Čižinský: Se STAN a Piráty domlouváme blok, chceme jednat dohromady | E15.cz

Se STAN a Piráty domlouváme blok, chceme vyjednávat dohromady, říká lídr Prahy sobě Čižinský

Anna-Marie Horáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský zůstával pozitivní i po sečtení výsledků voleb, ačkoli na utvoření vysněné koalice spolu s Piráty a hnutím STAN jeho hnutí pár mandátů chybí. Mimo udržení postu radního pro dopravu by hnutí chtělo získat i posty radních pro školství a sociální politiku a zdravotnictví, říká Čižinský.

V Praze a jejích městských částech jste získali dohromady 91 zastupitelských postů, jste spokojení s výsledkem?

Co se týče nárůstu počtu zastupitelů, tak se domnívám, že jsme možná nejúspěšnější, protože ze 37 jsme se dostali na 91. Myslím si, že to nemá obdobu, a jsem za to moc rád.

Na vytvoření většinové koalice Pirátů, Prahy sobě a STAN to ale stačit nebude. Jak vidíte povolební vyjednávání?

My se teď snažíme domluvit se STAN a s Piráty, abychom udělali blok, který bude vyjednávat dohromady. Chceme zvládnout vyjednat co nejlepší koalici pro Prahu.

Neobáváte se, že vítezná koalice Spolu pro Prahu se dohodne s Piráty a STAN bez vás?

To uvidíme podle jednání, která proběhnou v neděli.

Jaká vítězství na pražských radnicích považujete za důležitá?

Velmi cenné vítězství je na Praze 5, protože tam je změna potřeba jako sůl. Povedlo se nám uspět na Praze 7, tam si myslím, že je to poměrně jasné. A v ostatních městských částech budeme jednat. Naším cílem je stejně, jako jsme před osmi lety proměnili „sedmičku“, proměnit postupně celou Prahu.

Radní pro kulturu Hana Třeštíková mi řekla, že vedle rezortu dopravy byste na magistrátu rádi měli i radní pro oblast školství a sociální záležitosti. Budete o ně usilovat?

V ideálním světě bychom usilovali i o tyto rezorty, teď uvidíme, jaká koalice bude k jednání a co bude možné vyjednat.

Usilovali byste o ně i na úkor současných rezortů, které máte v gesci?

To si nejsem jistý, myslím si, že pokračovat v práci je určitá hodnota. I proto že jsou tam velmi dobré týmy, které ji velmi dobře zvládly.

Výsledky komunálních voleb v interaktivní mapě:

Autor: Anna-Marie Horáková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery