Koronavirus: Řada továren zůstává v Číně zavřená | E15.cz

Do práce se smí vrátit jen každý třetí Číňan. Kvůli koronaviru zůstává zavřena spousta továren

bo, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli šíření nového koronaviru, zůstávají brány mnoha čínských továren zavřeny i dnes. Místní autority se tímto opatřením snaží zamezit šíření nákazy. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec. Automobilky se potýkají s nedostatkem součástek od čínských dodavatelů. Kvůli zmíněným omezením se podle odhadu Citibank do práce v úterý bude moci vrátit pouhých třicet procent čínské pracovní síly.

Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě a dodavatel Applu, dostal povolení úřadů znovu po dvou týdnech otevřít obří závod v Čeng-čou na severu země. Nemůže ale zatím obnovit provoz v továrně v jihočínském městě Šen-čen, kde se mají vyrábět letošní modely iPhonů. Do závodu v Čeng-čou se dnes ovšem vrátilo sotva šestnáct tisíc lidí, tedy méně než deset procent zaměstnanců. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje.

Mnoho zaměstnanců čínských společností se před volnem u příležitosti oslav lunárního Nového roku vracelo do domovských měst. Uzavírky celých regionů a měst ztěžují přesuny po Číně. Analytici Citibank odhadují, že v úterý se do práce bude moct dostavit necelá třetina zaměstnanců.

Uzavírku továren prodloužilo několik velkých automobilek. Francouzská PSA Group a japonská Nissan Motor uvedly, že jejich výrobní linky budou stát do pátku. Němečtí výrobci Volkswagen a BMW a japonské automobilky Toyota a Honda Motor chtějí výrobu v Číně znovu nastartovat příští týden. Francouzský výrobce součástek pro auta Valeo nechá své tři závody ve městě Wu-chan, epicentru nákazy, zavřené nejméně do 13. února.

Provoz dnes v Číně naopak obnovují americké automobilky Tesla, Daimler a Ford Motor.

Čínská provincie Chu-pej s metropolí Wu-chan zůstávají odříznuté od světa. Závody tam mají mimo jiné japonská Honda, z toho jeden přímo ve Wu-chanu, americká automobilka General Motors a čínská Dongfeng Motor. GM dnes oznámila, že výrobu v Číně obnoví 15. února.

Hyundai Motor minulý týden uvedla, že zastaví na několik dní výrobu v Jižní Koreji, protože jí scházejí díly z Číny. Dodavatelé jihokorejské automobilky sice od té doby provoz obnovili, ale objem je podle Hyundai zanedbatelný. Kia Motors ze stejného důvodu zavřela tři jihokorejské továrny, z nichž jedna obnoví provoz v úterý.

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles varovala, že kvůli nedostatku dílů z Číny by mohla pozastavit výrobu v Evropě. Japonský výrobce aut Suzuki v pátek uvedl, že zvažuje odebírat součástky jinde než v Číně. Chce se tak vyhnout narušení výroby v Indii, která je jejím největším trhem.

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics dnes v Číně rozjel výrobní linky v továrně na domácí spotřebiče. Výroba čipů ve městě Si-an v centrální Číně běží, zatímco výroba televizí v Tchien-ťin u Pekingu bude znovu spuštěna 17. února.

Čínský internetový gigant Tencent Holdings požádal zaměstnance, aby do 21. února dále pracovali z domova.

Americká zprostředkovatel ubytování v soukromí Airbnb ruší do března kvůli nařízení místních úřadů všechny rezervace v Pekingu. Zákazníkům vrátí peníze.

Autor: bo, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video