Volby 2018 | Glosa Martina Čabana: Masakr Babišovou pilou | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Masakr Babišovou pilou

Glosa Martina Čabana: Masakr Babišovou pilou
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

Martin Čaban

Nikdo nemohl čekat, že současné vedení ČSSD dovede stranu k dobrému výsledku v komunálních a senátních volbách. Ale takový masakr v levé části politického spektra asi přece jenom čekal málokdo.

Sociální demokracie se zcela nepochybně otřese v základech. Hnutí ANO jí dál odsává voliče a představa, že účast v menšinové vládě tomu jakkoli zabrání, se ukázala jako lichá. Dá se očekávat, že zastánci vstupu do vlády, budou vinu házet na zbytky sobotkovské garnitury v širším vedení strany, zatímco Sobotkovi pohrobci budou naopak vinit dnešní stranické špičky za jejich ochotu spolupracovat s Andrejem Babišem.

Něco podobného se může přihodit u komunistů. Strana si nedávno potvrdila v čele Vojtěch Filipa, ale z vedení vypadlo tvrdé stalinské křídlo v čele s Josefem Skálou. Z této strany lze rovněž očekávat útok proti dnešnímu vedení, které si volební výsledek také nemůže dát za rámeček.

Suma sumárum to znamená, že Babiš svým neúprosným tažením za levicovými voliči zmasakroval tytéž strany, které drží při životě jeho vládu. V nich to teď začne dost nepředvídatelně žít. Pokud budou vnitrostranické pohyby výrazné, může se ukázat, že si Babiš během tohoto masakru motorovou pilou současně nařízl větev, na níž sedí jeho premiérská kariéra.

Nový kandidát na primátora? Hřib už má sjednané schůzky s Pospíšilem, Čižinským a Svobodou

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!