Volby 2022 ONLINE | Komunální volby | Senátní volby - aktuálně | E15.cz

Volby 2022 ONLINE: Jednání o pražské koalici váznou, Pirátům vadí obviněný Wolf

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku skončily komunální volby a volby do jedné třetiny Senátu. Občané v sobotu vyrazili do volebních místností mezi osmou a čtrnáctou hodinou. Nové zastupitelstvo si zvolila i Praha, z výsledků voleb vzejde nový primátor hlavního města. Občané v komunálních volbách  i senátních volbách tradičně hlasovali pomocí volebních lístků. Senátní volby se konají ve 27 volebních obvodech Česka. 

Jaké názory mají kandidáti na pražského primátora?

Jak to vypadalo ve volebním štábu ANO:

Video se připravuje ...
Začátek volebního štábu hnutí ANO: Pusto, prázdno a kamery

Volby 2022
Obnovit
23:59
26.  9.  2022

Vážení čtenáři, online přenos E15.cz z komunálních a senátních voleb končí. Děkujeme za pozornost.

Povolební události budeme dále na stránkách E15.cz i deníku E15 sledovat.

22:05
26.  9.  2022

Povolební vyjednávání v Ústí nad Labem zatím výsledek nepřineslo

První den povolebního vyjednávání v Ústí nad Labem nepřinesl nic konkrétního. Vítězné hnutí ANO se sešlo s uskupeními, která byla ve volbách úspěšná. Zástupci hnutí se nejprve sešli s druhým PRO! Ústí, poté s třetí koalicí SPD a Trikolory. Následovalo jednání s ODS, UFO a Vaše Ústí. Současný primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že další jednání opět se všemi subjekty se uskuteční až po druhém kole senátních voleb, v němž se střetne s historikem Martinem Krskem (SEN 21).

20:34
26.  9.  2022

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti. Budou mít 15 z 27 zastupitelů. Starostou zůstane lídr kandidátní listiny Tábor 2020 Štěpán Pavlík. Subjekty by měly podepsat koaliční smlouvu 3. října. „Pro nás je to koalice, která nám dává největší smysl, a máme v programech velké průniky,“ řekl ČTK Pavlík.

Vítězné hnutí Tábor 2020 se po volbách sešlo i s dalšími politickými subjekty. Jednalo i s druhým nejsilnějším uskupením, kterým bylo hnutí ANO. „Ale naše členská základna se na základě průzkumu proti této spolupráci postavila. Důvodem je osobnost předsedy ANO Andreje Babiše a jeho současný soudní proces. Hnutí je tím stigmatizované,“ uvedl Pavlík.

19:26
26.  9.  2022
!

Pražští Piráti a Spolu se zatím neshodli, budou jednat dál

Zástupci pražských Pirátů a koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se na schůzce o možné koalici na pražském magistrátu neshodli. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je pro Piráty zásadní podmínka, že nebudou v městské radě zasedat s trestně stíhanými lidmi. Bohuslav Svoboda (ODS) k tomu uvedl, že Spolu chce jednat otevřeně a bez podmínek. Na čtvrtém místě kandidátky Spolu ve volbách uspěl Jan Wolf (KDU-ČSL), kterého policie obvinila kvůli sportovním dotacím na magistrátu.

Politici podle vyjádření Svobody i Hřiba zatím neřešili programové otázky. Hřib uvedl, že podmínka ohledně trestně stíhaných vychází z transparentní strategie, kterou Piráti zveřejnili už před volbami. Zároveň dodal, že do koalice Pirátů, Spolu a STAN by chtěl přidat ještě Prahu Sobě, k čemuž zástupci Spolu zatím stanovisko nezaujali. Svoboda uvedl, že přístup Pirátů nepovažuje za šťastný. „Druhá strana si stanovila celou řadu podmínek, které jsou velmi složité a jsou naformulovány tak, že by Pirátská strana měla uvažovat o tom, jestli mají reálný výstup a reálné řešení,“ řekl.

18:15
26.  9.  2022

Koalice po víkendových obecních volbách vznikly už  v Havířově, Přerově, Trutnově nebo Rychnově nad Kněžnou. Brzy zřejmě bude nové složení vedení města známo také ve Zlíně, Sokolově či Strakonicích. V největších městech zatím vyjednávání nekončí. Výjimkou je Plzeň, kde se strany dohodly na spolupráci v neděli. Státní volební komise  výsledky letošních obecních voleb schválila. Oficiální podobu výsledky získají v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů.

17:10
26.  9.  2022

V Rakovníku pokračují jednání o koalici. Jak velká změna město čeká, není jasné. Vítězná koalice ČSSD a ANO vedená bývalým starostou Pavlem Jenšovským (ČSSD) a třetí ODS vedená nynějším starostou Luďkem Štíbrem měly společné jednání, dříve už se sešly i s jinými stranami. V příštích dnech se setkají s dalšími zástupci rakovnických uskupení.. Podle Jana Mudry, lídra Změny pro Rakovník, která skončila ve volbách druhá, chtějí lidé ve vedení nové tváře, což dokazuje zisk pěti mandátů pro jeho uskupení, které po minulých volbách mělo jen jedno křeslo.

