Středula: Nevidíme ani náznak krize | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nevidíme ani náznak krize, říká šéf odborů Josef Středula

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Hospodářství je v dobré kondici a firmy, které pociťují problémy, jen doplácejí na své dřívější nezodpovědné kroky, míní šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Jestliže se někdo pohodlně usadil na kurzovém polštáři, který nastavila ČNB, a neinvestoval, udělal chybu,“ soudí.

Německá ekonomika zpomaluje. Je to předzvěst ekonomických potíží v tuzemsku?

Nemyslím si to. Primárně je to přechodná situace v tamním automobilovém průmyslu. Spotřebitelé čekají na vozy s novou specifikací, které budou splňovat nové ekologické předpisy. Automobilky řeší otázky kolem elektromobility. K tomu je potřeba přičíst i fakt, že elektromobily budou mít oproti vozům se spalovacím motorem menší počet dílů a subdodávek, takže problémy pro firmy v této branži mohou přibývat. To ale zdaleka neznamená, že se blíží nějaká krize jako v roce 2009.

Obavy o českou ekonomiku a české firmy tedy nemáte?

Zatím nevidíme jakýkoli náznak, že by se blížila nějaká fatální krize. Z některých komentářů to vypadá, že za chvíli už jenom někdo přijde a zhasne. Z našeho pohledu ale dochází jen k mírnému zpomalení a v dalších letech už by podle všech predikcí měla ekonomika opět dynamicky růst.

Co by udělal exprezident Kiska s volným milionem eur? Vychoval budoucího ministra školství

Některé tuzemské firmy ale uvádějí, že už první náznaky zpomalení registrují...

Jestliže dnes některé firmy mají problémy, tak neplynou z aktuálního zpomalení, ale z toho, jak se chovaly v minulosti. Jestliže se někdo pohodlně usadil na kurzovém polštáři, který nastavila ČNB, a neinvestoval, udělal chybu. Ale to není problém nějaké nastupující krize, ale chování a rozhodování ve firmách. Spousta firem se bohužel na ekonomické zpomalení vymlouvá a snaží se za něj schovat svá špatná rozhodnutí.

Co by mohla udělat vláda, pokud by chtěla zpomalujícímu hospodářství pomoci?

Měli bychom pomáhat s rozvojem malých a středních firem a snažit se zvýšit podíl těch podniků, jejichž produkty přinášejí vyšší přidanou hodnotu. Snaha vlády přilákat sem pracovníky, jimž bude možné vyplácet nižší mzdy, je podle nás velmi špatná.

Fiala: Chci být premiér, Česko dovedu mezi nejlepší země světa
Babiš se zachránil, vláda přečká i náročný podzim, říká politolog Kubáček
Učební metody se přeceňují, hlavní je, aby výuka bavila učitele i studenta, říká učitel matematiky Marek Valášek
Cigarety čeká největší zdražení za dvacet let
Američané se pokusí zbavit závislosti na vzácných kovech z Číny

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!