Komentář Jany Havligerové: Vzbouření na vsi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Jany Havligerové: Vzbouření na vsi

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Čert ví, co zlínského lidovce a hejtmana Čunka vedlo k tomu, že odmítl financovat prezidentu Zemanovi a jeho doprovodu zamýšlenou listopadovou jízdu po kraji. Přesněji co jej vedlo k nabídce, že z krajského rozpočtu uhradí leda tak 30 tisíc korun za oběd nebo večeři s hlavou státu. Nejspíš ale promluvil selský rozum.

Podle Čunka dosavadní čtyři prezidentské návštěvy přišly kraj na částku blížící se k půl milionu korun. Velkou část z ní představovaly náklady na pohoštění. Přitom když investuji, očekávám také nějaký výnos. Což je premisa, kterou lze v případě desítek tisíc korun vkládaných regiony do vzácných návštěv celkem úspěšně zpochybnit.

Přínos pro kraj je minimální, ze spanilých krajských jízd těží pouze Zeman – nemusí shánět finance na kampaň za své znovuzvolení do úřadu. Aktuálně prezident tuto středu odjíždí na Plzeňsko. Jak je obvyklé, pobude tam tři dny. Jeho předchozí štace v tomtéž regionu se konala letos v lednu. Návštěvy hlavy státu přestávají být vzácné, peníze do nich vložené už regionům ani nezvyšují prestiž.

Tomáš Pitr udělal velký obchod v realitách

Že je to od Hradu jen dobře vymyšlený tah, jak levně dostat prezidenta mezi lidi a zajistit mu tak hlasy voličů, už dochází krajům, ale také obcím. Města a obce mají s prezidentovými cestami rovněž výdaje. Z jejich rozpočtů plynou peníze například na stavbu tribun nebo ozvučení akcí. Není se co divit, že se spolu s některými kraji začínají vzpírat a reptat.

Mezi rebely patří i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ano ten Půta, který byl ještě loni ze Zemanovy návštěvy tak nadšený, že mu daroval velmi specifický – a jak neopomněl zdůraznit soukromý – dárek, totiž samopal. Teď vyzývá k tomu, aby se v budoucnu na financování návštěv hlavy státu podílela prezidentská kancelář. To Pražský hrad odmítá.

Hlasujte pro E15 v anketě Křišťálová lupa 2017 >>>

Zeman cestu na Zlínsko samozřejmě zrušil. Tedy vlastně nezrušil, jak upozornil Hrad, cestu si rozmyslel. Místo toho pojede vyjídat Olomoucký kraj. O peníze ovšem v zásadě nejde, jak tvrdí mluvčí hlavy státu. Podle něj se od šéfa Zlínského kraje jednalo o „hrozně trapné a mediálně vděčné kopání do kotníku“. A v Olomouckém kraji prý bude fajn. Určitě, je to sázka na jistotu. Tamní hejtman je členem hnutí ANO. Čunek a spolu s ním i lidovci naopak musejí počítat s tím, že se jim vzpoura vrátí.

Na otázku, kdo by měl platit prezidentské cesty, se kloudné odpovědi zřejmě hned tak nedočkáme. Hejtmani mají k jednotnému názoru zatím daleko. O tom, že by prezident náklady na  setkání s občany měl započítat do nákladů na volební kampaň, už tolik pochybností není. Přesvědčen je o tom zejména Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Majitel Kotvy vytáhl z nemovitostí přes miliardu

Jak jinak – ani s tím Hrad nesouhlasí. Jak doslova řekl kancléř Mynář: „To, že někdo vymyslel úřad, aby zaměstnal pár prudivejch úředníků, to s tím nemá nic společného.“ K tomu se dá dodat jediné. Pokud má mít nově zřízený úřad smysl, jeho úředníci by neměli přestat prudit.

Rusňák si jde na trh pro miliardu
Odborníky máme. Jména ale neřeknu, tvrdí šéf ANO Andrej Babiš
Francouzi startují zřejmě největší transakci na českém trhu

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!