Volby 2018 | Volby 2018 - Sponzoři Zemanovy kampaně | E15.cz

Výrobce kabátů i právníci z okolí ruského konzulátu. Kdo Zemanovi platil kampaň?

Michaela Trnková

Miloš Zeman ve čtvrteční prezidentské debatě v České televizi poprvé odtajnil seznam dárců své milionové kampaně, o níž tvrdil, že ji nepovede. Podle odhadů na ni nakonec vynaložil téměř 34 milionů korun. Zeman předtím uvedl, že sponzoři jsou ze Spolku přátel Miloše Zemana, a nemusel proto dokládat konkrétní dárce. Na listině je nicméně uvedena jenom část sponzorů. Přinášíme jejich rekapitulaci.

Jiří Berger – jeden milion
Štědře Zemana podpořil celým milionem jednatel a společník firmy EHQ, která zprostředkovává pronájem a leasing výrobků pro osobní potřebu.

Jiří Rozsypálek – jeden milion
Jednatel reklamní agentury Matchball z Napajedel na Zlínsku. Sdělil, že částku neposlal přes transparentní účet, protože byl v minulosti zesměšněn tím, že tam lidé posílali třeba korunu a přidávali různé texty. Dříve podpořil Stranu práv občanů částkou 200 tisíc.

Car Service Group – 950 tisíc
Společnost vlastní 26letý podnikatel Marek Zurian. V roce 2016 byl výsledek jejího hospodaření téměř 200 tisíc ve ztrátě a není tedy zřejmé, z jakého zdroje finanční dar poskytla.

Jiří Jestřáb – 900 tisíc
Právník vlastní spolu s Richardem Tománkem advokátní kancelář a firmu Barber & Buddha.

Richard Tománek – 800 tisíc
Server respekt.cz uvádí, že měl v minulosti zprostředkovat koupi vily hradnímu kancléři bez prověrky Vratislavu Mynářovi možná právě přes firmu Barber & Buddha. Navíc Tománek uvedl při darování adresu, která se nachází jen 100 metrů od vily, v níž sídlí konzulát Ruské federace v Brně.

Prezidentské volby online: Polovina lidí volila Drahoše proto, aby nevyhrál Zeman

Contradiction – 885 tisíc
Firma provozuje jízdárnu, mini ZOO a pořádá svatby, nicméně podle dostupných údajů má jednatelka Michael Syřínová většinu příjmů z prodeje nových a ojetých nákladních aut.

Z účetní závěrky vyplývá, že v roce 2016 byla firma 142 milionů v minusu. Novější data nejsou k dispozici.

Průběh druhého kola prezidentských voleb sledujte v online přenosu >>>

Ray Service – 500 tisíc
Česká firma vyvíjí a vyrábí kabelové svazky a elektromechanické celky. Podle informací serveru Hlídací pesmá firma v předmětu činnosti také výrobu zbraní a střeliva.

Filafil – 400 tisíc
Vyrábí dámské flaušové kabáty. Na účet SPO v minulosti poslala 650 tisíc.

Martin Chládek – 380 tisíc
Spoluvlastní společnost Medifine, která dodává služby ve zdravotnictví.

Miloslav Havlíček – 300 tisíc
Provozuje obecní hospodu a smíšené zboží v malé obci Kouty v Jeseníkách.

René Gucký – 280 tisíc
Předseda představenstva veterinární laboratoře Vemodia provádějící genetické testy na zvířatech. Dříve předsedal Asociaci majitelů a provozovatelů ubytoven, která řešila problematiku sociálního bydlení. V médiích se objevil několikrát, například v pořadu Máte slovo v České televizi. 


Vše o druhém kole prezidentských voleb čtěte zde >>>


Tomáš Haratek – 260 tisíc
Známý Guckého, též člen představenstva firmy Vemodia, společníkem Gradako a působí v dalších šesti společnostech. Byl mimo jiné vlastníkem společnosti silně nestabilních a rizikových společností Čechopol a Garant, které již obě zanikly.

Luboš Kozák – 250 tisíc
Je vlastníkem čtyř společností zabývající se kamenictvím a gastronomií. Podle serveru idnes.cz jedna z jeho firem, Gondola Gastro, čelila sporu u Nejvyššího soudu o 40 tisíc korun se společností Karlovarské minerální vody, ale Gondola Gastro poté nezapolatila poplatek za dovolání a soud přestal věc řešit. Další společnost, Gondola Group, se několikrát ocitla v insolvenčním řízení.

Petr Tauchman – 220 tisíc
S dalšími členy rodiny vlastní firmu Eletis, která dělá montáže a rekonstrukce elektroinstalací nebo hromosvodů. Je společníkem dalších tří firem a angažuje se v nadačním fondu Alzheimer Life nebo Domu seniorů Lužec.


Profily kandidátů: Miloš Zeman a Jiří Drahoš


Jana Verneková – 200 tisíc
Podniká v oblasti rekonstrukcí bytových jader. Uvedla, že k zaslání příspěvku ji přiměly zejména slovní útoky na prezidenta. Dotkly se jí zejména zprávy o Zemanově údajné rakovině. Dar pro Zemana prostřednictvím spolku potvrdil i další člověk ze seznamu, Jiří Rozsypálek.

Podle serveru info.cz je Verneková jedna ze tří podporovatelů Zemana, která je navzájem propojena s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem (obchodní společník lobbisty a podnikatele Romana Janouška).

Petr Sádlo – 200 tisíc
Podniká v oblasti stavebnictví, je polovičním majitelem celkem pěti firem. Patří k nejlepším přátelům Luboše Paška.

Komerc Servis CZ – 200 tisíc
Dohledat lze pouze uzávěrku z roku 2015, podle níž je firma 136 tisíc v minusu.

Jaroslav Menčík – 180 tisíc
Veřejné zdroje nenabízejí o této osobě relevantní informace.

Jan Kůna – 150 tisíc
Vlastní velkoobchod s hračkami JAKU Trade i maloobchod JAKU Mělník. Firmy nemají od svého založení zveřejněnou žádnou výsledovku (zákonem povinná součást účetní závěrky, za nezveřejnění hrozí pokuty). Je také označován za Paškova dobrého přítele.

J.K.L. Partners – 150 tisíc
Účetní firma zaměřující se na malé a střední tuzemské i zahraniční společnosti i na samostatné osoby.

Prezidentská debata: Babiš nepodváděl, řekl Zeman o Čapím hnízdě
 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: Michaela Trnková
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!