Primátor Zdeněk Hřib ve volebním štábu: Jde nám hlavně o udržení našich gescí | e15.cz
M A

Komunální volby

Primátor Zdeněk Hřib ve volebním štábu: Jde nám hlavně o udržení našich gescí

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) považuje kampaň své strany za konstruktivní a cení si toho, že se Piráti neuchýlili k populismu. Jak podle něj vystupovala koalice a co si myslí o dosavadním fungování Pirátů ve vládě? 

Na kolik procent si věříte?

Poslední průzkum nám přisoudil přes jedenáct procent, já věřím, že to bude víc, podobné jako před čtyřmi lety. Měli jsme dobrou kampaň, konstruktivní, neuchýlili jsme se k populistickým výkřikům. Zpětná vazba od lidí byla velice pozitivní, kampaň nám vyšla lépe než ta minulá.

V předvolebních debatách jste si zrovna nešel po krku s Janem Čižinským z Prahy sobě a Petrem Hlaváčkem ze STAN. Byla to strategie?

Od počátku jsem říkal, že bych byl rád, kdyby pokračovala stávající koalice. Takže je logické, že jsme se snažili vysvětlovat tu práci, kterou jsme tady udělali. Koalice vystupovala do poslední chvíle jednotně.  

Nepoškozuje vás, že jsou Piráti ve vládě?

Její reakce na energetickou krizi byla přece jen pomalejší. Poškodit by to mělo spíš Spolu. Jako hejtmani jsme vyzvali vládu k tomu, aby zastropovala energie, a teprve na základě této výzvy konečně začala jednat. Druhá věc ale je, že potřebujeme dostupné energie i pro samosprávy.

Jaké rezorty budete chtít vyjednat v pražské radě?

Primárně nám jde o udržení těch stávajících gescí. Bydlení, školství, transparentnost, IT, zahraniční vztahy, což je spojeno s pozicí primátora. Potom bychom chtěli gesce, které by nám slušely z hlediska našeho prioritního zaměření, a to je třeba majetek nebo životní prostředí. To jsou oblasti, kde můžeme nabídnout největší přidanou hodnotu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery