Eurovolby 2024 ONLINE: Těžké váhy evropské politiky oslabily, do popředí mohou jít Meloniová nebo Tusk

Italská premiérka Giorgia Meloniová oslavuje vítězství své strany v evropských volbách

Italská premiérka Giorgia Meloniová oslavuje vítězství své strany v evropských volbách Zdroj: ČTK / AP / Roberto Monaldo

Předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka, lídr kandidátky Filip Turek, bývalý prezident Václav Klaus a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta slaví výsledky voleb do Evropského parlamentu
Danuše Nerudová (STAN) byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu
Volební štáb hnutí ANO (9.6.2024)
Emanuel Macron při projevu, kdy oznamuje, že rozpouští parlament
Emmanuel Macron u evropských voleb (9. 6. 2024).
14
Fotogalerie

České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která bude mít šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Třetí příčku obsadila Přísaha se stranou Motoristé sobě, která při první účasti v eurovolbách získala dva mandáty. Stejný počet europoslanců bude mít koalice Stačilo! v čele s KSČM a koalice vládních Starostů, kteří si o jedno křeslo polepšili v porovnání s minulými eurovolbami v roce 2019. Pohoršili si vládní Piráti, kteří budou mít místo dosavadních tří pouze jednoho evropského poslance. Podobně dopadla koalice opozičního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou, která bude mít rovněž jen jednoho europoslance. SPD obhajovala dva mandáty.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu byly oznámeny až poté, co se zavřely volební místnosti v Itálii. V nově zvoleném europarlamentu zasedne za Českou republiku 21 europoslanců.  Eurovolby se konají jednou za pět let. Výsledky voleb najdete zde.  Podívejte se na nové české europoslance a volební mapu.

Podívejte se na rozhovor pro FLOW s Alexandrem Vondrou, který obhájil svůj mandát europoslance:

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s Alexandrem Vondrou: Nesmíme dovolit průtrž mračen migrantů. Naučme se s tím pracovat, říká Vondra • e15

Online přenos

Online přenos

10. června 2024 · 16:16

Evropský parlament se musí soustředit na obnovení konkureceschopnosti EU, řekl Prouza

Nově zvolený Evropský parlament se podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy musí soustředit na obnovení konkurenceschopnosti EU či snižování administrativní zátěže podnikatelům, a naopak se důrazněji postavit proti rozbíjení jednotného trhu. Vedoucí bruselské kanceláře Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Hartman Radová očekává, že europoslanci zvolení za ČR budou i nadále hájit zájmy tuzemského průmyslu. Důležité je podle ní zejména to, aby firmy fungovaly v předvídatelném prostředí. 

„Za klíčové považujeme, že se do Evropského parlamentu vrací řada europoslanců, kteří v něm již působili, a tedy budou efektivnější než ti, kteří tam budou poprvé,“ uvedl Prouza. „Tím, jak kampaň před volbami v ČR vzbudila velké očekávání, budou muset čeští europoslanci makat mnohem více než v minulých obdobích. Za české podnikatele si mohou být jisti, že od nás velmi hlasitě uslyší, jaké změny potřebujeme a za co by měli bojovat, aby skutečně hájili zájmy Česka,“ doplnil.

Spolupráci s českými europoslanci v předešlém období Radová označila za konstruktivní. „Právě aktualizujeme seznam našich evropských priorit a plánujeme oslovit nové europoslankyně a europoslance, abychom jim představili naše cíle a diskutovali možnosti synergií s jejich programy,“ řekla. Příležitosti vidí v podpoře digitální transformace, řešení nadměrné regulace nebo nastavení unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) tak, aby odpovídala reálným možnostem evropského průmyslu.

