Trump může zatáhnout USA do obchodní války | E15.cz

Trump může zatáhnout USA do obchodní války

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejdřív pohrozil německým automobilkám zvýšením cel na luxusní auta na 35 procent, teď tým amerického prezidenta Donalda Trumpa přišel s nápadem zdanit dovoz z Mexika speciální daní ve výši 20 procent.

Ihned po inauguraci stáhl americký podpis z transpacifické obchodní dohody TPP a v plánu má vyjednání nové podoby Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem.

Americké zákony dávají Trumpovi dost pravomocí, aby dosavadní obchodní politiku USA postavil na hlavu. Výši cel sice schvaluje Kongres, ale prezident může s odvoláním na krizové stavy sazby měnit sám podle svého uvážení. Dovoluje mu to třeba zákon z roku 1917 o obchodování s nepřáteli.

Jenže USA jsou členem Světové obchodní organizace, v níž se zavázaly k určité maximální výši cel. Ty se dnes v průměru pohybují kolem pěti procent a jsou na úrovni tohoto závazku. Po jednostranném zvýšení cel nad dohodnutou hladinu mohou obchodní partneři zažalovat USA u WTO a zároveň na americký dovoz uvalit odvetná cla.

Speciální daň na mexický dovoz do USA, o níž hovořil prezidentův mluvčí Sean Spicer, je původně nápad republikánských poslanců. Jde o úpravu daně z příjmu, při níž by příjmy z exportu dani nepodléhaly, a naopak náklady na import by se od základu daně nemohly odečíst. Výsledkem by byl dotovaný vývoz a zdaněný dovoz.

Částečně tento mechanismus připomíná režim daně z přidané hodnoty, kdy vývoz je od DPH osvobozen, zatímco z dovezeného zboží se daň zaplatit musí, připomíná týdeník The Economist. Republikáni věří, že tento daňový režim nebude porušovat mezinárodní obchodní dohody. Vedl by však k posílení kurzu dolaru, aby se efekt daně pro firmy kompenzoval.


Vše o Donaldu Trumpovi čtěte zde >>>


K zahájení rozhovorů s Kanadou a Mexikem o nové podobě NAFTA prezident nepotřebuje souhlas Kongresu.

Ten by schvaloval až hotovou dohodu. Předtím by mu ovšem poslanci a senátoři museli dát mandát, v němž by se vzdali možnosti vyjednanou dohodu při schvalování měnit. Na odstoupení od NAFTA Trumpovi stačí, aby poslal do Ottavy a Mexika dopis o výpovědi s půlročním předstihem.

Americká cla Autor: E15

„Pro USA by ale takový krok znamenal nástup hluboké recese, protože všechny ekonomiky už jsou díky dohodě silně provázané,“ upozorňuje Jason Marczak z organizace Atlantic Council. Ve výsledku by na Trumpovu politiku doplatili ti voliči, kteří ho do Bílého domu poslali.

Napětí na kontinentu roste
Napětí na kontinentu roste Peru a Kolumbie v sobotu uvedly, že hodlají stát za Mexikem v obtížné době, kdy se jejich partner z Pacifické aliance pře se Spojenými státy. Mexický prezident Enrique Pena Nieto ve čtvrtek zrušil plánovanou cestu do USA kvůli Trumpovu záměru vybudovat na společné hranici zeď a požadavku, aby ji soused zaplatil. V pátek spolu lídři o problému hovořili telefonicky. Šéf Bílého domu údajně pověřil řešením sporu svého poradce a zetě Jareda Kushnera. /kaf/

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video