Budeme dál nakupovat firmy a chceme na burzu, říká šéf IT skupiny Solitea Martin Cígler

Martin Cígler, Solitea

Martin Cígler, Solitea Zdroj: E15 Michael Tomeš

Martin Cígler, Solitea
Martin Cígler, Solitea
Martin Cígler, Solitea
Martin Cígler, Solitea
Martin Cígler, Solitea
8
Fotogalerie

Informačně technologická skupina Solitea patří k jen omezenému počtu tuzemských firem, které se rozhodly akvizicemi dobývat nejen střední Evropu, ale i vzdálenější trhy, v jejím případě Balkán. Díky nové akvizici společnosti Vasco bude navíc balkánská větev jejího byznysu dál posilovat. Další nákupy chce stihnout Solitea ještě v říjnu. „Máme v pokročilé fázi vyjednávání několika transakcí a myslím, že do října něco dokončíme. Nakupovat chceme dál. Je to v našem DNA,“ říká zakladatel a šéf společnosti Solitea Martin Cígler. 

Vaše společnost Solitea si připisuje jednu akvizici za druhou. Naposledy jste získali slovinskou firmu Vasco. Co pro pro vás tento poslední obchod znamená? 

Hlavně rozšíření portfolia produktů a služeb. Obecně – jak v Česku, tak na Balkáně – jsme silní v produktech, jako je iDoklad, což je oblast cloudové fakturace, respektive cloudového účetnictví. Vasco všechny tyto služby posouvá o level výš, nabízí komplexní informační systém pro řízení firmy, často se používá termín ERP systém. Je to řešení, které na jednom místě sdružuje veškeré interní procesy ve společnosti – tedy od účetnictví až po personální agendu či CRM (systém na řízení vztahů se zákazníky, poznámka redaktora). Zajímavé také je, že i když má Vasco v porovnání s námi trochu jinou klientelu, bylo na Balkáně jedním z našich největších konkurentů.

Ve Slovinsku už působíte. Proč jste si pro expanzi vybral zrovna tuto zemi?

Slovinsko je pro nás nejdůležitější trh z tohoto regionu a nyní tam díky akvizici ještě dál posílíme. Obecně vnímáme Balkán téměř jako jeden jednolitý trh, stejně jako jeden trh vnímáme Česko a Slovensko. 

V čem se tyto dva regiony liší?

Balkán je co se týká zavádění digitalizace stále ještě pár let za námi. IT firmy tam bývají menší než u nás. Je to ale vlastně výhoda. Trh je velký, pružný a vidíme tam dnes možná i větší příležitost k růstu než v Česku, potažmo Slovensku. Digitalizace firem je na podobné úrovni jako u nás, v ní velký rozdíl není. Stejně tak jsou podobné i nároky zákazníků. 

Jak je společnost Vasco velká?

Loni při tržbách 5,4 milionu eur dosáhla provozního zisku (EBITDA) 3,1 milionu eur, což je v přepočtu zhruba 79 milionů korun. Má výraznou ziskovost, hodně tím vyčnívá nad svými konkurenty. Slovinsko se díky ní pro nás stane druhým až třetím největším trhem vůbec, v tomto soupeří se Slovenskem.

Na kolik transakce vyšla?

Taková čísla nikdy nezveřejňujeme.

Podle EBITDA lze odhadnout, že by to suma mohla přesáhnout půl miliardy korun. Sedí to?

Pohybujeme se v řádech vyšších stamilionů korun. V tomto pokračujem v trendu, který jsme nastolili už loni. Nemá moc smysl kupovat malou firmu, když due diligence (komplexní finanční prověrka, poznámka redaktora) a další administrativa s akvizicí spojená stojí skoro stejně peněz a času jako u mnohem větší firmy. 

Na druhou stranu to znamená i vyšší cenu. Ani to vás zatím v transakcích nebrzdí?

Kapitálu máme dostatek a vzhledem k tomu, že vyděláváme a s akcionáři jsme spokojeni a naladěni na stejnou notu, není pro nás nabírání kapitálu něco, čím bychom si nyní lámali hlavu. Bavili jsme se interně i o vstupu na burzu, ale pro takový krok by měla Solitea ještě trošku vyrůst. Neprobíhají ani žádné přípravy, je to spíš taková vize, jedna z preferovaných možností. 

Kdy by to mohlo být reálné?

Řekl bych, že to začneme řešit někdy v době, kdy naše tržby dosáhnou pěti miliard korun. Kdy přesně to bude, nedokážu odhadnout. V roce 2022 čekáme tržby přes tři miliardy korun a každoročně rosteme o třetinu. Teoreticky bychom se tak o burze mohli začít bavit za dva, tři roky.

Jaká burza připadá do úvahy?

To je opravdu ještě předčasné. My jsme zatím přemýšleli v rovině, zda nám tato cesta přijde zajímavá a shodli jsme se, že výhledově ano. Ale to je vše, žádné konkrétní plány nemáme. 

Z toho mezi řádky čtu, že přikupovat další firmy do skupiny chcete i nadále.

Je to v našem DNA. Je ale pravda, že už si chceme víc vybírat. Stále platí, že děláme firemní software a nabízíme digitální řešení pro interní firemní procesy. Vždy se snažíme, aby nová transakce přinesla buď nové teritorium, zvětšila nám tržní podíl, nebo přinesla důležité nové know-how. 

Chápu to správně tak, že když se tyto podmínky splní, nejde ani o velikost?

Přesně tak, když firma jedno z těchto tří klíčových faktorů splňuje a my uznáme, že je pro nás zásadní, můžeme koupit i menší firmu za desítky milionů. Ale jsou to spíš výjimky.

Máte rozpracované nějaké transakce i v těchto dnech?

Máme v pokročilé fázi vyjednávání několika transakcí a myslím, že do října něco dokončíme. I nadále zůstaneme ve střední a východní Evropě. 

Zmínil jste vaše akcionáře. Jakou má Solitea aktuální vlastnickou strukturu?

Fond Sandberg Capital někdejšího partnera J&T Martina Fedora vlastní přes 70 procent, já mám 20,1 procenta a zbytek drží bývalí vlastníci společnosti Vema, kterou jsme před lety převzali. Ta struktura je posledních pět let plus minus stejná. Měnit ji nechceme.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!