10. června 2024 · 15:22

ANO s podporou von der Leyenové v čele EK nepočítá

Nejsilnější sestava českých zástupců v Evropském parlamentu, tedy sedm europoslanců zvolených za hnutí ANO, nepočítá s podporou předsedkyně končící Evropské komise Ursuly von der Leyenové pro další volební období. Podpořit ji nechce ani komunistka Kateřina Konečná, která mandát ve víkendových volbách obhájila v koalici Stačilo!. Odmítavě se k podpoře šéfky komise staví i další protestní uskupení - neparlamentní koalice Přísahy s Motoristy a opoziční hnutí SPD – které dohromady získaly tři mandáty. Dosavadní předsedkyni komise vyčítají chybné kroky jako přijetí Zelené dohody pro Evropu či schvalování migračního paktu. Von der Leyenovou naopak podpoří vládní TOP 09 i lidovci, o spolupráci s ní hovořili před volbami i občanští demokraté. Trojkoalice Spolu skončila v eurovolbách druhá se ziskem šesti mandátů.

„Za nás by současná předsedkyně EK pokračovat neměla, protože byla strůjcem těch legislativ, které budou mít negativní dopady na životy lidí, a zároveň za ní nevidíme žádný velký úspěch,“ sdělil nově zvolený europoslanec ANO Jaroslav Bžoch. Konečná uvedla, že šéfku komise nepodpořila před pěti lety. „A poté, co pomáhala celých pět let jen korporacím a farmaceutickým firmám, i zbytky čehokoliv pozitivního úplně zničila... Nikdy mou důvěru neměla a nikdy ji mít nebude,“ napsala.

10. června 2024 · 14:59

Po zvolení Nagyové do EP zváží odvolací soud další postup v kauze Čapí hnízdo

Vrchní soud v Praze zváží další postup v kauze Čapí hnízdo, ve které je kromě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše obžalovaná i Jana Nagyová, která byla ve víkendových volbách zvolena do Evropského parlamentu (EP). Uvedl to mluvčí soudu Vít Tomáš Vatra. Mandát, a tím i imunitu, by měla Nagyová získat zahájením první schůze EP. První plenární zasedání nového volebního období se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku. Vrchní soud se kauzou kolem dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách zabývá poté, co státní zástupce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku z letošního února.

„S ohledem na výsledky voleb do Evropského parlamentu bude Vrchní soud v Praze teprve zvažovat další postup,“ sdělil Vatra. Soud podle justiční databáze obdržel spis k případu v polovině května, zatím nenařídil jednání ani jinak nerozhodl.

Ve volbách do českého Parlamentu vzniká mandát podle ministerstva vnitra zvolením, respektive ukončením hlasování. Volby do Evropského parlamentu jsou ale výjimkou, mandát u nich vzniká až při první schůzi EP. Poslanci Evropského parlamentu mají podle internetových stránek EP dvojí imunitu. Ve svém členském státě mají podobnou imunitu, jaká je přiznávána poslancům národních parlamentů, na území ostatních států EU mají imunitu, která je chrání před zadržením a stíháním.

10. června 2024 · 11:45

Největší španělská opoziční strana ve volbách posílila

Ve Španělsku vyhrála volby do Evropského parlamentu (EP) opoziční pravicová Lidová strana (PP), ovšem ne s tak velkým náskokem, jak sama očekávala. I tak PP, která získala jen o dvě křesla víc než vládní socialisté, označila výsledky za „bezprecedentní vyslovení nedůvěry“ Španělů v premiéra Pedra Sáncheze. I ve Španělsku posílila zastoupení v EP krajní pravice, ale ne tolik jako v některých jiných zemích EU, píší dnes španělská média.

Španělští lidovci obsadí v EP podle místních médií 22 křesel z celkových 61 určených pro Španělsko, oproti předchozím volbám si polepšili o devět mandátů. Socialisté budou mít 20 křesel v EP a oproti předchozím volbám si naopak o jedno křeslo pohoršili. Lidovci nicméně zatím nehovoří o tom, že by ve španělském parlamentu iniciovali hlasování o vyslovení nedůvěry premiérovi, což naznačovali před volbami.

