Robert Malecký: Česko trpí střetem Prahy a lásky se vsí a nenávistí | E15.cz

Robert Malecký: Česko trpí střetem Prahy a lásky se vsí a nenávistí

Robert Malecký

Robert Malecký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V pondělí ráno není nic staršího než sobotní výsledky voleb. A tak než bychom mudrovali nad tím, jak volby dopadly, je dobré se pídit po tom, proč tak dopadly. Zrovna tak totiž platí, že nejpřesnějším průzkumem veřejného mínění jsou volby samotné a to říkáme s velkou ironií směrem k tomu, jak byly agentury letos v předpovědích úspěšné. A z toho obrovského pytlíku dat, která voliči v pátek a v sobotu odevzdali, plyne, že Česká republika má obrovský problém, který nezmizí, ať se na Hrad dostane Pavel, nebo Šavel.

Nejrozšířenějším memem uplynulého víkendu se stalo zvolání přisuzované na sítích baviči Luďku Staňkovi. „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí!“ Když k tomu přidáme oblíbené vtipy, jak by se měla osamostatnit Praha, případně odtrhnout Sudety, máme zaděláno na průšvih z nepochopení reality.

Andrej Babiš si sáhl pro 1 952 213 hlasů a nadprůměrné zisky mu přinesly právě oblasti, nad nimiž lidé z velkých měst (která nebudeme jmenovat, aby se nepřišlo na to, že myslíme Prahu) tak rádi ohrnují nos. Prostou analýzou jeho volebního výsledku, který daleko přesáhl sněmovní zisky hnutí ANO, docházíme k prostému závěru, že si bývalý premiér došel především pro hlasy ANO, KSČM, ČSSD a SPD, což se čistě náhodou kryje s formální a neformální koaliční či tichou většinou, která v Česku vládla v letech 2013 až 2021. A která je tak velkou měrou podepsána pod pokračujícím úpadkem venkovských oblastí, kraje montoven a platů kolem dvaceti hrubého. Volební ďábel miluje paradoxy a toto je jeden z nich.

Teď přichází ta část komentáře, v níž sneseme nějaká tvrdá čísla a fakta. „Andrej Babiš slavil v prvním kole prezidentských voleb úspěch v obcích, kde je vysoká míra exekucí, chudoby a nižšího vzdělání. Získal v nich okolo 41 procent,“ tvrdí analýza sociologa Daniela Prokopa. Pokud si do mapy zakreslíme místa, kde Babiš získal v prvním kole přes 50 procent hlasů, uvidíme prakticky souvislý pás zejména v Karlovarském, Ústeckém, Moravskoslezském a v Olomouckém kraji, nápadně se překrývající s oblastí Sudet.

Velkou pozornost na sebe před volbami strhl kvíz, v němž se kandidáti vyznávali ze svých znalostí ústavy a souvisejících jevů. Andrej Babiš se naučil odříkat státní symboly, většina kandidátů se pochlubila klíčovou znalostí data narození T. G. Masaryka. Co jsme se už ve zvýšené míře z debat nedozvěděli, jak by se jako prezidenti stavěli k prohlubující se strukturální chudobě, co si myslí o kohezních fondech, jak zastavit exekuční chudobu, rozdíly ve vzdělanosti a v přístupu ke kvalitnímu školství a podobně. Charitu na kočičky s dovolením nepočítáme.

Prezidentské volby 2023: Petr Pavel po prvním kole

Video se připravuje ...

Říká se, že Andrej Babiš dosáhl v prvním kole na strop svých možností a cesta na Hrad pro něho vede přes odrazení voličů Petra Pavla. Je to pravda jen částečně. Pro úspěch ve druhém kole při předpokládané účasti mezi 60 a 70 procenty leží laťka někde kolem 2,8 milionu hlasů, možná až ke třem milionům. Babišovi poradci nejsou hlupáci, aby nevěděli, že dva miliony z prvního kola stačit nebudou, i kdyby u voličů nepopulistických kandidátů vyvolali hromadnou nauzeu.

Babiš se vydá tam, kde byly výsledky nejtěsnější. Vycházejí z toho středně velká města v postižených oblastech; velká jsou pro něho ztráta energie, na důkladné objetí venkova zase není čas. Co Babiš nabídne, je také zřejmé. Už venkov mobilizoval a naučil chodit k volbám, teď se vytasí s hrozbou války, možná i mobilizace. Pokud nejsou hloupí ani u Petra Pavla, vydají se na stejnou štaci. Lidé tam čekají, že si jich někdo všimne. Zatím mají populisté cestičku umetenou.

Autor je spolupracovníkem redakce

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery