Kim Čong-un přiznal, že jeho ekonomické plány selhaly | E15.cz

Kim Čong-un přiznal, že jeho ekonomické plány selhaly. USA zakázaly Alipay

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Kim Čong-un uznal chybu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přiznal na sjezdu členů vládnoucí strany, že jeho pětiletý hospodářský plán výrazně selhal a to prakticky ve všech oblastech. Do budoucna se chce vyvarovat opakování „bolestivých chyb“. Ve středu o tom informovala oficiální média KLDR. Kongres Korejské strany práce se sešel vůbec poprvé po pěti letech. Severní Korea se aktuálně nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou kromě pandemie zapříčinily také mezinárodní sankce a série přírodních katastrof. Jen obchod s Čínou se v prvních jedenácti měsících loňského roku propadl asi o 80 procent. HDP země za rok 2020 podle odhadů klesne o 9,3 procenta.              

Zákaz čínských aplikací

Prezident Spojených států Donald Trump jen dva týdny před odchodem z funkce stupňuje americkou obchodní válku s Čínou. V noci na dnešek podepsal exekutivní příkaz, na jehož základě má být v USA zakázáno osm čínských digitálních aplikací. Je mezi nimi i populární služba Alipay, určená pro mobilní platby, a která patří společnosti Ant Group. Nařízení vejde v platnost za 45 dní. Podle Trumpovy vlády tyto aplikace ohrožují národní bezpečnost, protože mohou sdílet data s čínskou komunistickou vládou.   

Z trhů a burz 

Akcie v USA posilovaly, byl zájem i o ropu

Americké akciové trhy se po pondělím poklesu v úterý vrátily k růstu. Index S&P 500 se zvýšil o 0,71 procenta. Dow Jones zpevnil o 0,55 procenta a technologický Nasdaq přidal 0,95 procenta. Prudce narostla cena ropy, i díky včerejší zprávě o obnovení diplomatických styků mezi Saúdskou Arábií a Katarem. Vzhůru zamířila též hodnota zlata a nejsledovanějších kryptoměn. Západoevropské akcie naopak převážně oslabovaly. V kladných číslech skončila pouze londýnská burza.    

Německo může odkoupit TUI Group

Německý stát pravděpodobně odkoupí významný podíl v mezinárodní cestovní kanceláři TUI Group. Akcionáři firmy tuto variantu schválili na včerejší mimořádné valné hromadě. Největší světová společnost podnikající v oblasti turismu, která normálně obsluhuje desítky milionů zákazníků ročně, byla tvrdě zasažena koronakrizí. V minulém roce se propadla do ztráty ve výši tří miliard eur, tedy asi 78,4 miliardy korun. Německo by mohlo převzít až 25 procent akcií TUI. Po Lufthanse by se tak jednalo už o druhou velkou firmu ze sektoru cestovního ruchu, kterou se stát pokusí zachránit.   

Tweet dne

„Rozsáhlé zatýkání prodemokratických demonstrantů je útokem na ty, kteří statečně hájí univerzální práva. Administrativa Bidena a Harrisové podpoří obyvatele Hongkongu proti pekingskému potlačování demokracie.“

Budoucí americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjadřuje svůj nesouhlas s událostmi v Hongkongu. V tomto asijském regionu bylo ve středu ráno zatčeno čínskými úřady přes padesát prozápadních politiků a aktivistů

Stane se dnes

  • Kongres Spojených států sečte hlasy sboru volitelů a oficiálně vyhlásí výsledek prezidentských voleb. Očekává se, že někteří republikánští senátoři i kongresmani se postaví proti potvrzení vítězství Joea Bidena v několika státech.
  • Ve Washingtonu se očekávají protesty na podporu odcházejícího prezidenta Trumpa. Ten by měl na shromáždění osobně promluvit.
  • Vyjde konečná zpráva o vývoji podnikatelské aktivity v USA za prosinec.
  • Berlín zveřejní předběžnou zprávu o vývoji inflace v Německu za prosinec i za celý rok 2020.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video