Britská centrální banka: Jsme připraveni na brexit i obchodní válku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Britská centrální banka: Jsme připraveni na brexit i obchodní válku

ČTK

Britské banky mají dostatek kapitálu, aby najednou zvládly možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody i globální obchodní válku. Řekl to ve čtvrtek guvernér britské centrální banky (Bank of England BoE) Mark Carney. Připustil však, že chaotický brexit může přinést turbulence na finanční trhy i do ekonomiky.

Jakkoli jsou banky na brexit dobře připraveny, neznamená to, že ekonomika zůstane nezraněna, pokud Velká Británie odejde 31. října z Evropské unie bez dohody, což je podle obou kandidátů na křeslo předsedy vlády možné. "Finanční stabilita není totéž co tržní stabilita," zdůraznil Carney. Chaotický brexit výrazně ovlivní řadu aktiv, přitvrdí finanční podmínky pro britské domácnosti i podnikatele.

BoE už zaznamenala prudký pokles nákupů nemovitostí ze strany zahraničních investorů, přitom pro Británii je podle Carneyho zásadní, aby po brexitu zůstala atraktivní investiční destinací.

Kvůli obchodním třenicím Spojených států a Číny se zvýšila globální finanční rizika, v USA, kontinentální Evropě i v dalších oblastech stoupá počet těžce zadlužených firem. Britské banky jsou podle BoE na pokles připraveny lépe než za finanční krize 2008, kdy měly mnohem méně kapitálu a potřebovaly záchranná opatření v řádu miliard liber.

Aby se vyrovnaly s chaotickým brexitem i dalšími šoky, mají britské banky likvidní aktiva ve výši jednoho bilionu liber (28,43 bilionu korun), napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!