Británie zakázala technologie Huawei. Čínský gigant se nebude podílet na výstavbě 5G sítí

Británie zakazuje používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G.

Británie zakazuje používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G. Zdroj: Profimedia

Británie zakazuje používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G.
Logo společnosti Huawei
3
Fotogalerie

Britská vláda zakázala tamním mobilním operátorům, aby po letošním 31. prosinci při výstavbě sítí páté generace (5G) využívali technologie čínské firmy Huawei Technologies. Oznámil to ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Čínský podnik v reakci uvedl, že rozhodnutí Londýna je pro něj zklamáním. Na to, aby Londýn firmu Huawei z budování sítí 5G vyřadil, dlouhodobě kvůli bezpečnostním rizikům naléhaly Spojené státy.

Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a pro naši ekonomiku, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu,“ cituje BBC Dowdena. Ten připustil, že spuštění sítí 5G se kvůli tomuto rozhodnutí zpozdí asi o rok a také prodraží.

Ještě na začátku letošního roku vláda umožňovala alespoň částečný podíl čínské firmy při zřizování sítí pro superrychlý internet. Za nynějším krokem kabinetu stojí jednak pochybnosti ohledně bezpečnosti technologií firmy Huawei, jednak i nedávno uvalené americké sankce.

Technologie Huawei podle Washingtonu představuje bezpečnostní hrozbu, což Peking dlouhodobě odmítá. Americký prezident Donald Trump tlačí na americké spojence, aby Huawei z výstavby sítí 5G vyloučili. To se týkalo i premiéra Johnsona, jehož vláda doufá, že když Británie vystoupila z Evropské unie, podaří se jí uzavřít lukrativní obchodní dohodu s USA. Spor o Huawei by britsko-americká jednání mohl výrazně ztížit.

„Rozhodnutí Británie odráží narůstající mezinárodní konsenzus, že Huawei a další aktéři představují riziko pro národní bezpečnost, neboť zůstávají poplatní Komunistické straně Číny,“ řekl podle agentury AFP Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien, který se v Paříži zúčastnil jednání o Číně se svými protějšky z Británie, Francie, Německa a Itálie.

Rozhodnutí Londýna ohledně Huawei zcela jistě rozhněvá Čínu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou už napjaté kvůli tomu, jak Peking přistupuje k Hongkongu, který býval britskou kolonií. Někteří britští politici jsou podle agentury Reuters také přesvědčeni, že čínští představitelé neříkají celou pravdu o koronaviru, který se začátkem letošního roku z nejlidnatější země světa rozšířil.

Čínský velvyslanec v Londýně Liou Siao-ming označil krok Británie, kterým vyřadila Huawei z budování svých 5G sítí, za „zklamání a chybu“. „Vyvstává otázka, zda je Británie schopna vytvářet otevřené, poctivé a nediskriminační podnikatelské prostředí pro společnosti z cizích zemí,“ uvedl na twitteru.

Podle mluvčího Huawei se „bohužel naše budoucnost v Británii stala předmětem politiky, jde o americkou obchodní politiku a ne o bezpečnost“. Podle agentury Reuters také řekl, že zákaz využívat technologie Huawei v britských sítích 5G je „špatnou zprávou pro každého v Británii, kdo má mobilní telefon“. Tímto krokem se podle něj Británie dobrovolně zařadila do digitálního „pomalého pruhu“.

Největší britský telefonní operátor BT uvedl, že podrobnosti zákazu využívat technologie Huawei musí analyzovat co do nákladů a dopadů na své další podnikání. Finská společnost Nokia uvedla, že technologie, které poskytuje Huawei, je připravena v Británii nahradit.

Šéf francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost Guillaume Poupard minulý týden řekl, že jeho země technologie Huawei v sítích 5G nezakáže, jejich francouzské provozovatele ale bude od spolupráce s čínskou firmou odrazovat. Německo politické rozhodnutí v této věci ještě neučinilo.

Česko chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít v polovině roku. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečností riziko.

Senát koncem dubna vyzval vládu, aby svoji pozici k otázce zapojení čínských firem do zavádění sítí 5G v tuzemsku vyjasnila. Začátkem května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, jejímž cílem je vybudovat takové 5G sítě, které „chrání před neautorizovaným přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.