Spor o hřebenatky: Británie hledá smír, Francie hrozí námořnictvem | E15.cz

Spor o hřebenatky: Británie hledá smír, Francie hrozí námořnictvem

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezi francouzskými a britskými rybáři se opět rozhořel dlouholetý spor o právo lovit hřebenatky. Zatímco britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová vyjádřila před nadcházejícími rozhovory v Londýně naději, že se podaří dosáhnout smíru, Francie pohrozila vojenským zásahem, pokud by se mělo schylovat k dalším šarvátkám mezi rybáři.

Uprostřed moře do sebe narážejí lodě, vzduchem létají dýmovnice a kameny – tak vypadalo jedno úterní časné ráno na konci srpna v Lamanšském průlivu. Na povrch opět vybublal spor mezi britskými a francouzskými rybáři, kteří se už 15 let dohadují o právo lovit hřebenatky, které jsou žádanou pochutinou na obou březích průlivu.

Jádrem sporu je rozdíl mezi francouzským a britským právem. Zatímco Britové smí hřebenatky lovit po většinu roku, francouzská sezóna hřebenatek je zákonem omezená na období od října do května. Francouzští rybáři proto požadují, aby byla britská lovná sezóna stejně dlouhá jako ta jejich. A protože zatím nemají zákony na své straně, rozhodli se svůj názor vyjádřit protestní blokádou loviště. Původně pokojný protest ale vyústil v potyčku, při níž bylo mírně poškozeno několik lodí.

„Takhle to nemůže pokračovat, nemůžeme nadále snášet podobné šarvátky. Francouzské námořnictvo je připraveno zasáhnout, pokud dojde k dalším střetům, a je také připraveno kontrolovat lodě,“ řekl před nadcházejícím jednáním francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert pro televizní stanici CNews.

Britové zatím hodlají své námořnictvo ponechat stranou. „Myslím si, že všichni – tedy my i francouzská vláda – doufáme, že dosáhneme smíru,“ prohlásil mluvčí Mayové. Britské ministerstvo zemědělství v oficiálním prohlášení podotklo, že k incidentu došlo ve francouzských vodách a je tedy úlohou Francie, aby zde zabránila násilí.

Výsostné vody
Britští rybáři nejsou oprávněni lovit v takzvaných výsostných vodách Francie, tedy území do vzdálenosti 12 mil od francouzských břehů. Podle evropského práva ale mohou lovit v oblasti zvané Baie de Seine. Ta je sice stále francouzským územím, ale zároveň jde o mezinárodní vody. Právě zde se rybáři střetli.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video