Generální tajemnice PP Cuca Gamarraová výsledek nedělního hlasování označila za jasné ne pro Sáncheze a jeho politiku. „Nedůvěra Španělů v Sáncheze byla potvrzena a nemá obdoby,“ uvedla Gamarraová krátce po oznámení výsledků. Předseda lidovců Alberto Núňez Feijóo hlasování označil za „další vítězství pro PP“ s odkazem na loňské parlamentní volby, v nichž lidovci vyhráli, ale neměli dost hlasů v dolní komoře pro sestavení vlády.

Podle Feijóa voliči nyní „potrestali Sáncheze“ za zákon o amnestii pro katalánské separatisty, který prosadila Sánchezova vláda i proto, že potřebuje podporu separatistů v dolní komoře. Podle Feijóa uškodila socialistům i kauza Sánchezovy manželky, která je vyšetřována kvůli korupci a zneužití vlivu.

Sánchez lidovcům k vítězství v nedělních volbách pogratuloval, nicméně zdůraznil, že jeho socialisté jsou „jedinou silou schopnou čelit krajně pravicové vlně, jež se valí Evropou a Španělskem“. Lídryně kandidátky socialistů do EP a místopředsedkyně vlády Teresa Riberaová označila výsledky lidovců za debakl a obvinila PP z polarizace společnosti. Lidovci, kteří v několika španělských autonomních oblastech spolupracují na regionální úrovni s krajně pravicovou stranou Vox, podle ní přispěli i k nárůstu krajní pravice.

Strana Vox skončila ve volbách do EP ve Španělsku třetí a počet euromandátů oproti volbám před pěti lety zvýšila o dva na šest. Neposílila ale tolik, jak očekávala. Hlasy straně Vox podle španělských médií ubralo nové hnutí, které si říká Se acabó la Fiesta (SALF; česky volně přeloženo Zábava skončila). Tato skupina, která se považuje za antisystémovou, obsadí v EP tři křesla. Založil ji influencer Luis „Alvise“ Pérez a v logu má veverku s bíločernou maskou používanou například hnutím Anonymous.

10. června 2024 · 10:38

Meloniová: EU potřebuje pragmatičtější politiku, Itálie bude hrát klíčovou roli

Výsledky voleb do Evropského parlamentu ukázaly, že Evropa potřebuje pragmatičtější politiku, řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Uvedla také, že Itálie bude mít v EU klíčovou roli. Meloniová slaví výrazné vítězství v eurovolbách, strany italské vládní koalice dostaly od italských voličů dohromady přes 47 procent hlasů.

Meloniová italské rozhlasové stanici 102.5 RTL Radio také řekla, že je příliš brzy odpovědět na otázku druhého mandátu Ursuly von der Leyenové v čele Evropské komise.

Větší zastoupení euroskeptických stran může cestu von der Leyenové ke druhému období v čele Evropské komise zkomplikovat, ačkoliv je stále favoritkou na tuto funkci.

Meloniová slaví v eurovolbách výrazné vítězství. Její strana Bratři Itálie (FdI) vyhrála s téměř 29 procenty hlasů, což je skoro pětkrát tolik, co dostala FdI v předchozích volbách do EP v roce 2019. Meloniové strana si polepšila také oproti posledním parlamentním volbách v Itálii, které FdI v roce 2022 vyhrála s 26 procenty hlasů.

10. června 2024 · 10:24

Bavorský premiér vyzval k vypsání předčasných voleb do Spolkového sněmu

Bavorský premiér Markus Söder požaduje v Německu vypsání předčasných parlamentních voleb po vzoru Francie, vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze podle něj v eurovolbách přišla o mandát. Představitelé vítězné konzervativní unie CDU/CSU už v neděli večer po zveřejnění odhadů vyzvali Scholze, aby ve Spolkovém sněmu požádal o důvěru. Sociální demokracie (SPD) se za kancléře postavila, ve straně se ale hovoří o potřebě změn.

„Tahle vláda je v zásadě vyřízená,“ řekl v televizi n-tv Söder, který je zároveň předsedou Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sestry celoněmecké Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podle bavorského premiéra je nutné postupovat podobně jako ve Francii, kde prezident Emmanuel Macron v reakci na jasnou porážku své strany oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypisuje nové volby.

