Aktualizováno
STAN bude o nominaci na eurokomisaře hlasovat do dvou týdnů. Piráti navrhnou Kolaju

Volební štáb STAN: Předseda Vít Rakušan

Volební štáb STAN: Předseda Vít Rakušan Zdroj: Blesk:FOTO:CNC/ KAREL KOPAC

Širší vedení hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude do dvou týdnů hlasovat o nominaci na eurokomisaře, oznámil vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan. Na nejbližším zasedání kabinetu následně předloží nominaci vládě. V souvislosti s nominací se dosud nejčastěji spekulovalo o nově zvolené europoslankyni Starostů Danuši Nerudové a ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (STAN). Piráti vládě navrhnou dosavadního europoslance Marcela Kolaju, sdělila médiím první místopředsedkyně strany a poslankyně Klára Kocmanová. 

O nominaci eurokomisaře se před volbami do Evropského parlamentu (EP) přeli Starostové s Piráty. O navrhující straně vznikla jen neformální dohoda při vyjednávání o vládě s hnutím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Hnutí STAN trvá na tom, že má s nominací přijít samo, podle Pirátů náleží celé koalici Pirátů se STAN tak, jak kandidovala v posledních sněmovních volbách. Rozhodující slovo bude mít vláda.

Starostům ani Pirátům se ve víkendových volbách do EP nedařilo tak, jak očekávali. Piráti se ziskem 6,2 procent hlasů přišli o dva z dosavadních tří europoslanců. Starostové sice svůj počet zástupců v EP díky 8,7 procenta hlasů zdvojnásobili na dva, nicméně Rakušan o víkendu uvedl, že nejde o úspěch. Doufal totiž ve dvouciferný výsledek a tři mandáty.

„Celostátní výbor bude o nominaci hlasovat nejpozději do dvou týdnů. Po hlasování celostátního výboru předložíme nominaci na nejbližším zasedání vlády. Jednání na úrovni EU probíhají paralelně,“ řekl v úterý Rakušan. Minulý týden uvedl, že Starostům by se líbilo získat portfolio, které se zabývá regionálním rozvojem. „Myslím, že by nám bylo vlastní, a myslím, že naše celé hnutí by do toho bylo schopné vnést kompetence,“ dodal.

V nynější komisi Ursuly von der Leyenové Česko zastupuje Věra Jourová, je místopředsedkyní a komisařkou pro hodnoty a transparentnost. Piráti už na začátku listopadu zvolili jako svého kandidáta na eurokomisaře lídra své evropské kandidátky Marcela Kolaju, který však neuhájil svůj mandát v EP. Předseda Pirátů Ivan Bartoš o víkendu při hodnocení voleb zopakoval, že pro získání lepšího portfolia by mělo své výhody, kdyby uchazeči byli dva.

„Za nás je klíčové dělat to, co je výhodné pro naše občany i pro celou ČR. A tím je rozhodně vyjednání silného ekonomického portfolia, jako je vnitřní trh, hospodářská soutěž nebo digitální Evropa,“ uvedla Kocmanová. Navržení dvou kandidátů, jednoho za STAN a jednoho za Piráty, šance na silné potrfolio zvýší, doplnila. „Naším kandidátem, kterého vládě předložíme, je Marcel Kolaja,“ uvedla. Kolaja podle ní svou prací dlouhodobě dokazuje, že je v ekonomické oblasti expertem, na silné ekonomické portfolio má potřebné kvality.

Funkce europoslance a člena Evropské komise nejsou podle předpisů slučitelné. Pokud by Nerudová zamířila do komise, nahradil by ji v EP právník Andrej Poleščuk, který se díky preferenčním hlasům posunul na kandidátce STAN o pět míst vzhůru na třetí pozici.