Turecký soud potvrdil Farkasovi a Všelichové šestiletý trest vězení za spolupráci s Kurdy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Turecký soud potvrdil Farkasovi a Všelichové šestiletý trest vězení za spolupráci s Kurdy

ČTK

Turecký soud potvrdil dvěma Čechům trest šest let a tři měsíce vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Advokáti Čechů podali koncem listopadu dovolání k nejvyššímu tureckému soudu, jehož rozhodování může trvat tři až devět měsíců, řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Na případ upozornil server Info.cz.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka, kde byli ve vazbě i po vynesení rozsudku prvoinstančního soudu letos v srpnu. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory "teroristů" v Turecku. Česko, na rozdíl od Turecka, milice syrských Kurdů YPG nepokládá za teroristickou organizaci.


Více čtěte na serveru Info.cz >>>


"Odvolací soud potvrdil rozsudek prvoinstančního soudu. Oba odsouzení mají možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu, což jejich advokáti již učinili," uvedla Lagronová. Česká diplomacie je podle ní v kontaktu s rodinami i právními zástupci odsouzených a snaží se jim poskytnout maximální podporu a servis. Ve věznici navštěvuje oba Čechy konzulka České republiky v Turecku. "Nyní musíme počkat na verdikt Nejvyššího soudu, musíme ctít nezávislost tureckých soudů," dodala.

Končící ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po vynesení nepravomocného rozsudku letos v létě vyjádřil velké zklamání a věřil, že soud vyšší instance vyhodnotí případ dvou Čechů jinak. Tehdy řekl, že o dalším postupu v procesu chce hovořit se svým protějškem Mevlütem Çavusogluem.

Nynější vláda podala tento týden demisi, nový šéf diplomacie - zřejmě dosavadní ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se ujme funkce pravděpodobně 13. prosince.

Pro případné vydání českých občanů k výkonu trestu do Česka by bylo nutné, aby Praha akceptovala rozsudek, tedy že se oba odsouzení podíleli na teroristické činnosti.

Podle Zaorálka ale je obtížné uznat verdikt tureckého soudu, protože to jde proti české ústavě. "Je dost těžké, aby u nás někdo byl ve vězení za něco, co u nás není pokládáno za trestný čin," řekl v srpnu ministr.

Farkas s Všelichovou byli za spolupráci s Kurdy odsouzeni na šest let
Irák dal Kurdům ultimátum. Musí se stáhnout z tureckých hranic

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!