„Naše země potřebuje nový start. Vládní koalice už žádný mandát nemá, už nemá důvěru obyvatel. Proto by měly být co nejdříve nové volby,“ uvedl Söder.

10. června 2024 · 10:23

Evropské akcie oslabují

Evropské akciové burzy oslabují v čele s francouzskými akciemi. Investory znepokojilo rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vypsat předčasné parlamentní volby. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 kolem 9:30 SELČ vykazoval pokles o zhruba 0,7 procenta. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 ztrácel dokonce téměř dvě procenta a sestoupil až na nejnižší úroveň za více než tři měsíce, napsala agentura Reuters.

Macron se v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách rozhodl rozpustit parlament a vypsat nové volby. Volby do Evropského parlamentu ve Francii vyhrálo nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové s velkým náskokem před centristickou koalicí vedenou Macronovým hnutím Obnova.

Výrazně dnes oslabují například akcie velkých francouzských bankovních společností. Akcie největší francouzské banky BNP Paribas kolem 9:30 SELČ ztrácely zhruba pět procent. Výrazný pokles vykazovaly rovněž akcie bank Société Générale a Crédit Agricole.

Hlavní index německých akcií DAX kolem 9:30 SELČ ztrácel zhruba 0,7 procenta. Dolů dnes zamířilo rovněž euro, které sestoupilo na měsíční minimum vůči dolaru. Kolem 9:30 SELČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,4 procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0760 USD.

10. června 2024 · 10:03

Tusk je po volbách v EU hráčem těžké váhy, píše Rzeczpospolita

Pozice polského premiéra Donalda Tuska v Evropské unii po volbách do europarlamentu posílí, píše dnes polský list Rzeczpospolita v reakci na výsledky hlasování v Polsku a dalších velkých zemích sedmadvacítky. Tuskova proevropská strana, která je nejsilnějším členem polské vládní koalice, ve volbách zvítězila.

Rzeczpospolita podotýká, že to bude mít dopady na vnitropolskou politiku, ale ještě větší na tu evropskou. „Slábnoucí (německý kancléř) Olaf Scholz a (francouzský prezident) Emmanuel Macron, pro kterého volby byly pokořením, v Tuskovi budou muset vidět hráče těžké váhy,“ píše polský deník. Dodává, že hodně záleží na výsledcích předčasných parlamentních voleb ve Francii, které Macron vyhlásil v reakci na volební debakl své strany. V Paříži po nich může vzniknout euroskeptická vláda, což není ohrožením jen pro EU, ale i pro Výmarský trojúhelník, tedy platformu pro posílenou spolupráci mezi Francií, Německem a Polskem. Trojúhelník se může změnit v bipolární uskupení a Berlín a Varšava budou muset stavět širší evropskou koalici. „A nemusí to být podle diktátu samotného Scholze. Stejně tak to může být pod diktátem nového hráče těžké váhy. Polského premiéra Donalda Tuska,“ píše Rzeczpospolita a Tuska nazývá „kladivem na populismus“.

„Premiér jako lídr na evropské úrovni bude chtít využít slabosti současných nejvlivnějších hráčů, jako je Scholz nebo Macron,“ řekla v rozhlasové stanici TOK FM politoložka Agnieszka Cianciarová z Polské akademie věd. Předpokládá, že díky volebnímu vítězství Tuskem vedené Občanské koalice bude mít Polsko silný hlas při rozhodování o nejdůležitějších postech v EU. „S klidem můžeme počítat s funkcí velmi důležitého eurokomisaře,“ uvedla Cianciarová.

Občanská koalice v nedělních volbách získala 37,1 procenta hlasů, opoziční euroskeptické Právo a spravedlnost 36,2 procenta hlasů. Třetí skončila krajně pravicové Konfederace s asi dvanáctiprocentní podporou.

