Tony Blair, Shakira či prezident Ukrajiny. Novináři odhalili podezřelé finanční transakce slavných

Mezi osobnostmi, které se dopustily podezřelých finančních transakcí je například bývalý britský premiér Tony Blair.

Mezi osobnostmi, které se dopustily podezřelých finančních transakcí je například bývalý britský premiér Tony Blair. Zdroj: profimedia.cz

Ulívat peníze do daňových rájů si měla i oblíbená zpěvačka Shakira.
Dokumenty zmiňují také ukrajinského prezidenta Volodymyra  Zelenského. Přitom i on se během svého zvolení stylizoval do role bojovníka proti korupci.
S podezřelými kauzami je spojený též bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu a francouzský ekonom Dominique Strauss-Kahn.
4
Fotogalerie

Projekt Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, v neděli odhalil pomocí milionů uniklých dokumentů tajemství politiků, miliardářů a celebrit, kteří si tajně ukrývali peníze v daňových rájích, často za účelem zamaskovat skutečné bohatství dané osoby. Vedle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) je mezi nimi i celá řada dalších dobře známých jmen.

Podle vyšetřovatelů se podezřelé finanční aféry týkají celkem 35 současných a bývalých světových lídrů. Je mezi nimi například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, někdejší britský premiér Tony Blair, keňský prezident Uhuru Kenyatta nebo jordánský král Abdalláh II. Dále více než 330 vysoce postavených úředníků, třeba bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.  

Z veřejně známých osobností Pandora Papers zmiňují populární kolumbijskou zpěvačku Shakiru či dnes už neaktivního indického hráče kriketu Sačina Tendulkara. V dokumentech se objevují rovněž jména zhruba 130 miliardářů, převážně z Turecka, Ruska, Indie, Spojených států a z Mexika. Jedním z nich je například turecký realitní magnát Erman Ilıcak.

„Pandora Papers nám ukazují, že mocní hráči, kteří by mohli offshorový systém zrušit, z něj místo toho profitují – ulívají si aktiva do tajných společností a nadací, zatímco jejich vlády nedělají dost, aby zastavily tok špinavých peněz, jenž obohacuje kriminálníky a ochuzuje národy,“ uvedli novináři, kteří se na vyšetřování podíleli. 

Zajímavé je, že třeba Tony Blair během svého působení v čele britské vlády ostře kritizoval jedince, kteří se dopouštějí daňových úniků. Na základě zveřejněných dokumentů si však spolu s manželkou před lety koupil luxusní nemovitost za 7,6 milionu liber, asi 225 milionů korun tak, že si pořídil akcie offshorové realitní společnosti od rodiny bahrajnského ministra průmyslu. Tím, že investoval do firmy, a nikoliv přímo do budovy, ušetřil skoro devět milionů korun na dani z nemovitosti.

Jordánský panovník si zase nakoupil přes offshorovou společnost tři rezidence v americkém Malibu za 68 milionů dolarů, téměř 1,5 miliardy korun, a vyhnul se tím placení daní v mateřské zemi, a to v době Arabského jara, kdy tisíce Jordánců v ulicích protestovaly proti korupci a nezaměstnanosti.   

Deník The Irish Times upozorňuje, že využívání offshorových firem není ve většině států nelegální, avšak komplikovanost mnoha jurisdikcí umožňuje jejich majitelům vyhnout se dozoru ze strany regulátorů. 

Uniklé dokumenty pocházejí od čtrnácti offshorových společností a jejich pravost dva roky ověřovalo přes šest stovek nezávislých novinářů ze 150 zpravodajských médií. Kauzy se dotýkají vlivných osobností ve více než devadesáti zemích. Je do nich zapleteno i 300 Čechů včetně premiéra Babiše. 

Zveřejnění Pandora Papers přichází pět let po odhalení takzvaných Panama Papers, které v roce 2016 odstartovaly sérii policejních zásahů a vyvrcholily rezignací několika vrcholných politiků včetně premiérů Islandu a Pákistánu.