Koronavirus vyvolal globální stav zdravotní nouze: Co to znamená? | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Globální stav zdravotní nouze: co znamená a v jakých případech byl vyhlášen

sou

Světem se šíří obava z koronaviru, který už se rozsahem následků vyrovnal epidemii způsobenou virem SARS. Ve čtvrtek vážnost situace potvrdila i Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyhlásila globální stav zdravotní nouze, a to teprve pošesté v historii své existence.

Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v rámci oficiálního prohlášení ocenil snahu čínské vlády zamezit šíření viru a zároveň vyzval k podpoře zemí, které mají příliš slabý zdravotní systém.

Globální stav zdravotní nouze neboli ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu je prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) o „mimořádné události, která rozhodně představuje riziko pro zdravotní situaci v jiných státech v důsledku mezinárodního šíření nemocí a případně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci“. Podle Mezinárodních zdravotních předpisů z roku 2005 mají státy smluvní povinnost na vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze rychle reagovat, například přísnějšími kontrolami na hranicích a letištích. Poprvé tento stav WHO vyhlásila v roce 2009 kvůli mexické prasečí chřipce, naposledy kvůli ebole.

Stavba nemocnice v čínském Wu-chanu pokračuje vysokým tempem. Podívejte se na přímý přenos

České ministerstvo zdravotnictví následně spustila informační kampaň a cílený screening cestujících na všech letištích v České republice. Dosud opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni.

Koronavirus se chová podobně jako chřipka a mezi lidmi se přenáší kašlem, kýcháním či osobním kontaktem, například podáním ruky. Nákazu ale mohou šířit i předměty, které s koronavirem přišly do styku. Jakmile se jich člověk dotkne a následně si rukama sáhne do úst, očí či nosu, koronavirus se může ihned dostat do organismu.

Do boje proti koronaviru vyrážejí světoví miliardáři. Penězi přispěje Bill Gates či Jack Ma

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!