Biden se poprvé vyjádřil k obvinění ze sexuálního obtěžování, podle něj není pravdivé | E15.cz

Biden se poprvé vyjádřil k obvinění ze sexuálního obtěžování, podle něj není pravdivé

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Někdejší americký viceprezident Joe Biden, který se pravděpodobně stane prezidentským kandidátem Demokratické strany v listopadových volbách, poprvé osobně popřel nová sexuální obvinění. Ta proti němu v březnu vznesla někdejší zaměstnankyně Senátu Tara Readeová, která tvrdí, že ji v roce 1993 Biden, tehdy senátor, sexuálně napadl v odlehlé části budovy Kapitolu, kde Kongres USA sídlí. Biden v dnešním prohlášení uvedl, že se tato událost nikdy nestala.

Readeová je jednou z několika žen, které v loňském roce veřejně hovořily o Bidenově nevhodném až obtěžujícím chování. Ženy například řekly, že jim Biden sahal na nohy, hladil po zádech, po kterých jeho ruka postupně klesala k nižším partiím, či se dotýkal svým nosem jejich nosu. Letos v březnu Readová, která pracovala v Bidenově kanceláři, prohlásila, že ji ve sklepě Kapitolu sexuálně napadl.

„Jeho ruka se dostala pod mé oblečení a bez mého svolení se mě dotýkal v intimních místech,“ řekla Readeová a uvedla, že se od něj odtáhla, což ho zaskočilo. „No tak, slyšel jsem, že se ti líbím,“ prohlásil následně Biden podle Readeové.

Bidenova prezidentská kampaň obratem obvinění popřela a Bidena se v kauze rovněž zastalo několik bývalých zaměstnanců jeho tehdejší senátorské kanceláře. Sám Biden se k němu ale osobně vyjádřil až dnes.

„Chci reagovat na obvinění vznesené bývalou pracovnicí, že jsem se před 27 lety zachoval nevhodně. Není to pravda, nikdy se to nestalo,“ uvedl Biden. Vyzval rovněž kongresový archiv, aby vyhledal a zveřejnil stížnost, kterou na něj Readeová podala, jak nyní prohlašuje. „Pokud vůbec nějaká stížnost existovala, bude tam,“ dodal.

S problémy se sexuálními obviněními se potýká také nynější republikánský šéf Bílého domu Donald Trump. O něm mimo jiné pornoherečka Stormy Daniels tvrdí, že s ní podváděl manželku Melanii. Během prezidentské kampaně v roce 2016 se objevilo video, na kterém se Trump chvástá, že jako mocný a bohatý může ženám podle libosti sahat do rozkroku.

Trumpa, který obvinění proti sobě opakovaně popírá, Bidenovy kauzy pobavily. Loni na večeři s republikánskými sponzory totiž vtipkoval na jeho účet. „Chtěl jsem mu zavolat, i když ho moc dobře neznám, chtěl jsem mu říct: Vítej v našem světě, Joe. Bavíš se, Joe?" řekl tehdy Trump. S Bidenem se Trump střetne v listopadových volbách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video