Foreign Policy: Syrskou ropu bude těžit nechvalně známá Vagnerova skupina blízká Putinovi

Ropná pole na východě Sýrie

Ropná pole na východě Sýrie Zdroj: ČTK

Ropná pole na východě Sýrie
Ropná pole na východě Sýrie
Ropná pole na východě Sýrie
Kontrakt na průzkum se nelíbí Libanonu, který se obává narušení svých vod
5
Fotogalerie

Ruská společnost Kapital, která nedávno uzavřela čtyřletý kontrakt se syrskou vládou na průzkum nalezišť ropy a plynu ve východním Středomoří, je podle zjištění investigativní skupiny Dossier Center napojena na neprůhlednou, polovojenskou Vagnerovu skupinu. Tvrdí to magazín Foreign Policy, jenž měl možnost do podkladů šetření nahlédnout.

Syrský prezident Bašár Asad podepsal v březnu smlouvu s neznámou ruskou firmou na průzkum více než dvou tisíc kilometrů čtverečních moře u jižního pobřeží Sýrie. Kontrakt okamžitě vyvolal rozruch v sousedním Libanonu, který se obává narušení námořní hranice, zásahu průzkumu a případné budoucí těžby do svých vod.

Foreign Policy však podotýká, že za ruským zájmem není ani tak ropa, jako snaha rozšířit svůj vliv a dlouhodobě upevnit pozici v Sýrii a tím pádem na celém Blízkém východě a ve Středozemním moři. Kontrakt je podle něj navíc další ukázkou toho, že Moskva ošemetné zahraniční úkoly svěřuje do rukou soukromé bezpečnostní či utajené vojenské Vagnerově skupině, čímž si uvolňuje ruce a zbavuje se rizik.

„Čelíme výzvě, že soukromá ruská bezpečnostní společnost bude v budoucnu nedílnou součástí rozvoje těžby ropy a plynu na Blízkém východě a v Africe,“ řekla magazínu Candace Rondeauxová ze Střediska pro budoucnost válek na Arizonské státní univerzitě.

Na spojitost společnosti Kapital s Vagnerovou skupinou poukazují uniklé e-maily, které získalo britské Dossier Center financované někdejším ropným magnátem a současným kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským a které analyzovala také americká nezisková organizace Středisko pro pokročilá obranná studia.

Vlastnická struktura Kapitalu se podle nich překrývá s jinými aktivitami skupiny v Sýrii. Konkrétně jde především o firmu Evro Polis, spojovanou s ruským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem, která se v roce 2018 dostala na americký sankční seznam.

Evro Polis před několika lety získala smlouvu na 25procentní zisk z ropných polí jako odměnu za jejich osvobození z rukou Islámského státu, zřejmě právě vagnerovci. Foreign Policy podotýká, že Prigožin, který spojení s žoldáky popírá, na žádost o komentář nereagoval. Ruský opoziční server Novaja gazeta přitom už dříve upozornil na Prigožinovy vazby na dvě další firmy, které získaly v Sýrii kontrakty na průzkum a těžbu nerostných surovin.

Odborníci se obávají, že stoupající vliv neprůhledné paramilitární skupiny, která je obviňována z porušování lidských práv a Sýrii zřejmě používá jako zázemí pro africké operace, může dále destabilizovat citlivý region.

Tajemná Vagnerova armáda

Vagnerova skupina je podle dostupných zjištění neprůhledná ruská paramilitární struktura, často označovaná za soukromou armádu šedé eminence Kremlu Jevgenije Prigožina, podnikatele ve stravování, miliardáře a blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podle některých názorů je však ve skutečnosti úzce napojena na ministerstvo obrany a vojenskou rozvědku GRU. Západ podezírá Moskvu, že Vagnerovu skupinu používá pro destabilizační akce a prosazování svého vlivu po světě v situacích, kdy by bylo citlivé vyslat na místo regulérní vojáky.

Podle zjištění investigativců působí zejména na Blízkém východě a v Africe, je ovšem podezřelá i z pomoci separatistům v ukrajinském Donbasu. Za velitele skupiny je označován Dmitrij Utkin, veterán z čečenských válek, a jméno skupiny má údajně původ v Utkinově zálibě v hudbě Richarda Wagnera.