Petříček: Smlouva z Cách není pro Česko hrozbou | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Smlouva z Cách našla inspiraci i v česko-německých vztazích, míní Petříček

ČTK

Nová smlouva o užší spolupráci mezi Francií a Německem neznamená pro Českou republiku či další menší členské země Evropské unie žádné komplikace, míní český ministr zahraničí Tomáš Petříček. EU musí podle něj sloužit všem členským státům stejně a  „francouzsko-německý motor“ EU by byl zbytečný bez dalších částí pomyslného unijního automobilu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckých Cáchách podepsali dohodu o prohloubení vztahů v zahraniční politice, obraně, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. Dohoda navazuje na Elysejskou smlouvu, v níž se přesně před 56 lety k těsné spolupráci svých zemí zavázali jejich tehdejší představitelé Konrad Adenauer a Charles de Gaulle.

Petříček připomněl, že v první řadě jde o dvoustrannou dohodu mezi Německem a Francií. „Podobně my máme s Německem strategické partnerství, které je postaveno na celé řadě bilaterálních témat, která jsou pro obě země důležitá,“ poznamenal.

Německé kancléřství se rozšíří. „Spolkovou pračku“ doplní nová stavba na druhé straně řeky

Za pozitivní považuje to, že Berlín a Paříž se také do jisté míry česko-německým vztahem inspirovaly. „Například vznik společného fondu, který má podporovat rozvoj občanské společnosti, do značné míry kopíruje Česko-německý fond budoucnosti,“ upozornil Petříček.

Pro Česko je klíčové, že jakékoliv bilaterální úmluvy mají přispívat k rozvoji spolupráce členských států v rámci EU a neměly by být k Evropské unii alternativou. "Česká politická reprezentace by se měla zaměřit na hledání řešení a věcnou debatu na evropské půdě tak, abychom měli větší vliv na unijní politiku," dodal ministr.

Francouzsko-německý motor EU se vrací na scénu. Merkelová a Macron podepsali smlouvu o spolupráci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!