Srbsko se členem NATO nikdy nestane, uvedl premiér Vučić. Připomenul bombardování své země | E15.cz

Srbsko se členem NATO nikdy nestane, uvedl premiér Vučić. Připomenul bombardování své země

ČTK

Srbsko nikdy nebude členem Severoatlantické aliance ani jiného vojenského bloku. Prohlásil to srbský premiér Aleksandar Vučić při vzpomínkové akci k uctění památky obětí náletu NATO před 18 lety na železniční most v Srbsku, při němž zahynuly téměř tři desítky lidí.

"Naší volbou je, že budeme se všemi spolupracovat, že budeme mít s NATO seriózní vztahy," prohlásil Vučić podle televize B92 na shromáždění u mostu u Grdelické soutěsky, na němž se tragédie odehrála. Vzápětí hned ale dodal: "Nikdy nebudeme součástí této aliance, která zabíjela naše děti, ani žádné jiné aliance. Chtěli zničit a ponížit malé Srbsko a zabít jeho děti."

Nálet na grdelický most z 24. března 1999 byl součástí leteckých úderů aliance, které trvaly 78 dní. Jejich cílem bylo přinutit Bělehrad k zastavení zásahu policie a armády v Kosovu proti ozbrojené vzpouře albánských separatistů, který se zvrhl v krvavou etnickou čistku provázenou zločiny.

Jak se mění obrazy války? Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé Jugoslávii

Most byl terčem dvou po sobě následujících náletů ve chvíli, kdy po něm projížděl osobní vlak. O život tehdy přišlo 28 civilistů. Srbské oficiální údaje uvádějí, že operace NATO si vyžádala více než 2000 mrtvých. Západní média ale poukazují na to, že podle "nezávislých zdrojů" zahynulo kolem 800 lidí a většinou šlo o policisty nebo vojáky.

V roce 2000 hlavní žalobkyně Mezinárodní trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odmítla obvinění NATO v souvislosti s nálety v Srbsku z válečných zločinů. Nicméně organizace hájící lidská práva Amnesty International a Human Rights Watch alianci v témže roce obvinily z porušení norem válečného práva.

1080p 720p 480p 360p 240p
Umělecká performance v Bělehradu
VIDEO: Číňané se dají v Srbsku do stavby dálnic. Postavili už most přes Dunaj, podívejte se na něj
Srbsko pořádá armádní manévry s Ruskem, v EU by ale muselo zavést protiruské sankce
Tatra získala svou první armádní zakázku pro západního člena NATO

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!