Kanaďané, Korejci i Číňané už mohou cestovat do EU. Na seznamu bezpečných zemí však chybí USA a Rusko | E15.cz

Kanaďané, Korejci i Číňané už mohou cestovat do EU. Na seznamu bezpečných zemí však chybí USA a Rusko

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státy Evropské unie se shodly na seznamu 15 zemí, jejichž občané budou moci od středy cestovat do unijních států. Jsou mezi nimi například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území. Na listině bezpečných zemí, kterou chtějí státy upravovat každé dva týdny, naopak chybí kvůli nepříznivému vývoji koronavirové nákazy Spojené státy či Rusko.

Kontrola hranic je přitom zcela v pravomoci členských zemí EU a například Česko již oznámilo, že hodlá od středy vpouštět na své území pouze obyvatele osmi zemí ze schváleného seznamu. Státy v dnešním rozhodnutí konstatovaly, že takový postup je možný. Členské země by však naopak podle schválených doporučení neměly začít rušit omezení pro obyvatele dalších států, než se na tom EU shodne společně.

Evropská unie uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy, které v červnu členské země až na výjimky postupně zrušily. Evropská komise jim zároveň doporučila, aby od začátku července začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí v závislosti na vývoji nákazy.

V první fázi by vedle sedmičky zmíněných států měli mít do EU vstup povolen obyvatelé Alžírska, Gruzie, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Thajska, Tuniska a Uruguaye. Omezení by měla být zrušena také pro čtveřici evropských mikrostátů Andorru, Monako, San Marino a Vatikán.

Hlavním kritériem pro to, aby se konkrétní země dostala na seznam, je počet nově nakažených, který by neměl přesáhnout průměr EU. Ten činí v současnosti 16 nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny. Roli bude při posuzování států hrát také dlouhodobý vývoj nákazy nebo to, jak konkrétní země přistupují k testování a zda poskytují spolehlivé informace.

„V úvahu by pravidelně a případ od případu měla být brána také reciprocita,“ uvádí se v rozhodnutí členských zemí k požadavku, aby státy na seznamu pouštěly na své území na oplátku turisty z EU. Závazná je tato podmínka jen v případě Číny, u ostatních záleží na rozhodnutí konkrétního členského státu EU.

Unijní země se snaží oživit turistický ruch, který tvrdě zasáhla jarní koronavirová omezení. Odvětví spojená s turistikou tvoří asi desetinu hrubého domácího produktu (HDP) EU a některé státy apelovaly na rychlejší otevření hranic většímu počtu mimoevropských turistů. Například Řecko již v polovině června začalo pouštět na svá letiště mimo jiné Číňany, Korejce a Novozélanďany. Řada zemí ale naopak v obavách z druhé vlny nákazy vyzývá k opatrnějšímu postupu.

Schválený seznam se zrodil po dlouhých diskusích velvyslanců členských zemí a část států k němu měla výhrady a chtěla jej početně omezit. Například Česko proto v první fázi nehodlá na své území vpouštět obyvatele Číny, Gruzie, Uruguaye ani afrických států ze seznamu. Některé další země daly najevo, že chtějí zajistit možnost pro své občany cestovat do států ze seznamu, než to samé umožní jejich obyvatelům. Například Španělsko tím dnes podmínilo vstup Maročanů na své území.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video