10. června 2024 · 08:53

Evropa se posunula doprava a kancléř Scholz utrpěl debakl, píší německá média

Evropa se po eurovolbách posunula doprava, Francie zažívá politické zemětřesení a německý kancléř Olaf Scholz se svou sociální demokracií (SPD) utrpěl debakl. Tak v komentářích hodnotí výsledky voleb do Evropského parlamentu německá média. Radost vítězné německé konzervativní unie CDU/CSU podle nich kazí úspěch pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), která se na východě země stala nejsilnější stranou a na celoněmecké úrovni druhou největší politickou silou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na jasnou porážku své strany oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypíše nové volby. Podle deníku Die Welt tak Macron ukázal svou velikost, která naopak kancléři Scholzovi chybí. „Jeden reaguje (na porážku) rychle a vkládá budoucnost země do rukou voličů. A ten druhý?“ ptá se Die Welt s poznámkou, že k velkým politikům patří ochota vyvodit z událostí patřičné důsledky.

„Takový volební večer SPD zažila zřídka, předběhla ji dokonce AfD. Scholz si přesto vesele fotil selfíčka, zatímco první poslanci hovoří o otázce důvěry,“ napsal deník Süddeutsche Zeitung. Okomentoval tak nejen porážku sociálních demokratů, ale také to, že Scholz ve volebním štábu SPD podle novinářů choval, jako by se nic nedělo.

Magazín Focus je přesvědčen, že v Německu musí následovat změna, protože požadavky, aby Scholz jednal, jsou stále hlasitější. „Ve Francii už Macron přistoupil k činům. Po špatných výsledcích své strany oznámil nové volby,“ uvedl Focus.

Úspěch pravicových populistů se podle Die Welt netýká jen Francie a Německa, ale celého kontinentu. List se pozastavuje nad tím, že AfD v Německu dokázala uspět i přes absurdní problémy svých vedoucích kandidátů. „AfD by nyní mohla pravděpodobně postavit jako vedoucího kandidáta i kostru v uniformě wehrmachtu a stále by dosáhla zisků,“ napsal deník s odkazem na aféry jedničky kandidátky AfD Maximiliana Kraha a dvojky Petra Bystroně.

Německým konzervativcům radost z úspěchu podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) kazí volební zisky AfD, která skončila druhá. „V pěti východních spolkových zemích je dokonce před unií,“ připomněl deník.

10. června 2024 · 08:41

Výsledek voleb na sociální síti X komentoval zakladatel Rohlík.cz Tomáš Čupr:

„Věřím, doufám, že výsledek těchto voleb bude wake-up call pro korekci směřování EU. Jsem Evropan, jsem pro-EU a pro-EURO, ale stávající politika byla prostě neudržitelná. Ztratili jsme konkurenceschopnost. Věřím, doufám, v korekci.“

10. června 2024 · 08:30

Eurovolby v Polsku těsně vyhrála Tuskova strana, poprvé od roku 2014

 

Ve volbách do Evropského parlamentu těsně zvítězila proevropská Občanská koalice premiéra Donalda Tuska, druhé skončilo národněkonzervativní Právo a spravedlnost (PiS). Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes polskou volební komisí. Portál Onet.pl píše, že Tuskovi se podařilo prolomit sérii volebních vítězství PiS, která trvala od roku 2014.

Po sečtení hlasů ze všech volebních obvodů podpořilo Občanskou koalici 37,1 procenta voličů, Právo a spravedlnost 36,2 procenta. Na třetí pozici skončila krajně pravicová Konfederace s 12,1 procenta hlasů. Čtvrtá je středová strana Třetí cesta, kterou podpořilo 6,9 procenta voličů, Levici svůj hlas dalo 6,3 procenta voličů.

V novém Evropském parlamentu Tuskova strana obsadí 21 křesel, PiS o jedno méně. Konfederace získala šest mandátů a Třetí cesta a Levice po třech. Hlasovat přišlo 40,47 procenta oprávněných voličů.

