Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinské drony podle ruských úřadů poškodily nemocnici v Kurské oblasti

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov Zdroj: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
Ukrajinská delegace na jednání v Istanbulu. (16.5.2025)
Jednání v Istanbulu provází mimořádná bezpečnostní opatření. (16.5.2025)
151 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Noční ukrajinský dronový útok v západoruské Kurské oblasti poškodil nemocnici, bytové domy a nejméně jednoho člověka zranil, uvedl v noci na dnešek podle agentury Reuters gubernátor Kurské oblasti Alexandr Chinštejn. V severoukrajinské Sumské oblasti podle šéfa oblastní správy Oleha Hryhorova mezitím propukly nové boje v obcích u hranice s Ruskem. Uvedl, že kontrola nad různými částmi jeho oblasti se neustále střídá mezi válčícími stranami.

Důležité události posledních dní:

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
  • Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

13. srpna 2023 · 13:20

Ruská válečná loď vyslala výstražné výstřely k nákladní lodi kvůli inspekci

Ruská válečná loď dnes vyslala výstražné výstřely k nákladní lodi plující k ukrajinskému pobřeží pod vlajkou Palau v jihozápadní části Černého moře. Informovalo o tom dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany.

Rusko oznámilo, že hlídková loď Vasilij Bykov pálila z automatických zbraní na plavidlo Sukru Okan poté, co jeho kapitán nereagoval na výzvu k zastavení kvůli inspekci. Loď Sukru Okan byla na cestě do ukrajinského přístavu Izmajil, uvedlo ministerstvo. Izmajil leží na jihozápadě Ukrajiny u hranic s Rumunskem. Protéká jím řeka Dunaj.

13. srpna 2023 · 11:49

Ruské útoky na jihu Ukrajiny podle Kyjeva zabily šest lidí včetně nemluvněte

Při dnešním ruském ostřelování dvou vesnic v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny bylo zabito šest civilistů, včetně 23denního dítěte. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

13. srpna 2023 · 11:22

Okupovaným městem Olešky na jihu Ukrajiny otřásly exploze

Ukrajinským městem Olešky na levém, Rusy okupovaném břehu řeky Dněpru v noci na dnešek otřásly výbuchy. Informovala o tom ruskojazyčná verze zpravodajského webu BBC. Podle Ukrajinců byly zničeny dva ruské muniční sklady. Proruská správa města tvrdí, že cílem ukrajinského útoku bylo centrum humanitární pomoci.

Videa a fotografie, které údajně ukazují výbuchy v Oleškách, se od rána šíří na sociálních sítích.

13. srpna 2023 · 11:12

Ruských majitelů nemovitostí v Karlových Varech ubývá

Počty nemovitostí v Karlových Varech, které patří ruským majitelům, klesají. Shodují se na tom realitní makléři i vedení města. Určit ale, komu nemovitosti ve skutečnosti patří, není jednoduché, řada z nich je napsaná na firmy nebo na lidi, kteří žijí v jiných zemích, než je Rusko. I přes úbytek ale ve městě zůstává řada nemovitostí s vazbami na Rusko.

„To, že některé nemovitosti v Karlových Varech mění majitele, pozorujeme už několik let od dob koronavirové pandemie, která mnohým zahraničním vlastníkům prakticky znemožnila jejich majetek užívat, nebo v případě komerčních nemovitostí efektivně řídit a podobně. Viděli jsme vlnu prodejů ubytovacích zařízení, realitní servery nabízely poměrně velké množství bytů a domů, často luxusních a za ceny, které asi nebyly a nejsou v dané době reálné. Podle odezvy z realitního trhu se zdá, že mnoho těch nemovitostí získalo nové majitele, a to často tuzemské - příkladem za všechny může být například objekt Sparkasse, původně městské spořitelny na Divadelním náměstí,“ řekla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

13. srpna 2023 · 09:30

Moskva podle britského ministerstva obrany možná přestala financovat wagnerovce

Je reálně možné, že Kreml už finančně nepodporuje ruskou soukromou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní zprávě vycházející ze zpravodajských informací. Skupina podle ministerstva kvůli finančnímu tlaku pravděpodobně směřuje k redukci počtu členů a přenastavení, hlavně kvůli snaze ušetřit na platech svých příslušníků.

Od neúspěšné červnové vzpoury wagnerovců ruský stát zakročil proti některým dalším obchodním zájmům majitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. „Existuje reálná možnost, že Kreml už skupině neposkytuje prostředky,“ uvedlo dnes britské ministerstvo.

13. srpna 2023 · 09:00

Ruské ministerstvo obrany oznámilo sestřelení dronu nad Belgorodskou oblastí

Ruské systémy protivzdušné obrany dnes brzy ráno zničily nad Belgorodskou oblastí na jihozápadě Ruska bezpilotní letoun vyslaný z Ukrajiny. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

„Nejsou žádné oběti ani škody,“ uvedlo ministerstvo na komunikační platformě Telegram. Útok se podle něj odehrál kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ). Informace nelze nezávisle ověřit.

13. srpna 2023 · 08:12

Ruská státní televize pomlčela o nejnovějším útoku dronu na Moskvu

Ruské státní kanály pomlčely o pátečním dronovém útoku na Moskvu, upozornil ruský investigativní portál Agentstvo. Útok se podle něj přitom lišil od těch předchozích v Moskvě tím, že se neodehrál v noci, ale ve dne. Dron navíc přelétl nad hustě zalidněnými oblastmi, než se zřítil na nábřeží blízko místní nemocnice na severozápadě města, podotkl portál.

O dronu, jehož úlomky dopadly v pátek na Karamyševské nábřeží, informoval na komunikační platformě Telegram starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruské ministerstvo obrany pak na stejné platformě informovalo o zlikvidování dronu pomocí prostředků elektronického boje. Nebylo přitom jasné, zda se vyjádření ministerstva týká stejného bezpilotního letounu, o němž hovořil Sobjanin. Kvůli dronu také úřady v pátek na čas uzavřely vzdušný prostor nad letištěm Vnukovo.

13. srpna 2023 · 08:07

Rusko začalo vyrábět svoji verzi íránských dronů Šáhed, míní odborníci na zbraně

Rusko začalo vyrábět svoji verzi íránských dronů Šáhed-136. Podle stanice BBC se tak domnívají odborníci z britské organizace Conflict Armament Research (CAR), která monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.

Odborníci přitom vycházejí z analýzy dvou dronů, kterými Rusko zaútočilo v jižní části Ukrajiny. Oba tyto prozkoumané bezpilotní letouny pojmenované Geraň-2 vypadaly jako drony Šáhed-136, obsahovaly ale elektronické moduly, které dříve Rusko používalo ve svých výzvědných dronech. Název Geraň-2 ruské síly už delší dobu používají pro íránské drony.

13. srpna 2023 · 08:00

Ukrajinská pohraniční stráž vztyčila hraniční znak na Hadím ostrově

Ukrajinská pohraniční stráž vztyčila hraniční znak na strategickém ukrajinském Hadím ostrově v Černém moři, napsal list Ukrajinska pravda. Ostrov byl obsazen hned první den ruské invaze na Ukrajinu loni 24. února, 30. června ho pak ruské invazní jednotky opustily a ostrov opět ovládly ukrajinské síly.

Jak uvedl náčelník ukrajinské pohraniční stráže Serhij Dejneko, pohraničníci s podporou vojáků dnes na Hadím ostrově „obnovili historickou spravedlnost“ a instalovali tam hraniční znak, který vyznačuje státní hranici. Předchozí hraniční znak zničili ruští vojáci. „Další hraniční znak bude instalován na našem ukrajinském Krymu po jeho osvobození ukrajinskými silami,“ dodal Dejneko ve zveřejněné videonahrávce.

12. srpna 2023 · 16:39

Politico: Slunce, moře a žádné sankce aneb kde Rusové tráví letošní léto

Přestože na Ukrajině zuří válka, statisíce Rusů si vybírají z oblíbených prázdninových destinací, kde by mohli strávit letní dovolenou. Jiní hledají dokonce bezpečné útočiště, kde by přečkali celý konflikt. Protiruské sankce, slabý rubl a zákazy vydávání víz Rusům zajistily, že ruští turisté mohou své peníze utrácet jen v několika málo destinacích. Ty na tom sice dost vydělávají, ale tamní obyvatelé to ne vždy schvalují, píše bruselský server Politico.

Zatímco slabší rubl a narůstající ekonomické potíže znamenají, že mnoho běžných rodin bude trávit teplé měsíce na chalupě nebo na dovolené v Rusku, ti, kteří mají dostatek peněz na cestování, odlétají na slunná místa v Evropě a v Asii. 

