Volby 2022 ONLINE: Po senátních volbách přijdou o peníze hlavně STAN a ČSSD, polepší si ODS

Válka světů v Jihlavě. Senátní volby tu explicitně ukazují rozervanost české společnosti

Válka světů v Jihlavě. Senátní volby tu explicitně ukazují rozervanost české společnosti Zdroj: Zbyněk Pecák

Předvolební mítínk v Jihlavě: Šéf Senátu Miloš Vystrčil (29.9.2022)
Bohuslav Svoboda hovoří s novináři po povolebním vyjednáváním mezi koalicí Spolu a Piráty
Volby 2021: Štáb Přísaha (9.10.2021): Robert Šlachta
Lídr ANO Roman Zarzycký, nový primátor Plzně
40
Fotogalerie

V Česku skončily komunální volby a volby do Senátu. Občané ve 24 volebních obvodech v pátek a v sobotu znova vyrazili do volebních místností, aby si zvolili svého senátora. Ve třech obvodech byl senátor zvolen již v prvním kole. Podle politologů uspěly ve druhém kole senátních voleb strany vládní koalice, hnutí ANO naopak prohrálo. Miloš Vystrčil (ODS) zřejmě setrvá v čele horní komory. Sledujte online reportáž, kde najdete výsledky 2. kola senátních voleb.

Jaké názory mají kandidáti na pražského primátora?

Jak to vypadalo ve volebním štábu ANO:

Video placeholde
Začátek volebního štábu hnutí ANO: Pusto, prázdno a kamery • Blesk - Nikola Forejtová

Online přenos

Online přenos

1. října 2022 · 19:33

Výsledek druhého kola senátních voleb je pro ANO zklamáním, řekl dnes novinářům v Karlových Varech šéf hnutí Andrej Babiš. Zmínil, že sedm kandidátů prohrálo těsně a že komunální volby ANO vyhrálo. Zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. Odmítl tak vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž Babiš ve volbách prohrál i osobně. 

1. října 2022 · 19:08

Voliči se podle znovuzvoleného senátora v obvodu Jičín Tomáše Czernina (TOP 09) v senátních volbách zachovali rozumně a „neskočili na špek“ předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

1. října 2022 · 18:57

Senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty zejména pro STAN a ČSSD. Nejvíce si polepší pokladna ODS.

1. října 2022 · 18:55
1. října 2022 · 18:54

Mezi členy Senátu bude po letošních volbách 19 žen, což je nejvíce v historii. Letos jich bylo zvoleno devět, což je také nejvíce při pravidelných dvouletých obměnách Senátu. Devět senátorek bylo zvoleno ještě při prvních volbách do Senátu v roce 1996, kdy se vybíralo všech 81 členů horní komory.

1. října 2022 · 18:33

Za pozitivní výzvu pro příští volby označil šéf SPD Tomio Okamura, že se hnutí podařilo poprvé dostat svého kandidáta do druhého kola senátních voleb.

1. října 2022 · 18:28

Nejméně hlasů potřebovala na vítězství ve druhém kole voleb nová senátorka ANO Věra Procházková (5924 hlasů), která ale získala nejvíce hlasů procentuálně (68 procent). Naopak její soupeřka Eva Chromcová (SPD) dostala nejméně hlasů ze všech finalistů - 2791. Důvodem bylo to, že volební účast na Karlovarsku dosáhla pouze 10,51 procenta a byla nejnižší v porovnání s ostatními obvody. Průměrná volební účast činila 19,44 procenta.

1. října 2022 · 18:21

Andrej Babiš k volbám zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. ANO bude přemýšlet nad mobilizací svých voličů, řekl.

1. října 2022 · 18:05

„Hnutí ANO prohrálo druhé kolo senátních voleb,“ nezastíral Babiš, podle kterého sedm kandidátů ANO prohrálo jen těsně. „Senátní volby vyhrála koalice Spolu, to je pravda, já jim gratuluji. Říkali jsme, že jsou tyto volby referendem o vládě. A v případě komunálních voleb se ukázalo, že vyhrálo ANO,“ dodal expremiér. Hnutí má podle něj o čem přemýšlet, co se týká mobilizace voličů.

1. října 2022 · 17:59

Šéfka TOP 09 Pekarová Adamová po senátních volbách ocenila spolupráci koalice Spolu, podle ní by mohla podpora fungovat i šíře v rámci dalších vládních stran.

1. října 2022 · 17:58

„Vítězem senátních voleb byla slušná politika a její nositelé,“ řekl znovuzvolený Miloš Vystrčil (ODS). Poděkoval za podporu také Pirátům a STAN.

1. října 2022 · 17:55

Fiala: Koalice Spolu získala 20 mandátů z 27, projekt má velkou budoucnost

Vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při obměně třetiny Senátu 20 mandátů. Jde o jednoznačný výsledek, komentoval druhé kolo senátních voleb premiér Petr Fiala (ODS). Ve štábu Spolu v Brně poděkoval voličům společně s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou a šéfem lidovců Marianem Jurečkou. „Projekt Spolu má velkou budoucnost,“ konstatoval Fiala.

Podle předsedy občanských demokratů je vysoce pravděpodobné, že Miloš Vystrčil (PDS), který svedl při obhajobě mandátu symbolický boj s kandidátkou ANO Janou Nagyovou, bude znovu předsedou horní komory. Je to prohra ANO, ale i osobní prohra předsedy ANO Andreje Babiše, doplnil.

Volby vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO. Občanští demokraté získali osm mandátů z 27, KDU-ČSL obhájila všech sedm mandátů, hnutí ANO získalo tři senátory.

1. října 2022 · 17:52

Marian Jurečka vyzdvihl úspěch kandidátů KDU-ČSL. Všichni lidovečtí kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, uspěli. „To by měli politologové zhodnotit,“ řekl předseda strany.

1. října 2022 · 17:48

Fiala považuje dnešní výsledek za úspěch koalice Spolu. Ocenil vládní partnery STAN a Piráty, kteří před druhým kolem vyjádřili podporu kandidátům za Spolu, zejména Vystrčilovi. „Schopnost se domluvit stojí za dnešním volebním výsledkem. Je to povzbuzení pro to v této spolupráci pokračovat a důkaz, že projekt koalice Spolu má budoucnost,“ řekl Fiala.

1. října 2022 · 17:47

„Kampaň proti kandidátům Spolu byla lživá, manipulativní a často až hnusná,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Pekarová Adamová. Volby podle ní vyhrála vládní koalice.

1. října 2022 · 17:45

Koalice Spolu získala při započtení všech podporovaných při obměně třetiny Senátu 20 mandátů, řekl premiér Petr Fiala (ODS) k výsledkům voleb. Poděkoval voličům.

1. října 2022 · 17:37

Voličům poděkoval také předseda lidovců Marian Jurečka. „Stojíme nohama pevně na zemi, vnímáme problémy občanů, vnímáme regiony, ve kterých naši kandidáti neuspěli,“ řekl Jurečka s odkazem na probíhající energetickou krizi.

1. října 2022 · 17:37

„Je vysoce pravděpodobné, že Vystrčil bude znovu předsedou Senátu,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) k senátním volbám. „Pro Babiše je to jeho osobní prohra,“ doplnil.

1. října 2022 · 17:36

Nejvíce hlasy byl v senátním finále zvolen Vystrčil (ODS), jeho soupeřce Nagyové (ANO) by její hlasy stačily na výhru v ostatních 23 obvodech.

1. října 2022 · 17:35

Senátní volby na Jihlavsku byly podle policie i úřadu bez excesů

Policie ani Krajský úřad Kraje Vysočina neevidují žádné nestandardní události v souvislosti s druhým kolem senátních voleb v obvodu Jihlava, kde obhájil mandát nynější předseda Senátu Miloš Vystrčil proti Janě Nagyové za ANO. Na twitteru si totiž nejméně dva voliči stěžovali, že ve volebních místnostech dostali obálky, v nichž byly jen hlasovací lístky s kandidátkou Nagyovou. Podle Ivany Schimmerové z Krajského úřadu Kraje Vysočina to mohl být omyl, který bylo možné jednoduše řešit.

„Může se to stát, je to přehmat při chystání obálek, který se řeší tím, že si volič řekne o správné volební lístky,“ řekla ČTK Schimmerová. Úřad podle ní podobná pochybení při kontrolách nikde nezjistil.

Jako klidný hodnotí průběh voleb také policie. „V souvislosti s druhým kolem voleb jsme nepřijali žádné oznámení, které by se týkalo voleb, a nemuseli jsme řešit ani žádné narušení veřejného pořádku,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.