10. června 2024 · 07:27

Výsledky eurovoleb v Německu jsou úplné: Vyhrála CDU/CSU s 30 procenty, druhá je AfD s 15,9 procentem, třetí vládní sociální demokraté s 13,9 procentem.

10. června 2024 · 06:54

Výsledky sčítání hlasů v Německu, Francii či Itálii potvrzují odhady

Průběžné výsledky sčítání hlasů odevzdaných ve volbách do Evropského parlamentu v Německu, Francii či Itálii potvrzují údaje odhadů zveřejněných v neděli večer. V Německu slaví úspěch konzervativní unie CDU/CSU, která dostala 30 procent hlasů, a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Přes 31 procent hlasů ve Francii obdržela krajně pravicová strana Národní sdružení. Kolem 29 procent hlasů má i strana italské premiérky Giorgii Meloniové Bratři Itálie.

Kolem 5:30 SELČ zveřejnil předběžné výsledky hlasování v Německu tamní spolkový volební úřad. Z parlamentních stran si nejvíce polepšila AfD, která ve srovnání s rokem 2019 navýšila své preference o skoro pět procentních bodů na 15,9 procenta. Strana potvrdila svou sílu na východě země a jako první se umístila ve spolkových zemích Braniborsko, Durynsko, Meklenbursko - Přední Pomořansko, Sasko a Sasko - Anhaltsko. Nejvíce si pohoršili Zelení, jejichž preference klesli o více než osm procentních bodů na skoro 12 procent. Sociální demokraté kancléře Olafa Scholze skončili třetí s 13,9 procenta hlasů a pohoršili si o dva procentní body.

Podle výpočtu úřadu tak CDU/CSU má nárok na 29 mandátů, takže si ve srovnání s rokem 2019 nepolepší. AfD by měla dostat 15 mandátů a sociální demokraté 14. Zelení klesnou z 21 na 12 europoslanců, šest mandátů dostane nově založené Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW). Alespoň jednoho europoslance bude mít dalších devět stran.

Ve Francii dostalo nejvíce preferencí krajně pravicové Národní sdružení, které má 31,5 procenta hlasů, ukazují údaje ministerstva vnitra. Na druhém místě se umístila kandidátka podporovaná prezidentem Emmanulem Macronem s 14,6 procenty hlasů. Kvůli neúspěchu Macron již v neděli oznámil, že rozpustí dolní komoru parlamentu a vypíše předčasné volby. Kandidátka vedená socialisty Vzbudit Evropu dostala skoro 14 procent hlasů a levicově-populistická straně Nepodrobená Francii dalo hlas skoro deset procent voličů. Do EP vyšlou své zástupci i pravicoví Republikáni, Zelení či strana publicisty Erica Zemmoura.

Výrazné vítězství v Itálii slaví premiérka Meloniová. Po sečtení skoro 95 procent okrsků její strana Bratři Itálie vede s 29 procenty preferencí. Kolem devíti procent preferencí mají Meloniové koaliční partneři Liga vicepremiéra Mattea Salviniho a strana Vzhůru Itálie. Přes 24 procent hlasů dostala opoziční Demokratická strana a dalších 6,6 procenta hlasů mají její spojenci z Aliance levice a zelených. Prakticky všichni představitelé těchto stran tvrdí, že ve volbách uspěli. Nespokojení s výsledkem jsou jen představitelé Hnutí pěti hvězd, které se zastavilo těsně pod deseti procenty preferencí.

10. června 2024 · 06:51

Portugalsko je připraveno podpořit expremiéra Costu při kandidatuře do čela Evropské rady

Portugalská pravicová vláda by podpořila kandidaturu bývalého socialistického premiéra Antónia Costy do čela Evropské rady. V neděli večer to řekl podle agentury Reuters premiér Luís Montenegro. Costa uvedl, že by o přijetí funkce neuvažoval, pokud by neměl podporu své domovské země.

Montenegro uvedl, že vzhledem k výsledkům voleb do Evropské parlamentu je možné, že post předsedy Evropské rady připadne představiteli sociálních demokratů. „Pokud António Costa bude kandidátem na tento post, tak ho vláda nejen podpoří, ale udělá cokoliv je nutné, aby tato kandidatura měla úspěch,“ uvedl Montenegro.