12. srpna 2023 · 14:47

U Krymského mostu byly sestřeleny ukrajinské rakety, nebyl poškozen, tvrdí úřady

Ruské síly protivzdušné obrany dnes sestřelily dvě ukrajinské rakety v Kerčském průlivu. Uvedl to Moskvou dosazený krymský gubernátor Sergej Aksjonov. Přestože nad Krymským mostem je podle snímků ze sociálních sítí vidět kouř, podle gubernátora nebyl poškozen. Důvodem výskytu kouře byla podle něj speciální kouřová clona. Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti uvedlo, že Ukrajina se pokusila most zasáhnout raketami S-200 a že útok se obešel bez obětí.

"V oblasti Kerčského průlivu sestřelily síly protivzdušné obrany dvě nepřátelské rakety. Krymský most nebyl poškozen. Zachovejte klid a důvěřujte pouze oficiálním zdrojům informací," napsal Aksjonov na sociální síti Telegram. Okupační orgány slibují obnovení provozu na mostě v nejbližší době.

Krymský nebo také Kerčský most je důležitou civilní i vojenskou spojnicí mezi anektovaným poloostrovem a pevninským Ruskem.

12. srpna 2023 · 12:58

V Oděse byly poprvé od začátku ruské invaze otevřeny některé pláže

Některé pláže v ukrajinském černomořském městě Oděsa byly poprvé od loňského začátku ruské invaze na Ukrajinu oficiálně otevřeny. Oznámily to dnes podle agentury Reuters místní úřady. Koupání je však nadále zakázáno během leteckých poplachů.

Oděsa je největší ukrajinské přístavní město a slouží také jako největší základna ukrajinského námořnictva. Opakovaně bylo terčem útoků ruskými raketami a drony. Černé moře je v okolí poseto stovkami mořských min. V zájmu bezpečnosti obyvatel a po několika výbuších min na plážích bylo pobřeží pro veřejnost uzavřeno.

Rozhodnutí pláže znovu otevřít učinily společně civilní a vojenská správa města, uvedl dnes gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper na aplikaci Telegram. Pláže podle něj budou otevřeny od 8:00 do 20:00 místního času.

12. srpna 2023 · 09:30

Starší žena zahynula při ranním ostřelování Charkovské oblasti

Starší žena byla dnes zabita při ranním ruském ostřelování vesnice v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Poničena byla obytná budova, oznámil gubernátor oblasti Oleh Syněhubov na sociální síti Telegram.

"Dnes ráno, kolem 5:30, nepřítel ostřeloval vesnici Kupjansk-Vuzlovyj v Kupjanském okrese. Poničena byla obytná budova. Zemřela 73letá žena," napsal Syněhubov.

Východní části Charkovské oblasti přímo sousedí s frontovou linií a ukrajinské síly odtud v posledních týdnech hlásí zvýšený počet ruských útoků, píše agentura Reuters.

12. srpna 2023 · 09:29

Rychlé dobytí Ruskem okupovaných území na Ukrajině je nepravděpodobné, říká expert

Rychlé dobytí Ruskem okupovaných území v konfliktu na Ukrajině je podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany vysoce nepravděpodobné. Problémem je úroveň operačního nasazení moderní západní techniky. Petráš to uvedl v rozhovoru s ČTK v analýze aktuálního stavu bojů.

Ukrajinská ofenziva podle něj ztratila svoji počáteční dynamiku v důsledku silných ruských obranných linií a kvůli nedostatku schopností vést důraznou ofenzivní činnost. Ukázalo se podle něj, že schopnosti Ukrajiny byly dostatečné k zajištění obrany či k vedení dobře cílených, ale přece jen omezených protiútoků.

"Ukrajinské síly sice pokračují v protiofenzivních operacích na nejméně třech sektorech fronty a postoupily o několik kilometrů na okupovaném území v oblasti Bachmutu, v oblasti západního Doněcka a Záporoží, ale tyto územní zisky nenaplnily očekávaní," sdělil odborník.

12. srpna 2023 · 09:08

Rusko tvrdí, že zničilo 20 ukrajinských dronů vyslaných na Krymský poloostrov

Ruská armáda v noci na dnešek odrazila útok 20 ukrajinských dronů na objekty na Krymském poloostrově. Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Systémy protivzdušné obrány podle ministerstva sestřelily 14 bezpilotních letounů, dalších šest dronů bylo zneškodněno elektronicky. "V důsledku zmařeného teroristického útoku nedošlo k žádným zraněním ani škodám," cituje ze zprávy ministerstva agentura Interfax.

V poslední době jsou dronové útoky, exploze a následné požáry v Rusku na denním pořádku. Podle hodnocení médií jsou některé z těchto událostí dílem ukrajinských sil. Ukrajina, která se už zhruba rok a půl brání ruské invazi, ale tvrdí, že na ruské území neútočí.