V Dubaji vyroste bulvár s umělým deštěm. Nedostatku vody navzdory  | e15.cz

V Dubaji vyroste bulvár s umělým deštěm. Nedostatku vody navzdory

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Raining Street, v překladu Deštivá ulice, je jednou z unikátních novinek, na kterou láká developer Kleindienst investory a rezidenty do projektu Srdce Evropy - prvního z ostrovů „mapy světa“ u Dubaje. Jak název napovídá, v kilometrové ulici má často pršet. Řízeně a vždy, když teplota přesáhne 27 stupňů Celsia.  

Má jít o lehký deštíček, v podstatě mrholení. To je věc, kterou znají lidé posedávající v letních měsících na zahrádkách restaurací třeba i v Praze. Takto masivní systém, kdy Raining Street má na délku asi kilometr, je nicméně jedinečný. 

Ochlazování vodními sprškami se může na první pohled zdát neekologické, Josef Kleindienst ze stejnojmenné firmy ovšem tvrdí, že se díky tomu sníží náklady a energie na chlazení budov vnitřními klimatizacemi. V Dubaji se letní teploty běžně pohybují mezi 40 až 50 stupni Celsia. Kleindienst zároveň tvrdí, že systému pomůže udržet v chodu energie ze solárních panelů a výroba deště by díky tomu měla být bezemisní. 

Přesto zůstává nezodpovězena otázka ohledně šetrnosti ke zdrojům vody. Dubaj je jedno z nejsušších míst planety, voda pro běžnou spotřebu se zde získává odsolováním mořské vody, což je nákladné i energeticky náročné. 

Celý projekt ostrova s názvem Srdce Evropy, jehož je ulice součástí, by měl být dokončen a zprovozněn v závěru letošního roku. 

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video