Majitel Primy sází na agrobyznys. Partneři Nvidie pumpují do Česka miliardy. Na čem vydělal Buffett?

Zdroj: Michaela Jílková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

špi
Diskuze (1)
  • Majitel Primy o polovinu zvětšil svůj agrobyznys. Koupil dva zemědělské podniky ve středních Čechách
  • Místo fritéz prodáme elektrododávky Etiopii i Čuprovu Rohlíku, věří nová česká automobilka
  • S Canonem v zádech. Český výrobce chytrých interkomů 2N Telekomunikace chce na druhý pokus dobýt Japonsko
  • Klíčoví partneři Nvidie chystají v Česku miliardové investice do výroby serverů pro umělou inteligenci
  • Zesilovač Wall Street Buffett vydělal z tisícovky 58 milionů. Poslední dekády se udržel díky Applu
  • Kupovat jednotlivé byty? Kdepak. Penzijní fondy budou investovat přes FKI, slevovat z výnosů nehodlají

Podívejte se na nejzajímavější články uplynulého týdne.

Majitel Primy o polovinu zvětšil svůj agrobyznys. Koupil dva zemědělské podniky ve středních Čechách

Miliardář Ivan Zach posiluje v zemědělství. Podnikatel, který je známý jako vlastník komerční televize Prima, je podle únorového zápisu v evidenci skutečných majitelů novým hlavním majitelem zemědělské společnosti, která hospodaří na téměř třech tisících hektarech. K tomu do své skupiny GES pořídil ještě jeden agropodnik a aktuálně s různou formou spolupráce podniká na přibližně 12 tisících hektarech.

Místo fritéz prodáme elektrododávky Etiopii i Čuprovu Rohlíku, věří nová česká automobilka

Nacházíme se na půli cesty mezi Oborou Hvězda a Letištěm Václava Havla. S kolegou fotografem vcházíme do pořádně vytíženého logistického areálu v ulici U Prioru. Míjí nás běžné kamiony, ale také jedna zdánlivě nenápadná elektrododávka za druhou. Patří nově vzniklé české automobilce Battswap. Online mašina na nákupy Čechů Rohlík.cz totiž právě zde testuje novou technologii, která má být údajně první taková nasazená do provozu v Evropě.

VIDEO: Koh-i-noor zvažujeme přesunout do USA. Závod v Rusku jsme odepsali, říká podnikatel Bříza v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Zvažujeme o přesunu výroby do Ameriky. Závod v Rusku jsme odepsali, ani se tam nedovoláte, říká Bříza z Koh-i-nooru • Zdroj: e15

S Canonem v zádech. Český výrobce chytrých interkomů 2N Telekomunikace chce na druhý pokus dobýt Japonsko

Nejen Nintendo a PlayStation, paměťové čipy a média, fotoaparáty, televize a walkmany, ale také stroje na polovodiče nebo rychlovlaky. To je jen výběr z technologií, které Japonsko dokázalo ve své poválečné historii vytvořit a úspěšně vyvážet. Nabízet tu další, zahraniční techniku zní jako vozit dříví do lesa. Firma 2N z pražských Modřan se o to přesto chce znovu pokusit. Před lety se jí to nepodařilo.

Klíčoví partneři Nvidie chystají v Česku miliardové investice do výroby serverů pro umělou inteligenci

Česká republika by se měla výraznou měrou zapsat na mapu ve výrobě serverů se superčipy pro umělou inteligenci, jako jsou ty od společnost Nvidia. Technologičtí giganti typu Microsoft, OpenAI, Meta, Google, Tesla nebo Amazon je nadále kupují po milionech, aby mohli rozvíjet AI technologie ChatGPT, Grok, Dall-E a spol. Výrobci serverů proto zvyšují výrobní kapacity. Tři z těch největších se základnou na Tchaj-wanu se podle informací e15 chystají v Česku investovat miliardy korun.

Zesilovač Wall Street Buffett vydělal z tisícovky 58 milionů. Poslední dekády se udržel díky Applu

Jednašedesátiletá éra Warrena Buffetta tento víkend skončila. Legendární investor oznámil, že do konce roku opustí impérium Berkshire Hathaway. Jeho nástupcem bude dosavadní blízký spolupracovník Greg Abel. Věštec z Omahy dokázal něco, co je pro běžného investora takřka nepředstavitelné. Během zmíněných šesti dekád dokázal vydělávat investorům v průměru dvojnásobek výkonu Wall Street, celkové Buffettovo skóre je pak 5,5 milionu procent. Ani genialita Warrena Buffetta ale není bezbřehá. Přinejmenším v posledních desetiletích totiž dokázal překonávat trh jen díky jediné horké kartě.

🎧 Kupovat jednotlivé byty? Kdepak. Penzijní fondy budou investovat přes FKI, slevovat z výnosů nehodlají

Investice penzijních fondů do bydlení se blíží. Šéf jejich asociace Aleš Poklop v podcastu REcast popisuje, proč fondy nebudou skupovat jednotlivé byty, jaké projekty je zajímají – a proč výnos zůstává na prvním místě.

Vstoupit do diskuze (1)