Demonstranti se vrátili do ulic Hongkongu. Policie je rozehnala | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Prodemokratičtí aktivisté se vrátili do ulic Hongkongu. Policie je rozehnala slzným plynem

ČTK, vku

Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání nedělní demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. Protest úřady označily za nezákonný. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Stovky demonstrantů se v neděli shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie.

Brexit či protesty v Hongkongu a Katalánsku. Přečtěte si, jak se vyvíjejí témata, která zastínil koronavirus

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená a vyzvala je, aby se rozešli. Podle agentury AFP byl minimálně jeden účastník protestu zadržen.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody.

Situace jako tato pandemie nás do budoucna čekají znovu, říká ministryně Dostálová

Cestovky Exim a Fischer zrušily všechny zájezdy do konce srpna

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!