Čapí hnízdo: Babiš a Faltýnek jsou obviněni | E15.cz

Babiš a Faltýnek byli obviněni v souvislosti s Čapím hnízdem

ČTK, red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Potvrdila to mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Oba politici vinu popírají. Babiš uvedl, že proti obvinění podal stížnost.

"Převzal jsem usnesení o zahájení trestního stíhání v pseudokauze Čapí hnízdo. Proti tomuto rozhodnutí jsem ihned podal opravný prostředek," napsal Babiš. Případ nyní mají na starost jeho advokáti. S obviněním nesouhlasí ani Faltýnek a bude proti němu podávat stížnost. "Považuji to celé za nesmysl," řekl Právu.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová se v pondělí zatím k případu nevyjádřila. Podle Zenklové to bude možné, až budou mít policisté potvrzeno, že si usnesení o zahájení trestního stíhání vyzvedli všichni obvinění.

Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání Sněmovna. Policie Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu.

Vývoj kolem obvinění Babiše a Faltýnka v online přenosu:
Obnovit
17:55
9.  10.  2017

Babišova stížnost proti trestnímu stíhání má jen malou šanci uspět, míní právník, kterého oslovila redakce E15. Více čtěte v článku.

17: 47
9.  10.  2017

Záležitost by se mohla týkat i náměstkyně jihlavského primátora Jany Mayerové (ANO), která na kandidátce hnutí pro sněmovní volby figuruje na 10. místě. Mayerová koncem září potvrdila, že se starala o administraci dotace na farmu Čapí hnízdo. Dnes nezvedala telefon, podle sekretariátu jihlavské radnice je delší čas v pracovní neschopnosti. Krajský předseda hnutí ANO Josef Kott řekl, že nemá zprávu, zda se obvinění týká i Mayerové. Ani v tomto případě by ale změnu na kandidátce ANO nepředpokládal.

17:35
9.  10.  2017

Faltýnek zůstane lídrem ANO Vysočiny. Hnutí ANO nechystá změny na kandidátní listině v Kraji Vysočina ani po dnešním zveřejnění informací o obvinění jedničky kandidátky Jaroslava Faltýnka, řekl krajský předseda ANO Josef Kott.

17:07
9.  10.  2017
16:34
9.  10.  2017
16:19
9.  10.  2017

Vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka obvinění Babiše a Faltýnka nepřekvapilo. "Je to zcela v rukou orgánů činných v trestním řízení. V okamžiku, kdy byla požádána Sněmovna o vydání, tak se dalo očekávat, že budou obviněni," řekl. Část voličů ANO podle něj kauza může odradit. "Nejsem veštec, ani analytik. Myslím, že část jeho voličů už v době, jak začali být podezřívaní, to mohlo odradit, ale těžko říct. To ukážou až volby," dodal.


    

15:57
9.  10.  2017

Andrej Babiš v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB označil Čapí hnízdo za nejlepší projekt, který kdy vymyslel.

Farma Čapí hnízdo

15:55
9.  10.  2017

K vývoji kauzy se vyjadřil také místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Část voličů Andreje Babiše tyto věci nevnímá, není ale dobrá zpráva, pokud čelní politici mají takovou zátěž. Jiným způsobem, než trestním řízením, se však obvinění nedá rozhodnout," řekl Dolejš.

15:47
9.  10.  2017

Sbíráme první politické reakce: "Informace o obvinění není překvapivá, vzhledem k tomu, že byli vydání ke stíhání a s ohledem na dostupné informace ke kauze. Nebudu však komentovat, zda to bude mít nějaký vliv na volební výsledek. Musím jen dodat, že lhát a krást se nemá," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

15:40
9.  10.  2017

Státní zástupce obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo již 29. září. K počtu lidí, jichž se usnesení týká, ani k jejich jménům se ale tehdy Městské státní zastupitelství nevyjádřilo.

15:27
9.  10.  2017

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek byli obviněni v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo, potvrdila mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. 

Podívejte se, jak se vyvíjela kauza Čapí hnízdo:

Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

Babiš i Faltýnek vinu popírají. Kauza je má podle jejich názoru poškodit před volbami. V dokumentech figuruje i Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

V žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, které dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala 6. září. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, o vydání Faltýnka rozhodlo 120 ze 133 hlasujících členů dolní komory. Až na Babiše a Faltýnka se zástupci ANO hlasování nezúčastnili. Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách poslanecké mandáty obhájí, policie bude muset žádat o jejich vydání znovu.

Okolnosti dotace prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK, red

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video