Makedonie podepsala dohodu o přistoupení k NATO. Ratifikace může trvat i rok | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Makedonie podepsala dohodu o přistoupení k NATO. Ratifikace může trvat i rok

Makedonie podepsala dohodu o přistoupení k NATO. Ratifikace může trvat i rok
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov s velvyslanci členských států Severoatlantické aliance podepsal v bruselské alianční centrále protokol o přistoupení své země k NATO. Dokument, který Makedonii otevírá cestu k tomu, aby se stala třicátým členem aliance, musí ještě ratifikovat parlamenty všech států NATO.

Očekává se, že schvalovací proces potrvá možná až rok. Jako první podle médií protokol ratifikují Atény, učinit by tak mohly již tento pátek.

Skopje o členství v NATO usilovala řadu let, kvůli sporu o název země právě s Řeckem byly ale její snahy neúspěšné. Rozepře byla vyřešena dohodou až loni v červnu. Název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, část řecké politické scény pokládá za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování státu na Severní Makedonii.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rozšíření aliance o Makedonii označil za krok k posílení bezpečnosti regionu a Dimitrovovi poděkoval. "Těším se na den, kdy bude před ústředím NATO vlát 30 vlajek," řekl.

„Je to historický den a předcházela mu dlouhá cesta," prohlásil na tiskové konferenci Dimitrov. Před novináři ocenil dohodu s Řeckem a prohlásil, že ujednání se neobešlo bez ústupků obou stran.

Makedonie mění svůj název, dlouholetý spor s Řeckem se dočká uklidnění
Alexandr Vondra: Politiky dnes nahrazují boxeři, komedianti a kašpaři

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!