obrázky, které děti nebo i dospělí namalují a zašlou nám je,“ uvedl na stránkách farnosti místní farář Martin Hobza.

Že se kněží nových médií nebojí, potvrzuje i Monika Klimentová z České biskupské konference. „Řada farností už dělá přenosy přes své stránky, sociální sítě a Youtube. Záleží na jednotlivých farářích,“ říká.  „My jsme pro ně nedávno vydali manuál, jak přenos pomocí mobilního telefonu a mikrofonu vytvářet,“ dodává.

Někteří faráři jsou podle Klimentové fanoušci nových technologií, takže mají už od začátku vládních opatření každý den nějaký přenos, třeba čtení z bible. Ti starší, méně technicky zdatní, mohou odkazovat na přenosy v televizi a rádiu, které nyní poběží přes Velikonoce každý den.

„Máme od farářů ohlasy, že sledovanost přenosů je o dost vyšší, než jsou běžné návštěvy v kostelích. I naše televize Noe má výrazně více diváků,“ říká Klimentová. „Souvisí to s celkovou situací během epidemie, že se lidé obrací k duchovním věcem v době nejistoty,“ dodává.

Přehled většiny on-line přenosů mší a dalších církevních obřadů ukazují stránky mseonline.cz. Řada dalších bude k vidění například na sociálních sítích. K velikonočním přenosům se chystá i svatovítská katedrála na Pražském hradě, kde bude mše od čtvrtka do neděle celebrovat kardinál Dominik Duka, tu páteční bude kázat biskup Václav Malý.

Přenášet bohoslužby bude každý sváteční den z vybraného kostela také Česká televize.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video