Costa rezignoval loni na premiérskou funkci kvůli vyšetřování, zda se nedopustil zneužití funkce. Oznámil také odchod z portugalské politiky. Po konci svého působení v čele vlády se o Costovi mluví v souvislosti s různými vysokými unijními posty. „Nikdy bych nesouhlasil stát se předsedou Evropské rady bez podpory vlády mé země,“ uvedl po Montenegrově prohlášení Costa.

Šéfem Evropské rady je někdejší belgický premiér Charles Michel, jehož mandát končí v listopadu. Evropská rada je spolu s Evropským parlamentem a komisí jedním z vrcholných orgánů Evropské unie.

10. června 2024 · 01:02

Zelené mrzí neúspěch liberálů, podle nich je to špatný výsledek pro Evropu

Zelení, kteří získali v eurovolbách 1,55 procenta hlasů, chtějí dál pracovat na vizi svobodné Evropy. Mrzí je neúspěch dalších liberálních stran, vnímají ho jako špatný výsledek pro celou EU. Spolupředseda Zelených a čtyřka jejich kandidátky Michal Berg v tiskové zprávě uvedl, že liberální, progresivní a prodemokratické strany musí před příštími parlamentními volbami zastavit trend nástupu extrémních stran.

10. června 2024 · 00:45

ANO chce v EP bojovat proti zákazu spalovacích motorů či rozšířeným povolenkám

V Evropském parlamentu chce ANO bojovat za zabránění zákazu spalovacích motorů u automobilů či emisním povolenkám placeným za nemovitosti. Na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu (EP) to řekl předseda ANO Andrej Babiš. Lídryně kandidátky Klára Dostálová se dnes stala členkou ANO, oznámil expremiér. Za nynější prioritu označila úpravu migračního paktu i Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu).

10. června 2024 · 00:45

Předseda SPD Tomio Okamura označil volební výsledek SPD a Trikolory za neúspěch, podle něj musí mnohem aktivněji přistupovat k oslovování voličů.

10. června 2024 · 00:45

Naši voliči uvěřili, že jejich hlas nepropadne, uvedla Kateřina Konečná (KSČM)

Zisk dvou mandátů v Evropském parlamentu (EP) je podle znovuzvolené europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) výsledkem víry voličů, že jejich hlas pro koalici Stačilo! nepropadne. Konečná to uvedla na tiskové konferenci ve volebním štábu. Do EP se za Stačilo! dostal také někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál, který kandidoval jako nestraník za SD-SN na druhém místě kandidátky. Koalice Stačilo! tvoří KSČM, Spojení demokraté - Sdružení nezávislých a ČSNS.

10. června 2024 · 00:43

Turek je spokojený se dvěma mandáty, voliče podle něj neznechutila kampaň 

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů Filip Turek je spokojený se ziskem dvou mandátů v evropských volbách. Výsledek odpovídá jeho očekávání, řekl novinářům. Voliči se podle něj nenechali znechutit kampaní konkurence, kterou Turek označil za dehonestační. V Evropském parlamentu by považoval za nejlogičtější zapojit se do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), čeká ale ještě budoucí jednání. V ECR nyní působí ODS.

10. června 2024 · 00:30

Politologové: Lidé v evropských volbách hlasovali proti vládě

Volby do Evropského parlamentu se staly v Česku hlasováním proti vládě a kabinet Petra Fialy (ODS) prohrál, tak hodnotí výsledky evropských voleb politologové, které oslovila ČTK. Třetím místem za vítězným opozičním hnutím ANO a koalicí vládních stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) překvapilo hnutí Přísaha kandidující spolu s Motoristy. Opoziční sněmovní Svoboda a přímá demokracie (SPD) měla naopak překvapivě slabý výsledek, podle politologů jsou možná lidé už touto stranou unaveni.

