Trump podepsal rozpočet, vzdal se zdi s Mexikem | E15.cz

Trump podepsal rozpočet, vzdal se zdi s Mexikem

ČTK

Prezident Spojených států Donald Trump dnes podepsal zákon, který zajistí financování chodu federální vlády do konce fiskálního roku, tedy do 30. září. 

Vláda měla původně peníze na svou činnost jen do dneška, od soboty jí tak hrozil pád do platební neschopnosti. Trumpem podepsaný zákon, jehož schvalování ve čtvrtek završil Senát, je výsledkem kompromisu. Prezident se výměnou za nezbytný souhlas demokratických zákonodárců vzdal mimo jiné peněz na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Trump slaví. Směnovna Kongresu schválila zrušení Obamova zdravotního pojištění

Zákon, který má 1665 stran a který vládě poskytuje do konce fiskálního roku 1,2 bilionu dolarů (29,5 bilionu korun), byl do poslední chvíle předmětem tvrdého vyjednávání republikánů a demokratů.

Kompromisní řešení nakonec za své vítězství označily oba tábory. Trump sice přišel o očekávané finance na stavbu zdi na hranici s Mexikem, podařilo se mu ale zvýšit výdaje na obranu a získat peníze na nahrazení zhruba 60 kilometrů stávajícího plotu na hranici s Mexikem novým zesíleným oplocením.

Trump si pohrává s myšlenkami o rozdělení bank, poslal akcie dolů

Bez zákona o financování by vláda od soboty neměla přidělené peníze na svůj chod. V praxi by to mimo jiné znamenalo uzavření národních parků a památek pod federální správou či úřadů, které nejsou kritické pro chod země. Naposledy k takovéto situaci došlo v roce 2013. Tento stav tehdy trval asi dva týdny a podle ratingové agentury Standard & Poor's přišel americkou ekonomiku na zhruba 24 miliard dolarů (skoro 594 miliard korun).

Podívejte se na propagační video Donalda Trumpa: 

720p 480p 360p 240p
Donald Trump a CNN

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!