Nejbezpečnější místo na světě je nyní Antarktida | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Covid-free. Nejbezpečnější místo na světě je nyní Antarktida

snk

Pět tisíc obyvatel kontinentu okolo jižního pólu se nyní nachází ve zřejmě nejbezpečnější oblasti světa. Země ledu, sněhu a tučňáků dosud nezaznamenala ani jeden případ nemoci Covid-19. Mohou za to i přísná opatření, kterých se vědci obývající několik desítek polární stanic drží.

„Myslím si, že v současné době všichni, kdo se nacházejí tady, jsou vděčni, že mohou právě tady být,“ říká pro CNN Keri Nelsonová, která působí na stanici Palmer na Anverově ostrově. „Samozřejmě, byť jsme od problémů spojených s Covid-19 odstřiženi, sledujeme, co se děje doma,” dodává. 

„Je to jako být na Měsíci a sledovat, co se děje dole na Zemi. Máme obavy, ale moc s tím udělat nemůžeme,” přidává se britský vědec Robert Taylor, toho času obývající stanici Rothera na západním pobřeží Antarktidy. 

Zemřel etnograf a spisovatel Miloslav Stingl. Přečtěte si rozhovor otce se synem

Pandemie Covid-19, která pozastavila mezinárodní turismus, dala oddechnout také zdejší přírodě. V poslední sezoně 2018/2019 navštívilo Antraktidu 56 tisíc turistů, meziročně šlo o 40procentní nárůst. Pro sezonu 2019/2020 hovořily odhady až o 80 tisících turistech.

Hlavní turistická sezona v Antarktidě probíhá mezi listopadem a březnem. Statistiky za tu právě skončenou zatím neexistují, ale číslo bude jistě nižší, třeba i proto, že už v zimě na severní polokouli s virem bojovala Čína. Právě Číňané představují velkou část turistů mířících na jižní točnu. 

Vídeň zve lidi do hospod. Starosta rozdá poukázky za 25 eur na hlavu

Jednotlivé polární stanice pak už od ledna začaly samy přistupovat k zákazu návštěv a nepomáhaly cestovním agenturám s organizací výletů. 

S komplikacemi se budou muset ale pomalu začít vypořádat i ti vědečtí pracovníci, kteří nyní obývají Antarktidu, a kteří se budou chtít vracet do svých stálých domovů v USA, Evropě, Austrálii i jinde. Epidemiologická situace na mnoha místech se ovšem nyní zlepšuje, přibývá i možností dopravy, tedy ani to snad nebude představovat větší problém. 

Babiš: Hranice s Rakouskem a Slovenskem se otevřou v červnu
Konečný výsledek finského experimentu. Nepodmíněný příjem přispívá ke štěstí, k aktivitě na trhu práce ale ne

Autor: snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!