10. června 2024 · 00:30

V eurovolbách v ČR letos propadlo 11,12 pct hlasů pro uskupení, která nedosáhla pěti procent. Při posledních sněmovních volbách to byla pětina hlasů.

10. června 2024 · 00:30

Vyzývat k předčasným sněmovním volbám po vítězství ANO v eurovolbách nemá podle Babiše smysl. Opět kabinet kritizoval za to, že neplní svůj program.

10. června 2024 · 00:24

Nejvíc preferenčních hlasů v eurovolbách získali Dostálová, Turek a Vondra

Nejvíc preferenčních hlasů v letošních evropských volbách v Česku získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová, na volebním lístku ji zakroužkovalo víc než 171 tisíc voličů. Následují lídři koalic Přísaha a Motoristé Filip Turek a Spolu Alexandr Vondra (ODS). Novinářům to v neděli pozdě večer na tiskové konferenci k výsledkům voleb řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

10. června 2024 · 00:23

Nerudová (STAN) považuje za alarmující posílení komunistů a pravicových extremistů. Farský předvolebního demaskování Turka (Motoristé) nelituje.

10. června 2024 · 00:23

Lídr PRO Rajchl označil volební výsledek 2,15 procenta za dobrý základ pro sněmovní volby. Doufá, že v nich strana přesáhne pětiprocentní hranici.

10. června 2024 · 00:22

Dostálová se dnes stala členkou ANO, oznámil Babiš. Lídryně kandidátky hnutí označila za nynější prioritu úpravu migračního paktu i Zelené dohody.

10. června 2024 · 00:21

Šéf ANO Babiš označil výsledek eurovoleb za velké zadostiučinění

Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek voleb za velké zadostiučinění. Novinářům řekl, že zástupci hnutí v pondělí poletí do Bruselu. Jednat chtějí o členství ve výborech či frakci. Hnutí mělo dosud šest z celkem 21 mandátů, nyní jich bude mít sedm.

"Zítra jdeme do práce, takže nebudeme vlastně oslavovat. Máme všichni radost. Je to velké zadostiučinění. Makali jsme naplno," řekl krátce po oznámení výsledků Babiš. Zatím neví, v jaké frakci by mělo jeho hnutí v europarlamentu být. Podle něj bude záležet na situaci a rozložení sil, jednání začnou v úterý. "Viděl jsem na Slovensku, že Progresivní Slovensko získalo také velký mandát - šest křesel. Otázka je, jestli jediní my dva jsme tam posílili, nebo jak dopadli ti ostatní. Uvidíme. Rozhovory začnou hned v úterý," uvedl šéf hnutí.

10. června 2024 · 00:19

Fiala: Šest mandátů Spolu nepřineslo ani zklamání ani nadšení, ale motivaci

Koalice Spolu dosáhla podle premiéra Petra Fialy (ODS) v eurovolbách se ziskem šesti mandátů slušného výsledku, strany koalice se budou podle něj snažit, aby další volby vyhrály. Volby tak pro Spolu znamenají hlavně motivaci. Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pogratulovali hnutí ANO, které v hlasování zvítězilo. Premiér v první reakci zmínil velkou volební účast, která podle něj ukázala, že evropským volbám přikládají Češi větší význam než dříve, což je dobře. Koalice bude mít šest europoslanců, o dva méně než dosud.

10. června 2024 · 00:03

Evropské volby se staly v Česku hlasováním proti vládě a kabinet prohrál, uvedli politologové. Překvapila Přísaha, z SPD jsou už lidé možná unavení.

9. června 2024 · 23:59

Výsledek voleb do EP je pro Piráty velkým zklamáním, řekl Bartoš

Zisk jednoho mandátu v Evropském parlamentu je pro Piráty velkým zklamáním, řekl předseda strany Ivan Bartoš na tiskové konferenci ve volebním štábu. Strana bude podle něj nyní analyzovat důvody výsledku, jde podle něj o důležitou zpětnou vazbu od občanů. Jediný mandát získala za stranu dosavadní europoslankyně Markéta Gregorová.