Firmy kritizují nové texaské zákony | E15.cz

Kontroverzní texaské zákony mohou ohrozit investice do státu a příliv mozků

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zpřísnění interrupční legislativy, ale také další kroky, které Texas v poslední době podniká, by mohly ohrozit dobře rozjetý přísun mozků a investic velkých společností do státu. První vlaštovkou je chemická firma Solugen, která plánuje otevřít nové výzkumné a rozvojové středisko mimo Texas. Tvrdí, že jeho sociální politika ztěžuje nábor zaměstnanců. Největší odpor u byznysmenů vzbuzuje nový volební zákon státu.

V Houstonu sídlící startup Solugen podporovaný investory ze Silicon Valley má přes stovku zaměstnanců. Jejich počet firma plánuje zhruba zdvojnásobit v souvislosti s otevřením nového působiště, které však zřejmě vznikne v Kalifornii nebo v Massachusetts.

„Chceme se ujistit, že nabíráme špičkové enzymology a chemiky. Po rozhovoru se spoustou kandidátů jsme došli k závěru, že chtějí pracovat u nás, ale nechce se jim do Texasu, a tak jsme se rozhodli pro jiné místo,“ uvedl podle webu Axios šéf firmy Gaurab Chakrabarti.

Je však jedním z mála manažerů společností působících v Texasu, kteří se veřejně vyjadřují proti legislativě zakazující interrupce po zhruba šestém týdnu těhotenství. K takovým výjimkám patří i společnost Bumble, jež provozuje ženám přátelskou seznamovací aplikaci, nebo majitel Tinderu, skupina MatchGroup. Tyto podniky také zřizují fondy, které pomáhají lidem dotčeným touto legislativou.

Taxislužby Lyft a Uber zase uvedly, že uhradí právní náklady každému řidiči, který by mohl být stíhán za to, že vezl klientku na potratovou kliniku. „Tento zákon je neslučitelný se základní lidskými právy na soukromí, s našimi obecnými zásadami, duchem spolujízdy a s hodnotami naší společnosti,“ napsal Lyft řidičům, jak uvedl web The Hill.

Axios upozorňuje, že není jasné, jestli ostatní firmy se zákonem souhlasí, anebo se jen nechtějí zaplétat do politicky ožehavých záležitostí. „Myslím, že mnoho lidí se bojí zaujmout politický postoj, ale tohle není politická záležitost. Je to záležitost špatné legislativy, pokud chce být Texas státem, který nabízí přátelské byznysové prostředí,“ dodal Sean Hunt ze Solugenu.

Texas během minulé dekády dokázal na nízké daně, mírné regulace a na prosperující města přilákat velké množství lidí. Jeho populace se i díky tomu rozrostla o čtyři miliony osob, nejvíce ze všech států. Velké společnosti, jako jsou Apple, Toyota a Tesla, tam přesouvaly svá působiště a mozky. O Texasu se proto už začíná hovořit jako o novém byznysovém centru, které by mohlo konkurovat Silicon Valley.

Podle některých názorů však výrazné zpřísnění potratů může žádané odborníky od stěhování do Texasu odradit. Průzkum Pew Research ukazuje, že podpora legálních interrupcí roste se vzděláním. Mezi vysokoškolsky vzdělanými Američany se pro ně vyslovily dvě třetiny respondentů.

Nejde však zdaleka jen o interrupce, větší pozdvižení v byznysovém prostředí vyvolal nový volební zákon, který v úterý podepsal texaský guvernér Greg Abbott. Úpravu zakazující například hlasování z aut či provoz nonstop volebních místností a zpřísňující korespondenční volbu iniciovali republikáni se zdůvodněním, že má bránit podvodům. Podle kritiků jde ale o snahu ztížit hlasování příznivcům demokratů.

Už na jaře podepsala řada velkých firem, jako jsou American Airlines, HP, Microsoft či Unilever, prohlášení, ve kterém se mimo jiné ohrazují proti změnám, které by mohly lidem ztížit hlasování. „Věříme, že rozvoj svobodného podnikání přímo souvisí se svobodou občanů,“ píše se v něm.

Kritice čelí i aktuální uvolnění legislativy týkající se držení zbraní. „Když se podíváte na zákony o interrupcích, zbraních a o hlasování, je to forma domobranecké spravedlnosti, která zmocňuje jedince k vymáhání práva,“ poznamenal podle Reuters Tyson Tuttle, šéf společnosti Silicon Laboratories  se sídlem v Austinu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video