Virus pomáhá Ludvíkovi do Senátu. Tvrdý střet čeká Němcovou s Hamplem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Virus napomáhá Ludvíkovi do Senátu. Tvrdý střet čeká Němcovou s Hamplem

Pavel Otto

Pavel Otto

Šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík je v jednom kole. Jako jiné ředitele zdravotnických zařízení ho však nezaměstnává jen koronavirus, ale i kandidatura v podzimních senátních volbách v Praze 5 a 13. V médiích je nyní hodně vidět, vyjadřuje se k epidemii. Deníku E15 potvrdil, že o hlasy voličů bude usilovat s podporou své mateřské ČSSD a hnutí ANO. Tvrdý souboj se očekává i ve volebním obvodu, kam spadá Praha 1 a částečně druhá, šestá a sedmá městská část.

„O kandidatuře jsem přemýšlel dlouho, v obvodu Prahy 5 a 13 bydlím a pracuji tady. Na kampaň ale za současné situace nemám čas, jsem plně vytížen koronavirem,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví. V poslední době často komentuje problémy, které nákaza způsobuje jak pacientům a nemocnicím, tak systému veřejného zdravotního pojištění jako celku.

Ludvík předpokládá, že do kampaně investuje ze svého 200 až 300 tisíc korun, stejnou částku mu poskytne sociální demokracie.

Jsme jako automobilka, která nevyrábí, říká šéf motolské nemocnice Ludvík

Přispět má i uskupení premiéra Andreje Babiše. „Musí o tom být uzavřena koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO na úrovni místopředsedů. Jde také o případné rozdělení státních příspěvků za senátora, pokud mě lidé zvolí,“ dodal Ludvík.

Zatím nejvážnějším soupeřem šéfa největší české nemocnice je senátor Václav Láska (SEN 21). Znovu mu pomůže Strana zelených a letos i KDU-ČSL pravděpodobně s Piráty.

Odstartovala kampaň před krajskými volbami. Strany je ale musejí přizpůsobit koronaviru

Do boje ve volebním obvodu může ještě zasáhnout ředitel Knihovny Václava Havla, bývalý velvyslanec a senátor Michael Žantovský. Na jeho kandidatuře by se mohly dohodnout TOP 09, STAN a ODS. „Je to jedno z možných jmen,“ potvrdil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Velmi sledovaný bude duel v Praze 1. Současná poslankyně ODS a exšéfka dolní komory parlamentu Miroslava Němcová bude usilovat o post senátora Václava Hampla.

Někdejší rektor Univerzity Karlovy už potvrdil, že se chce opírat o širší koalici stran a hnutí. V roce 2014 měl podporu lidovců a Strany zelených, porazil nestraníka za občanské demokraty Zdeňka Schwarze.

V hlavním městě se ještě volí v Praze 9 a 14, kde po rezignaci Zuzany Baudyšové získal v loňských doplňovacích volbách mandát David Smoljak (STAN). Postaví se mu historik, bývalý mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů a předseda vysočanské ČSSD David Pavlát.

Volby do třetiny Senátu se konají 2. a 3. října. Ze sedmadvaceti členů komory, kterým letos končí mandát, se k jeho obhajobě dosud přihlásilo sedmnáct.

Glosa Jany Havligerové: Už zase běží o volby

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!