Carlos Ghosn uprchl z Japonska schovaný v bedně | e15.cz

Bývalý šéf Nissanu unikl z Japonska schovaný v bedně na hudební nástroje, tvrdí místní televize

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn odletěl z Japonska schovaný v bedně na hudební nástroj, informovala libanonská televize MTV Lebanon. Levicové odbory Renaultu CGT žádají vysvětlení, jak se ze země vycházejícího slunce dostal a kdo mu pomohl, napsala agentura AFP. Architekt dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan měl v Japonsku stanout před soudem kvůli obvinění z finančních deliktů.

Podle televize MTV Lebanon odletěl Ghosn z regionálního japonského letiště v bedně určené na přepravu hudebního nástroje. Pomohla mu bezpečnostní agentura a při vstupu do Libanonu z Turecka u sebe měl francouzský pas. Zdroje těchto informací libanonská televize neuvádí.

„Doufáme, že vše vyjde na světlo, a zejména to, kdo Carlosi Ghosnovi pomohl,“ uvedl v komuniké odborů CGT Fabien Gâche. „Jak se mohl z Japonska dostat, když od jeho obhájců víme, že zemi opustit nesměl a že jeho pohyb a styky s ostatními podléhaly přísným kontrolám,“ tázal se zástupce francouzských odborů. „Jak mohl projít letištní kontrolou bez pasu - vždyť jeho obhájci tvrdí, že mají jeho francouzský, brazilský i libanonský pas,“ dodal. Ghosn se narodil v Brazílii a vyrůstal v Libanonu, má i francouzské občansví.

„Carlos Ghosn si znovu dovolil rozhodovat o tom, co nepodléhá zákonu, stejně jako si dovolil bez jakéhokoli soudního řízení propustit stovky tisíc zaměstnanců,“ uzavřel Gâche.

„Neuprchl jsem před spravedlností, unikl jsem před nespravedlností a politickým pronásledováním,“ uvedl Ghosn v prohlášení, v němž potvrdil, že se nachází v Libanonu.

V Libanonu, který sužuje politická a hospodářská krize, záležitost neunikla pozornosti uživatelů sociálních sítí. Někteří z nich by Ghosna rádi viděli ve vládě, kterou sestavuje premiér Hasan Dijáb, například na místě ministra financí. Jiní uživatelé v žertu spojují příchod Ghosna s tím, že Libanonci nesmějí vybírat své vklady v bankách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video