Kotlebovci slábnou. Stranu opustilo několik jejích poslanců | E15.cz

Kotlebovci slábnou. Stranu opustilo několik jejích poslanců

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Krajně pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) po dřívějším rozkolu opouští europoslanec Milan Uhrík a pět z její 14 poslanců ve slovenském parlamentu. Dosavadní místopředseda LSNS Uhrík to dnes oznámil na sociální síti. Podobný krok udělali také někteří ze zmíněných zákonodárců, v politice ale chtějí setrvat. Předseda LSNS Marian Kotleba rozhodnutí svých spolupracovníků zatím nekomentoval.

Neshody uvnitř LSNS vyšly najevo minulý týden, kdy část představitelů strany otevřeně kritizovala posílení Kotlebovy pozice prostřednictvím změny stranických stanov. Několik členů vedení a známých tváří uskupení tehdy postupně ohlásilo, že se již nebudou ucházet o funkci v předsednictvu strany. Nyní oznámili odchod ze LSNS, která se hlásí k válečnému slovenskému státu, kritizuje EU a NATO či početnou romskou menšinu v zemi.

„Rozhodnutí předsedy Mariana Kotleby převzít všechnu moc na sebe podpořila i část členské základy. Toto rozhodnutí změnit původně lidovou stranu na stranu jediného muže musím respektovat. Jako zastánce týmové spolupráce se s tím nedokážu ztotožnit,“ řekl ve videonahrávce Uhrík.

Spolu s Uhríkem z LSNS odchází také například jedna z nejznámějších tváří strany Milan Mazurek a její mluvčí Ondrej Ďurica.

Podle tisku si Kotleba úpravou stanov chtěl patrně zajistit udržení vlivu v uskupení pro případ, že slovenský nejvyšší soud potvrdí jeho vinu za propagaci neonacistických symbolů. Soud první instance mu za to loni na podzim vyměřil trest vězení na čtyři roky a čtyři měsíce.

Bývalý předseda Banskobystrického kraje Kotleba dovedl LSNS do sněmovny poprvé v roce 2016. V loňských volbách pak strana získala téměř osm procent hlasů, což jí ve 150členném parlamentu vyneslo 17 křesel. Již loni na jaře z jejího poslaneckého klubu vystoupili tři zákonodárci, kteří ale nebyli členy LSNS.

I druhá parlamentní opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica se po posledních volbách nevyhnula rozkolu. Z jejích řad loni vystoupil bývalý premiér Peter Pellegrini spolu s desítkou dalších poslanců. Založili novou stranu Hlas-sociální demokracie, která se podle průzkumů veřejného mínění stala nejpopulárnější stranou v zemi s odstupem před dalšími formacemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.