Tváří nové librové bankovky bude slavný rozluštitel Enigmy a otec umělé inteligence Alan Turing | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Tváří nové librové bankovky bude slavný rozluštitel Enigmy a otec umělé inteligence Alan Turing

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Matematik Alan Turing, jehož tým za druhé světové války rozluštil tajný nacistický kód pro šifrování zpráv, bude novou tváří britské padesátilibrové bankovky. Oznámila to britská centrální banka. Bude to vůbec pravé, co bude mít LGBT komunita svého zástupce na britské bankovce.

Turingovo jméno bylo vybráno z téměř tisícovky dalších nominací, které do Bank of England zaslala veřejnost. „Alan Turing byl vynikající matematik, jehož práce měla obrovský dopad na naše dnešní životy,“ prohlásil guvernér britské národní banky Mark Carney. Do finále výběru nové tváře pro padesátilibrovku se dostal například také Stephen Hawking, konečné slovo při volbě měl právě Carney.

Turing je považován za průkopníka v počítačové vědě a umělé inteligenci. Za druhé světové války dostal za úkol prolomit šifrovací kód z nacistického stroje Enigma. Jeho úspěch, který zůstal Němci neodhalen, znamenal pro Spojence přístup k cenným informacím o pohybech vojsk nepřítele a podle historiků významně přispěl ke zvrácení poměru sil v bitvě o Atlantik.

Britská centrální banka: Jsme připraveni na brexit i obchodní válku

Po válce Turing pokračoval ve výzkumu umělé inteligence, jeho kariéru ale ukončilo obvinění z „hrubé nemravnosti“ kvůli tomu, že udržoval milostný poměr s mužem. V roce 1953 byl Turing odsouzen, v rámci rozsudku se musel zavázat, že se podrobí kastraci. Vláda s ním následně rozvázala spolupráci, protože homosexuálové podle tehdejších zákonů nemohli obdržet bezpečnostní prověrku. O rok později Turing spáchal sebevraždu.

Symbolického zrušení trestu se Turing dočkal až v roce 2009. V roce 2019 pak britská sněmovna přijala takzvaný Turingův zákon, který zpětně omilostnil všechny odsouzené na základě historické legislativy, která stavěla homosexualitu mimo zákon.

Nová polymerová padesátilibrová bankovka by se měla dostat do oběhu v roce 2021.  

Podívejte se na prezentaci nové padesátilibrové bankovky:

Umělá inteligence zaskočila finanční ředitele
Co čeká firmy v roce 2019? Podívejte se na dvacet byznysových trendů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!