Orbán má před volbami problém: sankce ohrožují elektrárnu Paks | e15.cz
Štítek Premium

Orbán má před volbami problém: sankce ohrožují elektrárnu Paks

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zatímco většina zemí Evropské unie hledala cesty k vymanění z energetické závislosti na Rusku, maďarský premiér Viktor Orbán to v úmyslu rozhodně neměl. Věřil, že mu přátelství s Moskvou, které nepoškodila ruská invaze na Ukrajinu, pomůže k levnému plynu i jádru. Jenže západní sankce jeho záměry ohrožují. V maďarských médiích se objevily nepotvrzené zprávy, že se ruský Rosatom kvůli nepříznivým okolnostem chystá vycouvat z projektu rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Orbán očividně stál o to, aby zpožděný projekt nabral jasnější kontury ještě před volbami, které se uskuteční v neděli. „Rosatom už připravuje půdu pro skutečnou, viditelnou, velkolepou stavbu. Chceme, aby se projekt dostal do fáze založení (stavby) už v letošním prvním pololetí,“ tvrdil na počátku roku v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Web 24.hu ale tento týden s odkazem na ruské zdroje a šéfa Rosatomu Alexeje Lichačeva uvedl, že firma chce z projektu odstoupit z důvodu vyšší moci. Rosatom ale tyto informace posléze oficiálně popřel a maďarské úřady se na dotazy médií nechtěly vyjádřit.

Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: „Poslouchej, Viktore.“

Video se připravuje ...

„Rosatom nezaslal maďarské vládě žádné dopisy ohledně záměru stáhnut se z projektu Paks-2. Realizace projektu pokračuje v souladu s podepsanými dohodami. Práce pokročily podle harmonogramu projektu,“ citoval server IntelliNews vyjádření firmy.

Potíže ruských bank a strach z nezájmu západních firem

Server ale podotýká, že projekt tak či onak čekají kvůli sankcím potíže. Maďarská vláda podepsala nestandardní dohodu o výstavbě dvou bloků v jaderné elektrárně Paks za pomoci ruské půjčky v roce 2014. Kontrakt má hodnotu 12,5 miliardy eur a Budapešť počítala s ruskou mezistátní půjčkou deseti miliard eur.

Finance by měla poskytnout Vněšekonombank (VEB), která se ovšem dostala na unijní sankční seznam. Podle dalšího zdroje se na projektu podepisují potíže Sberbank, jelikož v bance měla uložené peníze maďarská pobočka divize Rosatomu Atomstrojexport.

Jeden ze subdodavatelů už údajně propustil některé zaměstnance a další si stěžují na zpožděné výplaty, napsal web RTL.hu. Navíc nyní hrozí riziko, že se na výstavbě nebudou chtít podílet západní firmy. Například kontrakt na turbíny pro nové bloky vyhrála v roce 2018 maďarská pobočka GE. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video