Nepřijmete uprchlíky? Zaplaťte, požaduje šéf německé SPD Schulz | E15.cz

Nepřijmete uprchlíky? Zaplaťte, požaduje šéf německé SPD Schulz

ČTK

Předseda německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz dnes v Římě vyzval ke spravedlivému přerozdělování uprchlíků v Evropě. Podle agentury Reuters naznačil, že země odmítající se podílet na přijímání uprchlíků by za to měly nést finanční důsledky. 

Solidarita se musí opět stát základním principem Evropské unie a jednotlivé zvlášť zatěžované země nelze nechat o samotě, prohlásil podle agentury DPA kandidát na německého kancléře po setkání s italským premiérem Paolem Gentilonim.

Schulz řekl, že všechny země Evropské unie by měly Itálii a dalším státům na vnějších hranicích pomoci nést zátěž.

"Sedmiletý rozpočet EU nemůže být chápán tak, že čistí přispěvatelé by si měli poradit s migrací sami, zatímco ostatní země s velkou radostí přijímají peníze, ale pak odmítají pomoci s migračním problémem," citovala Schulze agentura Reuters.

Vyučený knihovník mluvící pěti jazyky: Martin Schulz je voličskou alternativou k Merkelové

Když jde například o zemědělské dotace, zaznívá v Evropě "ano, prosím". "Ale když jde o přerozdělení uprchlíků, pak slyšíme 'Ne, děkuji'," stěžoval si bývalý předseda Evropského parlamentu. "To není stav, který bychom mohli dlouhodobě akceptovat," dodal německý politik.

Schulz navštívil Itálii, aby si udělal obrázek o situaci v zemi v oblasti migrace. V Římě také oznámil, že sociální demokraté v Evropě chtějí brzy připravit společné návrhy týkající se legální imigrace nebo závazných přerozdělovacích mechanismů.

Kromě toho dnes Schulz vyzval k nové strategii vůči Africe, aby byly příčiny uprchlictví řešeny "nikoli na papíře, ale prakticky" a s finanční podporou.

Urychlenou konkrétní pomoc podle Schulze potřebuje také Itálie. Bylo proto údajně dohodnuto, že Portugalsko okamžitě a dobrovolně přijme uprchlíky nacházející se v Itálii. DPA neuvádí, o jaký počet osob by mělo jít.

Podívejte se: za druhé světové války prchali lidé z Evropy do syrského Aleppa či palestinské Gazy

K italským břehům už letos připlulo více než 93 tisíc uprchlíků. Itálie tvrdí, že situaci nezvládá a žádá větší pomoc od partnerů v EU.

Své povinnosti v souvislosti s programem přijímání žadatelů o azyl, kteří dorazili do Řecka a Itálie, podle stanovených kvót neplní podle Evropské komise především Česko, Polsko a Maďarsko, a proto proti těmto zemím unijní exekutiva vede řízení.

 

Autor: ČTK
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!