17:00
26.  9.  2022

Na koalici v Přerově se domluvilo vítězné ANO s ODS, lidovci a TOP 09. Primátorem by se měl stát lídr kandidátky hnutí ANO Petr Vrána. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít tato koalice 21 členů. Koalice je stejná jako v předchozích čtyřech letech, tehdy disponovala 18 mandáty. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO šest křesel, ODS bude mít čtyři zástupce a jeden radní bude za koalici KDU-ČSL a TOP 09. 

16:00
26.  9.  2022

Starostou v třicetitisícovém Trutnově bude dál lídr ODS Michal Rosa a jeho místostarosty Tomáš Hendrych z Volby pro město a Tomáš Eichler z České pirátské strany. Čtvrtou koaliční stranou bude opět Sdružení pro Trutnov, které bude mít zástupce v radě města. Ustavující zasedání zastupitelstva s volbou orgánů města by mělo být 17. října.

15:50
26.  9.  2022

V Jihlavě předpokládají zástupci druhé nejúspěšnější kandidátky ODS a lidovců posun v jednáních o radniční koalici spíš až po druhém kole senátních voleb. V obvodu Jihlava se v něm střetnou předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO). Tento týden se chtějí občanští demokraté a lidovci potkat se všemi stranami, které budou v zastupitelstvu. Volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Také podle jeho lídra Radka Popelky zatím posun v koaličních vyjednáváních nenastal.

15:32
26.  9.  2022

Brněnská primátorka a jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková se odpoledne setkala s lídrem hnutí ANO René Černým. Jednat bude i se zástupci ostatních stran, které uspěly ve volbách do brněnského zastupitelstva. Dnešní schůzka byla spíše informační, zástupci obou stran porovnávali své programové priority, řekli Vaňková a Černý .

15:00
26.  9.  2022

V Ústí jednají o koalici

V Ústí nad Labem začalo dnes odpoledne povolební vyjednávání. Vítězné ANO se chce sejít se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. První schůzka začala ve 14:00 s PRO! Ústí, které skončilo v komunálních volbách na druhém místě. Další schůzka má být s koalicí SPD a Trikolory, která skončila třetí.

Hnutí ANO získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 37 členů. PRO! Ústí získalo osm mandátů, třetí koalice SPD s Trikolorou bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě Vaše Ústí. Šesté je UFO se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 35,01 procenta voličů.

"Sejdeme se se všemi, kdo se provolili," řekl současný primátor Petr Nedvědický (ANO). "Je to taková úvodní schůzka, nepředpokládám, že by z toho měla vypadnout nějaká rozhodnutí," doplnil.

14:50
26.  9.  2022

Starostou Králova Dvora na Berounsku se stane zřejmě počtvrté Petr Vychodil (ODS). Občanští demokraté v komunálních volbách získali devět ze 17 mandátů. Proti minulým volbám si o dvě křesla pohoršili, nadále však mají většinu. Pokračovat bude dosavadní koalice ODS, Nezávislých Králův Dvůr a STAN, strany se na tom domluvily hned po volbách, řekl dnes Vychodil. Druzí ve volbách za ODS skončili Nezávislí Králův Dvůr se čtyřmi mandáty. Třetí ANO má tři křesla a STAN jedno. Naopak uskupení TOP 09 s nezávislými se do zastupitelstva nedostalo.

14:39
26.  9.  2022

Židlochovice na Brněnsku povede již třetí volební období po sobě starosta Jan Vitula, který s hnutím Vaše Židlochovice získal přes 57 procent hlasů a devět zastupitelů z 15. Minulé volební období hnutí spolupracovalo s ANO. Zda někoho přizve ke koaliční spolupráci i nyní, budou zástupci hnutí řešit v úterý

14:30
26.  9.  2022

Hnutí Přísaha se svým předsedou Róbertem Šlachtou domovské Pohořelice řídit nebude. Získalo sice 9 křesel z 21, ale nikdo s ním nechce jít do koalice. Získalo sice devět mandátů z 21 za 41,28 procenta hlasů, ale nikdo s ním nechce jít do koalice. Šlachta dal nabídku hnutí Moravanů a STAN, ale jejich zástupci ji odmítli, řekl Šlachta. Obě hnutí mají po jednom zastupiteli.  Otevírá se tak cesta pro sestavení koalice, jaká řídila město dosud, tedy ODS, ANO, TOP 09, která letos kandidovala pod hlavičkou Naše Pohořelice s podporou, a STAN. Jelikož tyto strany mají dohromady deset křesel, potřebují ještě alespoň jednoho zástupce Moravanů či STAN. 

14:27
26.  9.  2022

Zástupci čtyřčlenné koalice v Havířově podepsali dohodu o spolupráci

Zástupci čtyřčlenné koalice v Havířově na Karvinsku podepsali dohodu. Ve městě bude pokračovat dosavadní spolupráce vítězného hnutí ANO s ČSSD a osobnostmi města, Hnutím pro Havířov (HPH) a uskupením Spolu plus, které ve městě tvoří zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a také STAN. Primátorem bude znovu Josef Bělica (ANO), nezmění se ani nejužší vedení města. Koalice bude mít v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 28 hlasů, o jeden více než doposud.

V jedenáctičlenné městské radě má ANO sedm zástupců, Spolu plus dva zástupce a po jednom pak Hnutí pro Havířov a ČSSD a osobnosti města. Hnutí ANO bude mít kromě primátora dva náměstky - resort ekonomiky a správy majetku opět povede Ondřej Baránek a sociální oblast Stanislava Gorecká, ČSSD a osobnosti města opět mají oblast školství s náměstkyní Janou Feberovou. Bohuslav Niemiec z uskupení Spolu plus znovu bude náměstkem pro investice a chytré město a Daniel Vachtarčík (HPH) se bude opět starat o oblast sportu. Tentokrát to ale bude v pozici náměstka, v minulém volebním období tuto funkci zastával jako uvolněný radní.

13:45
26.  9.  2022

Notebook zajištěný ve volební místnosti na Českolipsku bude analyzovat znalec

Notebook, který policisté o víkendu zabavili ve volební místnosti na Českolipsku kvůli podezření na maření voleb, bude analyzovat znalec. Policie očekává, že výsledky bude mít během několika týdnů.

„Posudek znalce má odpovědět na otázku, zda zajištěný notebook na místě plnil nějakou konkrétně zadanou funkci. Pokud se ukáže, že ano, tak nás bude zajímat, kdo ji zadal,“ řekla ČTK mluvčí policie Ivana Baláková.

Na nestandardní umístění notebooku upozornil jeden z voličů. Kriminalisté ho ve volební místnosti zabavili, protože nemohli vyloučit, že přes něj bylo nahráváno dění v prostoru za volební plentou. Podle informací serveru iDnes byl notebook ve volební místnosti v Hamru na Jezeře. Podle policie šlo o jediný incident při volbách v Libereckém kraji, žádné jiné problémy nezaznamenala.

12:30
26.  9.  2022

V Praze 5 jednají o koalici zástupci vítězné Prahy 5 Sobě, Pirátů a koalice SEN 21. Na dotaz ČTK to odpověděl lídr Prahy 5 Sobě Jaroslav Pašmik. Koalice by měla v 41členném zastupitelstvu těsnou většinu 21 hlasů. Dosud v Praze 5 vládla ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 pod vedení starostky Renáty Zajíčkové za ODS. Praha 5 Sobě získala ve volbách deset mandátů, Piráti šest a SEN 21 reprezentuje pět zastupitelů. ODS ve volbách kandidovala společně s TOP 09 a jejich koalice skončila s deseti mandát druhá. V zastupitelstvu zasedne ještě sedm zástupců hnutí ANO a tři zastupitelé STAN.

12:15
26.  9.  2022

V Jičíně se zatím rýsuje koalice vítězného hnutí ANO se dvěma až třemi subjekty. ANO nadále počítá se Sdružením pro Jičín nynějšího místostarosty Petra Hamáčka, tyto dva subjekty by ale dohromady neměly většinu v zastupitelstvu. Jednání začalo také s dalším dosavadním koaličním partnerem, Volbou pro město (VPM). O účast v koalici projevili zájem dosud opoziční Patrioti a sportovci pro Jičín, řekl  starosta Jan Malý (ANO). Opět chce kandidovat na starostu. Povolební spolupráci předem vyloučil jen s SPD.

 

11:44
26.  9.  2022

ODS ani Piráti v Liberci nedokážou zatím odhadnout, jak dlouho mohou trvat jednání o možné koalici v pátém největším městě v zemi. Vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Obě uskupení oslovil vítěz komunálních voleb, Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Starostové získali v Liberci 12 z 39 mandátů v zastupitelstvu. K většině by jim stačila koalice s ANO, které má 11 zastupitelů. Tyto dvě strany, spolu ještě s ODS, poslední čtyři roky tvořily koalici na radnici. Její pokračování ale lídryně kandidátky ANO Šárka Prachařová označila v neděli za málo pravděpodobnou. Zástupci ANO a SLK by ale dnes měli znovu jednat.

11:30
26.  9.  2022

Strakonická Veřejnost bude ve městě stejně jako v posledním volebním období zřejmě vládnout sama. Koalici neplánuje. Starostou by měl zůstat Břetislav Hrdlička.

Autor: jon

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volby

V roce 2022 se v Česku konají volby do Senátu a komunální volby.

Prezident Zeman stanovil termín voleb na 23. a 24. záží 2022. Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší. Odlišná pravidla platí hlavně pro voličský průkaz. Letošní volby znamenají i to, že se budou volit noví primátoři Prahy a Brna. Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery