Británie chce žadatele o azyl držet na vnějších územích. Ve hře je Gibraltar nebo ostrov Man

Lidé přecházejí ranvej na letišti na Gibraltaru.

Lidé přecházejí ranvej na letišti na Gibraltaru. Zdroj: Reuters

Britská vláda plánuje migranty do vyřízení jejich žádostí o azyl posílat do třetích zemí nebo do svých zámořských či závislých území, jako jsou Gibraltar nebo ostrov Man v Irském moři. Napsal to britský deník The Times s tím, že kabinet Borise Johnsona chce uvedeným řešením odrazovat migranty od snahy dostat se do Británie.

Kromě toho mají být migranti nelegálně přicházející z bezpečných zemí, jako je například Francie, okamžitě vyhoštěni. V příslušném zákoně mají být rovněž zakotveny až doživotní tresty za pašování lidí.

Cílem radikální reformy je podle listu zastavení sílícího migračního proudu přes Lamanšský průliv. Jenom loni přes kanál do Británie připlulo rekordních 8420 lidí, většinou v malých člunech. Letos už jich bylo více než 800. Podle vlády mnozí migranti riskují tuto cestu poté, co byly jejich žádosti o azyl zamítnuty v Evropské unii.

Plány, které má brzy představit britská ministryně vnitra Priti Patelová, připomínají podle pozorovatelů kontroverzní migrační politiku Austrálie, která zadržuje stovky uprchlíků a žadatelů o azyl v internačních táborech na tichomořském ostrově Nauru a na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji. Humanitární organizace britské plány kritizují jako nelidské a morálně zavrženíhodné.

Loni dokonce britská vláda zvažovala, že bude migranty umisťovat na odlehlé ostrovy Ascension a Svatá Helena v Atlantiku, ale tento nápad byl odmítnut jako nerealistický, napsaly The Times.